Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.2364 10.0327 11.5532 484.91 795.54 7.28
Hava Durumu
24 ºC

Haber / Ekonomi


Tarih : 3/16/2021 11:31:41 AM   Güncelleme : 3/16/2021 11:31:41 AM

Milyonları İlgilendiriyor Başkan Recep Tayyip Erdoğan Açıkladı

Son dakika haberine göre; Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı 'Ekonomik Reform Paketi' ile yeni bir kredi sistemi hayata geçecek.


Milyonları İlgilendiriyor Başkan Recep Tayyip Erdoğan Açıkladı

Son dakika haberine göre; Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı 'Ekonomik Reform Paketi' ile yeni bir kredi sistemi hayata geçecek. Proje ile canlı kredi takibi etkin bir şekilde yapılacak ve erken uyarı sistemi ile sorunlu kredi oranları düşürülecek..

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı Ekonomi Reform Paketi kapsamında "Kredi Yaşam Döngüsü Projesi" hayata geçiriliyor. Proje; kredi kararlarını doğru verme, canlı kredi takibini etkin bir şekilde yapma, erken uyarı sistemleriyle sorunlu kredi oranlarını düşürmeyi hedefliyor. Proje ile doğru kredi, doğru vade, doğru teminat, erken uyarı, karar süreçleri etkinleştirilecek. Kredi değerliliğine doğrudan etki eden sık adres değişiminden ödeme alışkanlığına kadar geniş bir yelpazede tanımlanan kriter haritaları, kredi notu modelleri kullanılacak. Şirketlerin olası bir sorunu önceden fark ederek çözüm yolu bulmalarına imkân sağlanacak.

TEDBİR MEKANİZMALARI OLUŞTURULACAK

Ekonomi Reform Paketi'nin "finansal sektör" başlığı altındaki düzenlemelere göre, yakın izlemedeki kredilere yönelik bankacılık pazarında operasyonel tekrar yapılandırma ve firma rehabilitasyon işlevleri oluşturulacak. Sorunlu krediler içerisinde katma değer üretme ve istihdam oluşturma potansiyeli olanların rehabilite edilmesi için girişim sermayesi fonları kurulacak.

Hayata imkânı olmayan donuk alacakların varlık idare şirketlerine satışı, aktiften silinmesi gibi yollarla bilanço dışına çıkarılması için gereken önlem mekanizmaları oluşturulacak. Bu gurupta yer alan kredilerin menkul kıymetleştirilebilmesine yönelik mevzuat farklılığı yapılarak bilanço dışına aktarılmaları sağlanacak.

RİSKLERE ETKİN TAKİP

Kredi Hayat Döngüsü Projesi'nin odak noktasını "erken ikaz sinyalleri, kredibilite, kredi, teminat, vade" oluşturuyor. Müşteri portföyündeki tehlikeler etkin şekilde takip edilebilecek. Risklilik durumu, açılabilecek kredi limiti, müşteriyle alakalı yaşanan farklılıklar başta olmak üzere tüm ticari sorular hemen yanıtlanabilecek. Firmaların faaliyet, istikrar, kredi değerliliği ölçülecek.

Türkiye'ye özgü koşullar öneme alınarak tasarlanan kredi notu modelleri kullanılacak. İzleme sistemi ile firmaların icra, iflas, konkordato, tasfiye, birleşme, ortaklık yapısı farklılığı, hisse devri, unvan farklılığı, sermaye artırımı, adres farklılığı, temsil ve ilzam, yönetici farklılığı ve genel kurul toplantı gibi çoğu detay görülebilecek. Bu hizmet, kredi kullanım nedenleri ve buna ideal kredi türü, vade, teminat yapısı gibi çoğu başlığı içeriyor.

20 BİN FİRMAYA İSTİHDAM ODAKLI KREDİ

Kamu bankalarınca Ekim 2019 senesinde başlatılan reel sektöre istihdam merkezli kredi paketi büyük ilgi gördü. İlave istihdam sağlama potansiyeli olan firmalara 2 seneye varan süre ile anapara ödemesiz, 5 sene vadeli düşük maliyetli işletme kredi kullandırıldı. "İmalat, hizmet, devam eden konut projeleri ve vatan dışı müteahhitlik" sektörünü içine alan kredi paketinin neticeleri Meclis gündemine taşındı.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan mevzuya dair soruları yanıtlarken 20 bin 443 firmanın 34.7 milyar lira tutarında kredi kullandığı ifade etti. Bakan Elvan, Kasım 2020'de başvuruları sona eren, firmaların bu kapsamda kullandırdıkları krediler için istihdam taahhütlerinin yakından takip edildiğini ifade etti. Ekonomi Reform Paketi kapsamında istihdama finansman desteği sürecek.

SİSTEM NASIL İŞLEYECEK?

Firmaların faaliyet, istikrar ve kredi değerliliği ölçülecek.

Müşteri portföyündeki tehlikeler anlık takip edilecek.

Açılabilecek kredi limiti, teminat yapısı, finansal sinyaller izlenecek.

Canlı kredi takibi tesirli bir biçimde yapılacak.

Erken ikaz sistemi ile problemli krediler azaltılacak.

Sorunlu krediler için girişim sermayesi fonları kurulacak.

Donuk alacakların varlık idare şirketlerine satışı yapılacak.

kaynak: a haber

 

 Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?


Popüler Haberler