Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.2364 10.0327 11.5532 484.91 795.54 7.28
Hava Durumu
25 ºC

Haber / Ekonomi


Tarih : 3/15/2021 10:35:16 PM   Güncelleme : 3/15/2021 10:35:16 PM

Kiracıya Müjde Emsal Karar İndirim talep ederek paranızı geri alabilirsiniz

Mahkeme geçen ay emsal bir karar aldı. Bursa 4'üncü Bölge Adliye Mahkemesi, pandemi sebebiyle kirada yüzde 50'lik mücbir sebep indirimi kararı verdi.


Kiracıya Müjde Emsal Karar İndirim talep ederek paranızı geri alabilirsiniz

Mahkeme geçen ay emsal bir karar aldı. Bursa 4'üncü Bölge Adliye Mahkemesi, pandemi sebebiyle kirada yüzde 50'lik mücbir sebep indirimi kararı verdi. Bu dava kirasını ödeyemeyen esnafın 'uyarlama davası' açabilmesi için numune teşkil etti. Kararı değerlendiren Hukukçu Doç. Dr. Umut YeniOcak, "Emsal bir karardır, pandemi şartları gerekçe gösterilerek işyeri kiralarında indirim talepli uyarlama davalarının açılabileceğini gördük. Kirasını ödeyemeyen esnaf, 'uyarlama davası' açarak indirim talep edebilir" dedi.

Mahkeme kirasını ödeyemeyen kiracı ve dükkan sahibi için emsal bir karara imza attı. Bursa 4'üncü Bölge Adliye Mahkemesi'nden kiracılar için emsal bir karar geldi. Buna göre, Restoran işleten bir kiracı 23 bin liralık kirasını ödeyemediğini söyleyerek, mahkemeye başvurdu. Kirada yüzde 50 indirim talep eden esnafın, içerisinde bulunduğu hal gözetilerek, önlem kararı verildi. Kirası da 11 bin 500 liraya indirildi.

Altınbaş Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğr. Üy. Doç. Dr. Umut YeniOcak, alınan kararın detaylarını aktararak pandemi devresinde kira sözleşmeleri ile alakalı bilgi verdi.

Salgın nedeniyle faaliyetleri durdurulan ya da kısıtlanan işyerlerindeki kiracıların kira bedelinde indirim talebinde bulunabileceklerini bildiren Doç. Dr. YeniOcak, kiracıların indirimden başka, ödemenin ertelenmesi ve/veya taksitlendirilmesi gibi taleplerde bulunma hakkına da sahip olduklarını söyledi.

Bu tür inanılmaz süreçlerde mahkemelerin sözleşmelere araya müdahalesinin Türk hukuk sisteminde olası bulunduğunu altını çizen Doç. Dr. YeniOcak, "Ancak bunun için dava açılması gerekir. Uyarlama davaları diye tanımladığımız bu davalar, öngörülemeyen ilerlemeler karşısında mahkemelerin sözleşmelere araya girmek etmesi için açılır.

Kira ilişkilerinde bu davalar genellikle kira bedelinin indirilmesi şeklinde karşımıza çıksa da Kovid-19 sürecinde yaşanan çoğu örnekte, kira bedelinin indirilmesinin yanında; işyerinin kapalı kaldığı devre için kira ödenmemesi, cironun mühim ölçüde düştüğü devreler için ödemelerin ertelenmesini ve/veya taksitlere bölünmesini gerektiriyor.

Mahkemelerin bu gereksinimi karşılayacak şekilde uyarlama kararları vermesi de olasıdır" diye konuştu.

MAHKEME KİRAYI 23 BİNDEN 11 BİN 500 LİRAYA İNDİRDİ

Pandemi sürecinde konuyla alakalı olarak açılan davalarda kiracılar lehine kararların çıkmaya başladığına ilgi çeken Doç. Dr. Umut YeniOcak, Bursa'da verdiği bir kararda mahkemenin, kira bedelinin dava boyunca yarı oranda indirimli olarak ödenmesi konusu ile alakalı bir önlem kararı aldığını söyledi.

Bursa'daki davaya dair Doç. Dr. YeniOcak, "Bursa 4'üncü Bölge Adliye Mahkemesinde verdiği önlem kararında, kiracı bir restoran işletiyor.

Salgın sebebiyle cirosu mühim ölçüde düştüğü için 23 bin liralık kirasının yüzde 50 oranında indirilmesi için dava açıyor. Dava boyunca de kiranın indirimli 11 bin 500 lira olarak ödenmesi için önlem kararı talep ediyor.

Mahkeme önlem kararı vermeyince bir üst mahkeme olan Bursa Bölge Adliye Mahkemesine müracaat yapılıyor.

Bölge Adliye Mahkemesi de emsal bir karar vererek; önlem kararı verilmezse kiracının zor halde kalacağını ve işyerini tahliye etmek mecburiyetinde kalacağını, bu halde davanın anlamsız duruma geleceğini söyleyerek dava boyunca kiranın indirimli olarak ödenmesi için önlem kararı veriyor" dedi.

Doç. Dr. YeniOcak, "Konut kiralarında ise, kiracı, salgın sebebiyle işini kaybetmiş, işyeri kapanmış ya da geliri mühim ölçüde azalmış bulunduğu için kirasını ödeyemez duruma gelmişse indirim talebiyle uyarlama davası açabilir" verisini paylaştı.

 

Kaynak: takvimYorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?


Popüler Haberler