Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0778 9.6797 11.1100 458.52 752.24 6.73
Hava Durumu

Haber / Ekonomi


Tarih : 12/3/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/3/2020 12:00:00 AM

Karsan, "cinsiyet esitligi politikalarini" genisletiyor

Karsan, "cinsiyet esitligi politikalarini" genisletiyor


Karsan,

Karsan, Uluslararasi 16 Günlük Toplumsal Cinsiyete Dayali Siddetle Mücadele Kampanyasi kapsaminda "Toplumsal Cinsiyet Esitligi Politikasi" ile "Siddete Sifir Tolerans Politikasi" olusturdu. Karsan'in açiklamasina göre, sirket, çalisma hayatinda cinsiyet esitliginin gelistirilmesi ve bayan erkek esitliginin çalisma kültürünün bir parçasi durumuna getirilmesi için numune teskil edecek kararlar almayi sürdürüyor. Geçen yil Uluslararasi Çalisma Örgütü (ILO) ile bayan-erkek esitliginin gelistirilmesi ve bayan istihdaminin artirilmasina yönelik protokolü, Subat 2020'de de BM Küresel Ilkeler Sözlesmesi (UN Global Compact) ve BM Toplumsal Cinsiyet Esitligi ve Kadinin Güçlenmesi Birimi (UN Women) ortakligiyla yapilan "Kadinin Güçlenmesi Prensipleri'ni imzalayan Karsan, bu kez iki mühim siyaset yayinlayarak konuyla alakali titizligini tekrardan gösterdi. Karsan, 25 Kasim Kadina Yönelik Siddete Karsi Uluslararasi Mücadele ve Dayanisma Günü ile baslayip, 10 Aralik Insan Haklari Günü'nde sona eren Uluslararasi 16 Günlük Toplumsal Cinsiyete Dayali Siddetle Mücadele Kampanyasi kapsaminda "Toplumsal Cinsiyet Esitligi Politikasi" ve "Siddete Sifir Tolerans Politikasi'ni yaratarak kabul etti.

- Pozitif Esitlik slogani tasiyor

Karsan dogrultusundan yayinlanan Toplumsal Cinsiyet Esitligi Politikasi'nda su ifadelere yer verdi: "Karsan'da Pozitif Esitlik' sloganiyla Kadinin Güçlenmesi Prensipleri'ne ideal davranmayi taahhüt ederek, bütün çalisanlarimizin sosyal ve is yasamlarinda cinsiyet esitligi konusundaki farkindaliginin artirilmasi ve çalisma kültürünün bir parçasi durumuna getirilmesi için Toplumsal Cinsiyet Esitligi Politikasi'ni olusturduk. Ve bu siyasete uymayi, toplumsal cinsiyet esitliginde yapisal, sistematik ve davranissal degisimlerin yasama geçirilerek sürdürülebilirliginin saglanmasini taahhüt ederiz." Siddete Sifir Tolerans Politikasi'nda ise, sirketin bu mevzuya karsi "sifir tolerans" anlayisini kabul ettigine dair ifadeler su sekilde yer aldi: "Karsan olarak; çalisma yasaminda siddet ve tacizin herkesi etkileyen bir insan haklari ihlali, firsat esitligine yönelik bir tehdit oldugunu, insana yakisir is ile bagdasmadigini, ev içi siddet de dahil olmak üzere toplumsal cinsiyete dayali siddet ve tacizin bayan ve kiz çocuklarini orantisiz sekilde etkiledigini kabul ederiz. Çoklu ve kesisen ayrimcilik biçimleri, esit olmayan toplumsal cinsiyete dayali güç iliskileri ve kalip yargilari da dahil olmak üzere, asli niçin ve risk faktörlerini ele alan kapsayici ve bütünlesik bir yaklasimin çalisma yasaminda her türlü siddet ve tacize son vermek için temel oldugunun farkinda olarak ‘Siddete Sifir Tolerans’ anlayisini benimser ve bu siyaset belgesinde yer alan hususlar kapsaminda davranmayi taahhüt ederiz."

- "Kadina karsi her türlü ayrimciliga ve siddete karsiyiz"

Açiklamada mevzuya dair degerlendirmeleri tespit edilen Karsan Üst Yöneticisi (CEO) Okan Bas, bayana karsi her türlü ayrimciliga ve siddete karsi olduklarini, her ortamda dile getirdikleri bu hususta toplumda farkindalik yaratmak suretiyle hareketlerini devam ettirdiklerini anlatti. ILO Türkiye Direktörü Numan Özcan ise, bayan istihdaminin artirilmasi suretiyle Karsan'da yürüttükleri çalismalarin bir devami olarak bu tür bir siyasetinin olusturulmasindan memnuniyet duyduklarini bildirdi. Karsan'da baslattiklari toplumsal cinsiyet esitligi çalismalarinin üzerinden simdilik bir yil geçmisken bu kadar kisa sürede çalismalarin Karsan'in kurumsal politikalarina yansidigini izah eden Özcan, su açiklamalarda bulundu: "Bunu görmekten ve toplumsal cinsiyet esitligi yaklasiminin sirketin bütün süreçlerinde kararlilikla programa baslamasindan memnuniyet duyuyoruz. ILO’nun Çalisma Yasaminda Siddet ve Tacizin Önlenmesine dair 190 sayili Sözlesmesine ideal biçimde tasarlanan ilk is yeri siyaseti Karsan dogrultusundan yasama geçirilmis oldu. Bunun küresel düzeyde ses getirecek çok mühim bir girisim ve iyi program örnegi oldugunu düsünüyorum."

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?