Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
7,5231 TL 8,9804 TL 10,4287 TL 411,42 TL 674,98 TL 6,10 TL
Hava Durumu
3 ºC

Haber / Ekonomi
Tarih : 23.02.2021 14:43:31   Güncelleme : 25.02.2021 23:24:18

Milyonlarca Çalışana Kötü Haber Geldi Hesaplarda Görünce Şaşırmayın

Milyonlarca çalışana kötü haber geldi! Hesaplarda görünce şaşırmayın! Brüt ve net maaşlar eksik...


Milyonlarca Çalışana Kötü Haber Geldi Hesaplarda Görünce Şaşırmayın

Milyonlarca çalışana kötü haber geldi! Hesaplarda görünce şaşırmayın! Brüt ve net maaşlar eksik... Brüt ücretler aydan aya değişmese de, sene içerisinde gelir vergisi seviyesinin yükselmesi nedeniyle net ücretler senenin ilk ayına göre ileri aylarda azalma gösteriyor. Kesilen gelir vergisindeki artış, net maaşta azalmaya niçin oluyor. Brüt ücretten; gelir vergisi, damga vergisi ve sigorta primleri kesilir. Brüt ücret aynı kaldığı sürece damga vergisi ve sigorta prim kesintilerinin tutarı değişmese de, 'gelir vergisi' aydan aya değişim (artış) gösterebilir. Brüt ücret gelirinin sene içi toplamı; belirli seviyeleri aştığında yüzde 15'lik vergi seviyesi (önce) yüzde 20'ye yükselir.

Milyonlarca çalışana kötü haber geldi! Hesaplarda görünce şaşırmayın! Brüt ve net maaşlar eksik... Yeni senenin ilk maaşı Ocak Ayı sonucunda çalışanların hesabına yattı. Şubat ayının maaşları da üç-beş gün içerisinde çalışanların hesaplarına yatırılacaktır. Ücretin her ay aynı net üzerinden hesaplandığı işletmelerde, aylar geliştikçe çalışanların net maaşlarında değişen bir şey olmayacaktır. Ocak Ayı ayındaki net maaşları ne kadar ise; şubatta da ileri aylarda da aynı net maaşı banka hesaplarında görebileceklerdir. Bir de ücreti brütten hesaplanan çalışanlar var… Brüt ücretler aydan aya değişmese de, net ücretler senenin ilk ayına göre ileri aylarda azalma gösterir. Nedeni; sene içerisinde gelir vergisi seviyesinin yükselmesi… Brüt ücret sene içerisinde hep aynı kalmış olsa da, brüt ücret üzerinden kesilen gelir vergisindeki artış, net maaşta azalmaya neden olur.

Brüt ücretten; gelir vergisi, damga vergisi ve sigorta primleri kesilir. Brüt ücret aynı kaldığı sürece damga vergisi ve sigorta prim kesintilerinin tutarı değişmese de, 'gelir vergisi' aydan aya değişim (artış) gösterebilir. Brüt ücret gelirinin sene içi toplamı; belirli seviyeleri aştığında yüzde 15'lik vergi seviyesi (önce) yüzde 20'ye yükselir.

İlk vergi miktar artışı; 24 bin liralık vergi matrahı aşıldığında ortaya gelir. 2021'de bir çalışanın vergi matrahı; hangi ayda 24 bin lirayı aşarsa, o ay yüzde 15'den, yüzde 20'lik vergi dilimine geçiş yapmış olur. Yüzde 20 seviyesindeki verginin, yüzde 27'ye yükselmesi için sene içi toplam gelirin (kümülatif matrahın) 53 bin liraya çıkması gerekiyor. Yüzde 35'lik miktar için 190 bin lirayı ve son olarak yüzde 40'a çıkması için sene içi toplam ücret gelirinin (kümülatif matrahın) 650 bin lirayı aşması gerekiyor.

ÖRNEK MAAŞ ÖDEMESİ

Tablodan görülebilir. Mesela brüt ücreti 7 bin lira olan bir çalışan ilk olarak mayıs ayında net maaşında azalma yaşayacak. Mayıs ayına kadar hep yüzde 15 seviyesinde vergi hesaplanan çalışan için, mayıs ayıyla birlikte yüzde 20'lik vergi hesaplaması yapılacak. 7 bin lira brüt ücreti olan bir çalışanın; Ocak Ayı net maaşı 5 bin 272 lira iken, mayıs ayında 4 bin 985 liraya düşecek. Haziran, eylül ve ekim aylarında da dilim artışından kaynaklı olarak net maaşında düşüşler yaşanacak. Aralık ayına gelindiğinde; sene başına göre net maaş 714 lira azalarak 4 bin 558 lira olarak banka hesabına yatırılacaktır. Diğer brüt maaş örnekleri için de net maaşların hangi ayda ne kadar azalacağı tablodan görülebilir.

ÇALIŞANLAR İÇİN EN 'VERİMLİ' AY ŞUBAT

Şubat ayı, bu sene, hafta başında (1 Şubat Pazartesi) başladı, hafta sonucunda (28 Şubat Pazar) bitiyor. Eksiksiz, fazlasız, tamı tamına 4 hafta, 28 gün. Ayın sekiz günü hafta sonuna denk geldiğinden, bilhassa 'hafta içi çalışanlar' bu ay fiilen 20 gün çalışmış olacaklar. Fakat ücretleri ise 30 gün üzerinden hesaplanacak. Şubat ayı içerisinde işe girenler, işten ayrılanlar ve saat üzerinden çalışma zamanı hesaplanan çalışanlar için bordrodaki çalışma zamanı özel olarak hesaplanacak, bilfiil çalıştıkları vakit öneme alınarak ücret hesaplaması yapılacaktır.

Damga Vergisi Nedir?

Damga vergisi, şahıslar ile şahıslar, şahıslar ile kurumlar ya da kurumlar ile kurumlar arasında hukuki ve resmi işlemleri belgeleyen kağıtlardan alınan vergilerdir.

Buradaki kağıt terimi, yazılıp imzalamak ya da imza yerine geçtiğimiz bir işaret konmak amacıyla düzenlenen ve rastgele bir konusu kanıt ya da belli etmek için ibraz edilebilecek olan belgeler ile elektronik imza kullanılmak amacıyla manyetik ortamda ve elektronik veri şeklinde yapılan belgeleri ifade eder.

Damga vergisinin alınabilmesi için kağıdın ibraz edilebiliyor olması, imzalanabilir ya da imza yerine geçtiğimiz ibareler olması ve hüküm içermesi gerekmektedir.

Damga Vergisi mükellefleri kimlerdir?

Damga Vergisinin mükellefi kağıtları imza edenlerdir.

Resmi dairelerle şahıslar arasındaki işlemlere ait kağıtların damga vergisini şahıslar öder.

Yabancı memleketlerle Türkiye'deki yabancı elçilik ve konsolosluklarda düzenlenen kağıtların vergisini, Türkiye'de bu kağıtları resmi dairelere ibraz eden. üzerlerinde devir ya da ciro işlemleri yapanlar ya da harhangi bir suretle hükümlerinden faydalananlar öderler. Fakat bunlardan ticari ya da mütedavil kağıt mahiyetinde bulunanların vergisini, bunları en öncesinde satan ya da kabul ya da diğer suretle kullanan şahıslar öderler.

 

 

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu
Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz