Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.2364 10.0327 11.5532 484.91 795.54 7.28
Hava Durumu
24 ºC

Haber / Ekonomi


Tarih : 3/15/2021 11:08:48 PM   Güncelleme : 3/15/2021 11:08:48 PM

Milyonlarca Çalışanı İlgilendiriyor Kıdem Tazminatı Ve Yıllık İzin Hakkında Flaş Adım

Başkan Erdoğan'ın açıkladığı ekonomi reform paketinin detayları teker teker meydana çıkmaya başladı.


Milyonlarca Çalışanı İlgilendiriyor Kıdem Tazminatı Ve Yıllık İzin Hakkında Flaş Adım

Başkan Erdoğan'ın açıkladığı ekonomi reform paketinin detayları teker teker meydana çıkmaya başladı. Söz hususu pakette senelik izinden kıdem tazminatına kadar milyonlarca çalışanı ilgilendiren başlıklar var. Buna göre, senelik ücretli izni hak etme zamanı ve kıdem tazminatına hak kazanma sürelerinin İş Kanunu'nda açıkça belirtilmesine yönelik planlama yapılacak. İşte detaylar…

Başkan Recep Tayyip Erdoğan beklenilen ekonomi reform paketini açıkladı. Buna göre ufak esnaftan çiftçiye, tam vakitli çalışandan part time çalışmaya kadar çoğu başlıkta tarihi değişim ve dönüşümler yaşanacak.

Ekonomi dünyasını heyecanlandıran tarihi reformların ortamında haftalık izinden senelik izin ve kıdem tazminatına kadar çoğu başlıkta planlama var. İşte son dakika haberin ayrıntıları...

İZİN VE TAZMİNATA REVİZE

Ekonomi reform paketi ile kısmi süreli (part-time) çalışmada izin, hafta tatili ve kıdem tazminatı gibi haklar güvence altına alınarak, uzaktan çalışma mevzuatı yeni iş modellerine uyum sağlayacak şekilde revize edilecek.

YARI ZAMANLI ÇALIŞANLAR GÜVENCE ALTINA ALINIYOR

Sabah gazetesinde yer alan habere göre, Kısmi süreli çalışanların hafta tatili, senelik ücretli izni hak etme zamanı ve kıdem tazminatına hak kazanma sürelerinin İş Kanunu'nda açıkça belirtilmesine yönelik planlama yapılacak.

EKSİK GÜNLER TAMAMLANACAK

Kısmi çalışmada eksik günler tamamlanabilecek. Böylece gençler kamu ve özel sektörde daha basit iş bulurken, işveren daha elastik koşullarda istihdam sağlayabilecek.

Yasal düzenlemeyle vakte göre ücretin hesaplanma yönteminin detaylarının belirlenmesi, kurulacak sisteme ideal şekilde bildirimdeki problemlerin giderilmesi de sağlanacak.

İSTEĞE BAĞLI SİGORTA SEÇENEĞİ GELİYOR

Kısmi süreli çalışma sözleşmesi kapsamında ayda mesela 12 gün prim yatırılan kişi, eksik günlerini iki yolla tamamlayabilir.

Kalan günleri ilaveten ödeyebilir: Çalışmaya devam ettikleri dönemde eksik günleri tamamlamak isteyenler isteğe bağlı sigorta yaptırıp kalan 18 günün primini ilaveten ödeyebilir.

Bir başka teknikte de eksik günleri ileride, emekliliğe yakın bir tarihte borçlanmaya gidebilir.

Teşvik: Kalan primlerin isteğe bağlı olarak ödenmesi sağlanıyor. Kısmi vakitli çalışma, vergi istisnası ve prim desteği sayesinde teşvik ediliyor.

500 BİN LİRALIK KREDİ DESTEĞİ

Öte yandan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı genç istihdamını çoğaltmak için Genç Ulusal İstihdam Stratejisi çalışmalarına başladı.

Erdoğan'ın açıkladığı paket kapsamında ek istihdam meydana getiren firmalar düşük maliyetle kredi kullanma olanağına kavuşacak.

Bu düzenlemeler arasında, mikro ve ufak ölçekli firmalara, her ek istihdam için Kredi Garanti Fonu kefaletiyle 100 bin TL'lik krediye erişim olanağı sağlanması bulunuyor. Kredinin maksimum limiti de 500 bin lira olacak.

kaynak: takvim

 Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?


Popüler Haberler