Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.4705 10.2921 11.9475 502.04 823.66 7.47
Hava Durumu
19 ºC

Haber / Ekonomi


Tarih : 3/10/2021 7:43:35 PM   Güncelleme : 3/10/2021 7:43:35 PM

Milyonlarca Kişiyi İlgilendiriyor Uygulama Devreye Sokuldu 15 Günden Sonra

Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor! Uygulama devreye sokuldu. Vatandaşları yakından ilgilendiren son dakika gelişmesi bakanlık tarafından duyuruldu.


Milyonlarca Kişiyi İlgilendiriyor Uygulama Devreye Sokuldu 15 Günden Sonra

Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor! Uygulama devreye sokuldu. Vatandaşları yakından ilgilendiren son dakika gelişmesi bakanlık tarafından duyuruldu. Artık uygulama e-Devlet üzerinden kolaylıkla yapılabilecek. Borçlar sistem üzerinden kontrol edilebilecek. Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) ve Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) borç ve bilgilendirme hizmeti başladı. Araç sahibi olan vatandaşlara ilgilendiren gelişmeye göre, 15 gün sonunda ödenmeyen ücretlere gelen zammın önüne geçilmiş olacak.

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren son dakika gelişmesi bakanlık tarafından devreye sokuldu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, HGS ve OGS bakiyesi yeterli olmadığı süreçte ihlal yapan vatandaşları korumak amacıyla bilgilendirme uygulaması devreye sokuldu. Vatandaşlar, e-Devlet'te hayata geçirilen yeni uygulama ile 'Araçlarım' bölümüne girerek HGS ve OGS borç ve bilgilendirme hizmetinden yararlanarak, cezanın katlanmasının önüne geçmiş olacak..

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, vakit vakit yurttaşların Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) ve Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) bakiyesi yeterli olmadığı anlarda gerçekleştirdikleri ihlalli geçişlerle alakalı vasıta sahiplerini güvenliğini sağlamak hedefli bir bilgilendirme hizmeti başlatıldığını açıkladı.

İhlalli geçiş yapan yurttaşların daha evvelce cezalarla alakalı problem yaşadıklarını bildiren Bakanlık, bu hizmetten evvelce ceza aldıklarının farkında olmayan yurttaşların e-Devlet'te yaşama geçirilen yeni program ile "Araçlarım" seksiyonuna girerek HGS ve OGS borç ve bilgilendirme hizmeti alabileceklerini kaydetti.

Bakanlık, aynı vakitte bu program ile 15 günlük meşru proses sonucunda ödenmeyen geçiş ücretlerine katlanarak uygulanacak olan idari para cezalarının önüne de geçilmiş olacağını duyurdu.

VATANDAŞLARIN E-DEVLET BİLGİLERİNİN GÜNCEL OLMASI GEREKİYOR

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Osman Gazi Köprüsü, Yavuz Sultan Köprüsü, İzmir Otoyolu, Ankara-Niğde Otoyolu, AvrAsya Tüneli gibi yap-işlet-devret modellerinde ihlalli geçişlerin sık yaşandığını belirterek, geçiş ardından e-Devlet verileri güncel olan vatandaşlara 15 gün ortamında iki kez mail yolu ile ve SMS ile bilgi verileceğini vurguladı.

BOZULAN ETİKETLER TÜVTÜRK ARAÇ MUAYENE İSTASYONLARINDA KONTROL EDİLECEK

Araçlarda tespit edilen HGS geçiş etiketlerinin detaylı faktörlerden ötürü bozulabildiğini ve yurttaşların genelde bunun farkına varmadan ihlalli geçiş gerçekleştirdiklerini kaydeden Bakanlık, TÜVTÜRK vasıta muayene istasyonlarında bu etiketlerin denetim edileceğine ve yurttaşların bu noktada bilgilendirileceğine de ilgi çekti..

MESAJLA E-DEVLET ŞİFRESİ ALMA VAR MI?

Mesajla e-Devlet şifre alma prosedürü yapılmamaktadır. e-Devlet giriş yapabilmek için şifre gereklidir. Bu şifreyi yalnızca ilk defa alacaksanız şayet PTT'ye giderek 2 TL karşılığında almanız gerekir.

İLK DEFA E-DEVLET ŞİFRESİ ALMA

İlk defa e-Devlet şifre alma prosedürü için PTT'ye gidilmesi gerekir. Hiç şifre almadıysanız, ilk olarak PTT ye giderek 2 TL karşılığında şifre aldıktan sonra kendi şifrenizi yaratarak prosedür kaydınızı devam ettirebilirsiniz.

Gizlilik esaslarının ihlal edilmesi gerekçesiyle telefonla e-Devlet parolası alınmadığı gibi ilk olarak PTT den şahsa özel hazırlanan şifre verileriyle e-Devlet kapısına giriş yapılmaktadır. Herhangi bir PTT şubesine giderek görevlilerden yardım isteyerek kimlik kartınızı teslim ederek kısa sürede şifre alarak size özel yapılandırılan E devlet parolası ile sisteme giriş yapabilirsiniz.

İNTERNET BANKACILIĞI İLE E-DEVLET GİRİŞİ NASIL YAPILIR?

İnternet bankacılığı ile e-Devlet giriş prosedürü internet bankacılığı müşterisiyseniz İnternet Bankacılığı  e-Devlet Kapısı sayfasını tıklayarak e-Devlet kapısına giriş yapılmaktadır. PTT'ye gitmeden e-Devlet parolası alma prosedürünü internet bankacılığı üzerinden yapabilirsiniz. Anlaşmalı rastgele bir banka üzerinden kayıtlı olmanız yeterlidir. Bankacılık prosedürleri için üyeliğinizin olduğu bankayı seçerek internetten e-Devlet parolası alma yöntemini gerçekleştirebilirsiniz.

kaynak:a haber

 

 

 Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?


Popüler Haberler