Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.4705 10.2921 11.9475 502.04 823.66 7.47
Hava Durumu

Haber / Ekonomi


Tarih : 3/12/2021 3:53:43 PM   Güncelleme : 3/12/2021 3:53:43 PM

İŞKUR’dan müjde Aylık 2.870 TL maaş alabilirsiniz Online başvurular başladı

Kadınların iş güçlerinin daha çok yükselmesi amacıyla devletten müjdeli haberler gelmeye devam ediyor. İşte anne projesi adı altında 0-15 yaş aralığında çocuğu olan şahıslara parasal yardım sağlanacak.


İŞKUR’dan müjde Aylık 2.870 TL maaş alabilirsiniz Online başvurular başladı

Kadınların iş güçlerinin daha çok yükselmesi amacıyla devletten müjdeli haberler gelmeye devam ediyor. İşte anne projesi adı altında 0-15 yaş aralığında çocuğu olan şahıslara parasal yardım sağlanacak. Çalışmak isteyen yalnızca mesleği olmayan annelere meslek kazandırılması hedeflenerek İŞKUR yönünden 'İş'te Anne Projesi'ni yaşama geçirdi. Çalışmak isteyen bütün anneler İŞKUR yönünden hazırlanan İşte Anne Projesiyle hem işbaşı mesleki eğitim alacak hem de kursta bulunduğu süre boyunca maaş desteği alabilecektir.

 

Türkiye İş Kurumu yönünden çalışmayan ve işsiz olan annelere aylık 2.870 TL ödeme yapılıyor. 2021 senesinde da bayanların iş hayatında var olmaları ve istihdamı çoğaltmak için 0/15 yaş arasında çocuğu tespit edilen annelerin iş hayatına katılmasını amaçlayan İŞKUR'dan annelere destek verilmeye başlandı. Peki İşte Anne Projesi'nin detayları nedir? 0-15 yaş aralığından çocuğu tespit edilen ve işsiz kalan annelerin tekrar iş hayatına birleşik olmaları ve istihdamlarının sağlanabilmesi için çocuk sahibi anneler için devlet yönünden değişik destekler sağlanmaya devam eder iken müracaat şartları da merak ediliyor.

 

İŞKUR'DAN ANNELERE 2.870 TL ÖDEME!

 

0-15 yaş aralığından çocuğu tespit edilen ve işsiz kalan annelerin tekrar iş hayatına birleşik olmaları ve istihdamlarının sağlanabilmesi amacıyla çocuk sahibi anneler amacıyla devlet yönünden değişik destekler sağlanmaya devam eder iken müracaat şartları da merak ediliyor.

 

İŞKUR işte anne projesi müracaat şartları vatandaşlar yönünden araştırılmaya başlandı. Kadınların iş hayatında istihdamlarını artırmayı amaçlayan İŞKUR'dan işsiz annelere 2870 TL destek geliyor. Çalışmak isteyen bütün anneler İŞKUR yönünden hazırlanan İşte Anne Projesiyle hem işbaşı mesleki eğitim alacak hem de kursta var olduğu vakit süresince maaş desteği alabilecektir.

 

İŞKUR İŞSİZ ANNE HARÇLIK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

 

Projeden, yalnızca 15 yaş dahil olmak üzere 0-15 yaş arası çocuğu olan anneler yararlanabilecek. Çocuğun, proje devam eder iken 15 yaşını bitirmesi ise projeden yararlanmak için engel değil. Hem de bir istisna daha tanındı ve evlat edinen bayanlar da destekten faydalanabiliyor. Bu koşulu yerine getiren bayanlara, İŞKUR yönünden düzenlenecek mesleki eğitim kurslarına ya da işbaşı eğitim programlarına katılmaları durumunda; kursun devam ettiği süre ödeme yapılıyor.

