Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.4705 10.2921 11.9475 502.04 823.66 7.47
Hava Durumu

Haber / Ekonomi


Tarih : 3/19/2021 10:28:15 PM   Güncelleme : 3/19/2021 10:28:15 PM

Kira Geliri Olanlar Dikkat 2021 Kimler Kira Geliri Vergisi Ödeyecek

Son dakika: Kira geliri beyannamesi 2021 | Kimler kira geliri vergisi ödeyecek? Kira geliri olanları yakından ilgilendiren gelir vergileri için son tarih yaklaşıyor.


Kira Geliri Olanlar Dikkat 2021 Kimler Kira Geliri Vergisi Ödeyecek

Son dakika: Kira geliri beyannamesi 2021 | Kimler kira geliri vergisi ödeyecek? Kira geliri olanları yakından ilgilendiren gelir vergileri için son tarih yaklaşıyor. Vergi için beyanname verilebilecek son tarih 31 Mart. İşte kira geliri vergisi ile alakalı bilinmesi gereken mühim detaylar...

Kira geliri elde eden mükellefler için 2020 senesine ait gelir vergisi beyannamelerini verme devresi devam ediyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı bilgilerine göre, ülkede geçtiğimiz sene sonu itibarıyla 2 milyon 56 bin gayrimenkul sermaye iradı mükellefi bulunuyor.

Bu mükelleflerin, 2020 senesinde elde edilen kira gelirine dair senelik gelir vergisi beyannamelerini 31 Mart'a kadar idareye ulaştırması gerekiyor.

Beyannameler, Hazır Beyan Sistemi üstünden gönderilebilecek. Sisteme, Başkanlığın internet sitesi "www.gib.gov.tr" üstünden 7 gün 24 saat ulaşılabiliyor.

İkametgahın olduğu yerdeki vergi dairesine kağıt içerisinde beyanname verilebilecek. Mali müşavirler üstünden de e-Beyanname Sistemi'nden kira geliri beyan edilebilecek.

İKİ TAKSİTTE ÖDENECEK

2020 senesinde elde edilen kira gelirine dair verilebilecek senelik gelir vergisi beyannameleri üstünden hesaplanan gelir vergisi, bu senenin mart ve temmuz aylarında iki eşit taksitte ödenecek. Birinci taksitin, damga vergisiyle beraber 31 Mart'a, ikinci taksitin ise 31 Temmuz'un resmi tatile rastlaması nedeniyle 2 Ağustos'a kadar ödenmesi gerekiyor.

Vergi, anlaşmalı bankalar ve bütün vergi dairelerinden ödenebiliyor.

Ödenecek gelir vergisi, İnteraktif Vergi Dairesinin "Hesaplamalar" bölümünden yararlanılarak öğrenilebiliyor.

Kira gelirleri için hangi mükelleflerin beyanname vereceği de belirlendi. Buna göre, beyana tabi geliri yalnızca gayrimenkul sermaye iradından ibaret mükelleflerden, bir takvim senesi içerisinde elde ettiği konut kira geliri 2020 senesi için belirleme edilen istisna tutarı olan 6 bin 600 lirayı aşanlar beyanname verecek. Konut kira geliri elde eden kişilerin, senelik olarak belirleme edilen istisna tutarının altında kira geliri çıkması halinde, bu gelirleri için beyanname vermesine lüzum bulunmuyor..

İş yeri kira gelirleri üstünden vergi kesintisi yapılanlardan, kira gelirlerinin brüt tutarı beyanname verme sınırını (2020 senesi için 49 bin lira) aşanların da beyanname vermesi gerekiyor.

Bir takvim senesi içerisinde mal ve hakların kiralanmasından elde edilen gelirlerden kesinti ve istisna uygulamasına mevzu olmayan ve tutarı 2020 için 2 bin 600 liralık beyanname verme sınırını aşanlar da senelik beyanname verecekler arasında yer alıyor.

İstisna tutarının üstünde konut kira geliri elde edilmesi halinde, senelik beyanname ile beyan edilen kira gelirinden istisna tutarının düşülmesi gerekiyor.

Konut ve iş yeri gelirinin beraber elde edilip beyanı halinde, istisna yalnızca konut kira gelirine uygulanacak.

Bir konutta aniden çok bireyin ortak olması halinde, elde edilen kira gelirinin vergilendirilmesinde her bir ortak için 6 bin 600 liralık istisna ayrı ayrı uygulanacak.

İstisna, bir mükellefin aniden çok konuttan kira geliri elde etmesi halinde, kira gelirlerinin toplamına bir defa uygulanacak.

Konutlardan elde edilen kira gelirleri süresinde beyan edilmez ya da eksik beyan edilirse, 2020 senesi için belirleme edilen 6 bin 600 liralık istisnadan yararlanılamayacak. İdarece rastgele bir tesbitte bulunulmadan revizyon yapılması halinde, söz hususu istisnadan yararlanılması olası olacak.

kaynak: a haberYorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?


Popüler Haberler