Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0746 9.6592 11.1159 452.38 742.20 6.58
Hava Durumu
13 ºC

Haber / Ekonomi


Tarih : 12/3/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/3/2020 12:00:00 AM

Kaspersky'den 2021'e yönelik finansal siber tehdit tahminleri

Kaspersky'den 2021'e yönelik finansal siber tehdit tahminleri


Kaspersky'den 2021'e yönelik finansal siber tehdit tahminleri

Kaspersky'e göre, 2021'de çogu finansal siber suç teskilati Bitcoin'i daha sik amaç alirken, baska siber suçlular daha çok saklilik için kurbanlardan ödeme talep eder iken transit kripto para birimlerine geçis yapacak. Kaspersky açiklamasina göre, finansal siber tehditler, ister bireyler ister kuruluslar olsun magdurlarin finansal refahini direkt olarak etkiledikleri için en tehlikeli olan tehdit türlerinden biri olarak kabul ediliyor. 2020'de yasanan sert degisimler, finansal saldirganlarin çalisma seklini de etkiledi. Kaspersky arastirmacilari, kuruluslarin bu yeni tehditlerine daha iyi hazirlanmalarina yardimci olmak için 2021 finansal tehdit ortamindaki mühim gelismelerin bir ön görüsünü hazirladi.

Kaspersky'nin asli ön görülerinde bunlar bulunuyor:

"MageCarting ya da JS-skimming, yani e-ticaret platformlarindan ödeme karti verilerini çalmak için yapilan saldirilar sunucu tarafina geçecek. Gözlemler JavaScript kullanan istemci tarafi saldirilarina güvenen tehdit aktörlerinin günden güne azaldigini gösteriyor. Kaspersky arastirmacilari, gelecek yil saldirilarin sunucu tarafina kaymasini bekliyor. Geçis para birimleri. Ayni vakitte Bitcoin hesaplarinin izlenmesi, anonim duruma getirilmesi ve ele geçirilmesi için özel teknik yetenekler, çogu siber suçlu dogrultusundan ödeme talep etmek için kullanilan yöntemlerde degisiklige niçin olacak. Monero gibi sakliligi artirilmis baska para birimleri büyük ihtimalle ilk geçis para birimi olarak kullanilacak ve fonlar daha sonra suçlularin izini örtmek için Bitcoin de dahil olmak üzere baska kripto para birimlerine dönüstürülecek. Kaspersky arastirmacilari, para elde etmenin bir yolu olarak gasp girisimlerinde daha da yüksek bir büyüme bekliyorlar. Veri kaybindan ve zahmetli kurtarma süreçlerinden zarar görebilecek kuruluslar, daha çok siber suçlunun amaç tahtasina oturdu. 2020'deki bir dizi basarili saldirinin neticesinde para biriktirmeyi basaran fidye yazilimi gruplari, sifir gün istismarlarini ve ölçeklenebilir N-günlük istismarlari kullanmaya baslayarak ve saldirilarinin etkinligini artiriyor. Kaspersky arastirmacilarinin ön görü ettigi üzere, mahalli para birimlerinin zayifligi niçiniyle daha çok insan, en süregelen kripto para birimi olan Bitcoin hirsizliginin yani sira Bitcoin talep eden dolandiriciliga da odaklanabilir."

- "Fidye yazilimlarinin genisleyecegini düsünüyoruz"

Açiklamada görüslerine yer verdigi Kaspersky Emniyet Arastirmacisi Dmitry Bestuzhev, geçtigimiz yil yasama geçmesi beklenen çogu trendin, yasanilan dönüsümden bagimsiz olarak gerçeklestigini belirtti. Bestuzhev, "Bunlar arasinda, banka erisiminin tekrardan satisindan yatirim uygulamalarini hedeflemeye kadar finansal siber suçlarda yeni stratejileri ve halihazirda var olan egilimlerin daha da gelistirildigini gördük. Örnegin, bankalari hedeflemek için kullanilan kart kopyalanmasi ve fidye yazilimlarinin daha da genisleyecegini düsünüyoruz. Yaklasan tehditleri ön görü etmek mühim, zira kendimizi onlara karsi daha iyi savunmak için daha iyi hazirlanmamizi sagliyor. Tahminlerimizin çogu siber emniyet uzmaninin kendi tehdit modelleri üstünde islevini gerçeklestirmesine yardimci olacagindan eminiz." ifadelerini kullandi.

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?