 

Türkiye İş Kurumu (Kurum) yönünden istihdamın korunmasına ve artırılmasına, işsizlerin mesleki niteliklerinin geliştirilmesine, işsizliğin azaltılmasına ve özel siyaset gerektiren kümelerin işgücü piyasasına kazandırılmasına yardımcı olmak üzere düzenlenen aktif işgücü hizmetleri kapsamında usul ve temelleri Aktif İşgücü Hizmetleri Yönetmeliği (Yönetmelik) ile tespit edilen mesleki eğitim kursları ve işbaşı eğitim programları uygulanmaktadır.

 

"0-15 YAŞ ARALIĞINDA ÇOCUĞU OLAN"

 

Bu koşulu yerine getiren bayanlara, İşkur yönünden düzenlenecek mesleki eğitim kurslarına ya da işbaşı eğitim programlarına katılmaları durumunda; kursun devam ettiği süre ödeme yapılıyor. 15 yaşına kadar çocuğu olan annelere, İşkur programlarına katılmaları durumunda devletin aylık ödediği tutar 2400 liraya çıkıyor.

 

Annelerin iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi ile genel sağlık sigortası primi de karşılanıyor. Proje kapsamında işbaşı eğitim programları, bilişim ve imalat sektörlerindeki iş yeri ve mesleklerde en çok 6 ay, başka sektörlerde ise en çok 3 ay olarak uygulanıyor. Programlar günde en az 5, en çok 8 saat olmak üzere ve haftada 6 günü aşmamak kaydıyla haftalık 45 saati geçmeyecek şekilde planlanıyor.

 

400 TL BAKIM DESTEĞİ VERİLİYOR

 

Annelerin iş hayatından kopmaması ve iş hayatında yer alması ve istihdamlarının sağlanabilmesi için devlet yönünden çoğu değişik destek sağlanmaya devam ediyor. Çocuk sahibi anneler için İşkur yönünden düzenlenen işbaşı eğitim programlarına ve meslek kurslarına katılan annelere hem harçlık hem de bakım desteği olanağı bulunuyor. İş kur yönünden düzenlenen İşbaşı eğitim programları ve meslek kurslarına katılan annelere hem günlük 95 lira cep harçlığı olarak da aylık 400 TL. bakım desteği ödenmektedir. İşte Anne Projesi ile 0-15 yaş arasında çocuğu olan ve İş Kulübü avantajlarından yararlanan ve ardından işbaşı eğitim programlarına ya da meslek kurslarına katılan bayanlara günlük 95 TL. aylık 2870 TL aylık bağlanıyor.

 

İŞTE ANNE PROJESİ NEDİR? (2021)

 

İŞKUR bayan İstihdamını desteklemek için döneme aldığı İşte Anne Projesi'nin program usul ve temelleri da açıklandı. Bu yönetmeliğe göre;

 

Türkiye İş Kurumu'nca bayanların iş gücüne aktif bir şekilde katılmaları ve bayan istihdamlarının korunmasına ve artırılmasın yönelik olarak işsiz olanların mesleki deneyim ve deneyim edinmeleri, kuramsal eğitimini aldıkları mesleklerde programlamayı görmeleri ve çalışma ortamına uyumlarının sağlanmasına yardımcı olmak üzere düzenlenen aktif işgücü hizmetleri kapsamında usul ve temelleri Aktif İşgücü Hizmetleri Yönetmeliği kapsamında tespit edilen mesleki eğitim kursları ve işbaşı eğitim programları yapılır ve geçen senelerde 100 Günlük Eylem Planı ile döneme alınan projelerinden biri olan "Kadın İstihdamının İşte Anne Projesi İle Desteklenmesi" projesi kapsamında İŞKUR yönünden düzenlenen mesleki eğitim kurslarına ya da işbaşı eğitim programlarına katılım göstermesi makul tespit edilen ve tespit edilen kümeler ortamında yer alan annelere, kursa ya da programa devam ettikleri günler için İŞKUR yönünden tespit edilen tutarda kursiyer ya da katılımcı zaruri gideri ödenmesi öngörülmüştür.Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?