Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0750 9.7118 11.1797 451.73 741.11 6.61
Hava Durumu

Haber / Ekonomi


Tarih : 3/2/2021 7:24:02 PM   Güncelleme : 3/2/2021 7:24:02 PM

Milyonları ilgilendiriyor Sınır 6 bin 600 lira

Mart ayı vergi ayı, beyanname ayı. Geçen sene elde edilen kira gelirlerinin mart sonuna kadar beyan edilmesi gerekiyor.


Milyonları ilgilendiriyor Sınır 6 bin 600 lira

Mart ayı vergi ayı, beyanname ayı. Geçen sene elde edilen kira gelirlerinin mart sonuna kadar beyan edilmesi gerekiyor. 2020'de sene içerisinde toplam 6 bin 600 liraya kadar konut kirası elde edenler beyanname vermeyecek. Beyanname vermeyen mülk sahiplerinin vergi ödemesi de söz hususu değil. İşte detaylar.

 

Mülk sahipleri sorularını gerçekte şubat ayının başından itibaren aktarmaya başlamışlardı. Beyanname vermek amacıyla en az ne kadar kira geliri elde etmek gerekiyor? İşyeri kiralarında stopaj geçtiğimiz sene düşmüştü, ödeyeceğim vergimi etkiliyor mu?

 

Hisseli olarak mülk sahibiyim, beyan sınırı değişiyor mu? Götürü gider ve gerçek giderin farkı ne? Çocuklarımın özel okul faturalarını vergiden düşebilir miyim?

 

İşte vergi beyannamesi ile alakalı detaylar:

Sigorta poliçelerini vergi hesabında indirim olarak gösterebilir miyim? Beyannameyi internetten nasıl göndereceğim? Ve başka ayrıntılar.

 

SORULARA YANIT

2021 beyannameleri için güncel değerler üstünden merak edilen bütün soruları cevap buluyor.

 

Konut kira gelirlerinde beyan sınırını, gerçek gider götürü gider ayırımını, hisseli mülk sahipleri için hesaplama yöntemleri belli oldu. Farklı konut kira gelirleri için numune vergi hesaplamaları da tablo üstünden görülebilir…

 

KİMLER BEYANNAME VERECEK?

Hürriyet'in haberine göre 2020'de; sene içerisinde toplam 6 bin 600 liraya kadar konut kirası elde edenler beyanname vermeyecek. Beyanname vermeyen mülk sahiplerinin vergi ödemesi de söz hususu değil. 6 bin 600 liranın üstünde konut kira geliri olanlar mart ayı içerisinde beyanname verecek.

 

Hissedarlar için de aynı tutar geçerli. Birey başı elde edilen konut kira geliri 6 bin 600 lirayı geçmiyorsa beyanname verilmeyecek. Hissedarların eş olması da hali değiştirmiyor.

 

Kira geliri; hissedar başına 6 bin 600 lirayı geçtiği andan itibaren, her bir hissedar ayrı ayrı 6 bin 600 liralık istisnayı vergi hesabında gelirinden düşebiliyor.

 

Bir kişi, aniden çok konuttan kira geliri elde etmesi halinde istisna, her bir konut için ayrı ayrı değil, kira gelirleri toplamına bir defa (6 bin 600 lira) uygulanabilecek.

 

YÖNTEM SEÇİLEBİLİYOR

Ne kadar vergi ödeneceği hesaplanırken kira gelirinden istisna tutarı (6.600 TL) ve giderler düşülebiliyor. Kalan tutar (matrah) üstünden vergi hesabı yapılıyor. İki değişik gider tekniği var; belgesiz götürü gider ve belgeli gerçek gider.

 

Götürü giderin üstünlüğü rastgele bir belgeye gereksinim duyulmaksızın direkt yüzde 15 seviyesinde hesaplanan tutar, kira gelirinden düşülebiliyor. Götürü gider tekniğini seçenlerin iki sene bu yöntemden vazgeçme haklarının olmadığını da ilaveten belirtelim.

 

VERGİ HESAPLAMASI

Götürü gider tekniğinde, mülk sahiplerinin 2020'de elde ettiği kira gelirleri için ne kadar vergi ödemeleri gerektiği tablodan görülebilir. Mesela aylık 2 bin lira, senelik 24 bin lira kira geliri elde eden mülk sahibinin, 2 bin 219 liralık gelir vergisi ödemesi gerekecek. Önce istisnayı (6 bin 600 lira) sonra yüzde 15 götürü gideri (2 bin 610 lira) düşüp, 14 bin 790 lira matrah üstünden, yüzde 15 seviyesi üstünden vergi hesaplanacak.

 

Gerçek gider tekniğinde ise yüzde 15'lik sınıra tabi olmaksızın belgeli giderler kira gelirinden düşülebiliyor. Fakat söz hususu belgelerin beş sene süresince saklanması gerekiyor. Maliye yetkilileri araştırma başlatırsa bu belgelerin yetkililere gösterilmesi gerekiyor.

 

HANGİ ORANDAN VERGİ ÖDENECEK?

Gelir Vergisi'nin seviyesi ilk olarak yüzde 15'den başlıyor, gelirin-matrahın yükselmesi ile birlikte evvel yüzde 20'ye, sonra yüzde 27'ye, yüzde 35'e ve son olarak yüzde 30'a kadar yükseliyor. (GVK Md.103)

 Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?