Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0750 9.7118 11.1797 451.73 741.11 6.61
Hava Durumu
9 ºC

Haber / Ekonomi


Tarih : 12/1/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/1/2020 12:00:00 AM

ITO Baskani Avdagiç: Reel sektöre yönelik 'Anti-Kovid 2021' tedbirlerinin kiymetli olacagi inancindayiz

ITO Baskani Avdagiç: Reel sektöre yönelik 'Anti-Kovid 2021' tedbirlerinin kiymetli olacagi inancindayiz


ITO Baskani Avdagiç: Reel sektöre yönelik 'Anti-Kovid 2021' tedbirlerinin kiymetli olacagi inancindayiz

Istanbul Ticaret Odasi (ITO) Baskani Sekib Avdagiç, AA muhabirine, pandemi ile geçen bir yilin ardindan 2021’e girmek için gün sayan Istanbul is dünyasinin en büyük temsilcisi ITO’nun ve özel sektörün beklentilerini 8 baslik halinde açikladi. 2021 yilinin koronavirüsün ve asili insanlarin birlikte yasayacagi bir yil olacagina isaret eden Avdagiç, "Is dünyasi olarak 2021’de umutlarimizi tek basina asiya baglamadik. Virüs nasil mutasyona ugruyorsa, 2021’de biz de is yapis seklimizi ayni hizla degistirecegiz. Yeni dünyada güçlü pozisyon alacagiz." ifadelerini kullandi. Avdagiç, Istanbul Ticaret Odasi olarak 2021’de ekonomi politikalarinin olusumunda ve reel sektörle uyum içinde uygulanmasinda aktif rol oynamaya devam edeceklerini belirterek, “Ekonominin iyi islemesi için Cumhurbaskanimiz Recep Tayyip Erdogan’in isaret ettigi hukuk ve diger alanlardaki reformlara hiz verilmesine Istanbul özel sektörü olarak katkida bulunmayi hedefliyoruz." diye konustu. ITO’nun 2021 yili faaliyetlerini "Üretim ve Ihracatta Anti-Kovid 2021" temasi üzerine kurdugunu bildiren Avdagiç, “Kovid-19’da ilk dalgayi atlattigimiz gibi ikinci dalgayi da en hizli atlatan ülkelerden biri olmak için hep birlikte çalisacagiz. Bu konuda Türkiye’deki üç isletmeden 1’ini temsil eden ITO olarak üyelerimizi koordine edecegiz.” açiklamasinda bulundu.

ITO’nun özel sektör önerileri

Sekib Avdagiç, Cumhurbaskani Erdogan’in açikladigi ekonomide yeni dönem kapsaminda üretim, istihdam ve ihracat için bir dizi "Anti-Kovid 2021" tedbirlerinin, özel sektörün dayanikliligini artiracagi ve yeni yila dirayetli bir baslangiç yapilmasi açisindan kiymetli olacagi inancini tasidigini söyledi. Avdagiç, "Anti-Kovid 2021 önerileri" seklinde adlandirdigi ve özel sektöre dayaniklilik katacagini ifade ettigi önerilerini su sekilde siraladi: "Sosyal izolasyon kurallari geregi kamunun karari ile kapali olmasina karar verilen ve Istanbul’da 20 bin civarinda bulunan müessesenin kapali kaldiklari dönem için beyanname verme, bildirim ve ödeme gibi vergisel yükümlülüklerinin askiya alinmasi özel sektör için degerli bir destek olacaktir. Ayrica bu isletmelere bir evvelki vergi döneminde beyan edilen kar tutarinda faizsiz kredi destegi verilmesinin de adeta bir ‘yokus kalkis destegi’ vazifesi görecegi kanaatindeyiz. Diger yandan kapanan ya da önemli bir ciro kaybina ugrayan isletmelerimizin kredi borçlarinin yeniden yapilandirilarak faizsiz olarak ertelenmesi de 2021 için tüm gücümüzle istihdam ve üretimi koruma kabiliyeti getirecektir. Genelge ile faaliyetleri durdurulan veya faaliyetleri kisitlanan isletmeler basta olmak üzere kiraci durumunda olan tüm isletmelerimize kira bedelleri tutarinda faizsiz veya düsük maliyetli kredi destegi sunulabilir. Ayrica bir süre için kira stopaj oraninin sifira indirilmesi de kayda deger bir destek saglayacaktir." Kovid-19 salgininin etkilerini azaltmak için hükümetin tam zamaninda etkin tedbirlere basvurdugunu belirten Avdagiç, "Özellikle 25 Mart’ta uygulamaya alinan Kisa Çalisma Ödenegi çok fayda sagladi. Bu mekanizmanin etkisini artirabilmek için yeni bir adim daha atilarak, ‘Kisa Çalisma Ödenegi’ne yeni basvuru imkani taninmasi’ önerisinde bulunuyoruz. Özellikle faaliyetleri durdurulan ya da faaliyetleri kisitlanan sektörlerde çalisanlarin tamaminin Kisa Çalisma kapsaminda degerlendirilmesi ve 30 Haziran’dan sonra ise baslayanlara da ödenege basvuru hakki taninmasi istihdam piyasamiza yeni bir soluk getirecektir." degerlendirmesinde bulundu.

Avdagiç, "Anti-Kovid 2021 reçetesi"ne iliskin ayrica sunlari kaydetti:

"Salgin hastalik sebebiyle olusan is kaybini telafi etmek üzere ilave olarak ise alinan çalisanimizin ‘deneme süresi’ ile sinirli olmak üzere isten çikarma yasagi kapsamina dahil edilmemesinin özellikle sanayi sektöründe yeni istihdamin önünü açacagi kanaatindeyiz. Vergi yapilandirmasina ek olarak, matrah artirimi ile stok, kasa ve sicil affi is dünyamizin can kulagiyla bekledigi düzenlemeler kapsamindadir. Is dünyamizin birikmis kamu alacaklarinin var olan kamu borçlarindan mahsup edilmesi ve bu alacaklarin teminat olarak degerlendirilmesi özel sektörün finansman talebini ciddi ölçüde azaltacak bir düzenleme olur. Bu düzenlemenin faiz oranlarinin geri gelmesi sürecine de katki sunacagini düsünüyoruz. "

"Istanbul Türkiye ihracatindaki payini korumayi basardi"

ITO Baskani Avdagiç, “Pandemi süreci, bize bir seyi gösterdi. Üretimden pazarlamaya degin, genis ölçekte dijital çaga en hizli sekilde uyum saglayan, açik ara öne geçecektir.” dedi. Pandemi döneminin Türkiye için dogru bir strateji ile siçrama dönemine dönüsebilecegini belirten Avdagiç, “Üretim kompozisyonunda Türkiye öne çikarken 2021 ülkemiz için güçlü ihracat yili olacaktir. Bu yüzden reel sektör ve hükümet olarak odaklanmamiz gereken tek konu, milli üretim ve ihracattir. Istanbul yilin ilk 10 ayinda 54 milyar dolarlik ihracatla Türkiye ihracatinin yüzde 43,2'sini tek basina gerçeklestirdi. Geçen yil bu oran yüzde 42,6 idi. Istanbul pandemi sartlarina ragmen Türkiye ihracatindaki payini korumayi basardi.” diye konustu.  

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?