Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
7,3248 TL 8,8013 TL 10,1909 TL 410,63 TL 673,68 TL 6,32 TL
Hava Durumu
4 ºC

Haber / Ekonomi
Tarih : 22.02.2021 20:17:25   Güncelleme : 22.02.2021 20:17:25

İntibak Zammı Çıkarsa Hangi Emekliler Ne Kadar İntibak Zammı Alacak

Gündemde en çok araştırılan sorgular arasında İntibak zammı çıkarsa hangi emekliler ne kadar intibak zammı alacak?


İntibak Zammı Çıkarsa Hangi Emekliler Ne Kadar İntibak Zammı Alacak

Gündemde en çok araştırılan sorgular arasında İntibak zammı çıkarsa hangi emekliler ne kadar intibak zammı alacak? Yer alıyor. Milyonlarca emekli vatandaş İntibak Kanunu ile ilgili gelişmeleri yakından takip ediyor. Peki 2000 sonrasında emekli olan vatandaşlara intibak düzenlemesi meclise sunulup, onaydan geçtiğinde neler olacak? İntibak zammı ile emekli maaşlarında nasıl bir artış görülecek? İntibak nedir, 2000 yılından önce emekli olanlar da yararlanabilecek mi? İşte son gelişmeler.

İntibak zammı çıkarsa hangi emekliler ne kadar intibak zammı alacak? Sorusunun yanıtı yüzbinlerce kişi tarafından arama motorları üzerinden sıklıkla sorgulanıyor. İntibak zammı çıkarsa 2000 öncesi ve sonrası emekli olanları nasıl etkileyecek? Daha önce 2000 yılından sonra emekli olan vatandaşlar için intibak zammı uygulaması talep edilmişti fakat red almıştı. Peki son gelişmeler neler? İşte ayrıntılar...

İNTİBAK DÜZENLEMESİNİN FAYDALARI NELER?

2000 ardından emekli olan vatandaşlar için intibak planlaması yapılması durumunda:

-Taban emekli aylığı asgari ücrete denklenirse, emekliye her ay ek ödeme dahil en az  2 bin 324 lira ödenecek.

-Sağlıkta ek ödemelerin kalkmasıyla, emekli maaşından sağlık kesintisi yapılmayacak.

-Ek ödeme seviyesi değiştirildiğinde, emekliler aylık net maaşının %8-10'u seviyesinde para alacak. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin gelirinde miktar %8 iken 255, %10 iken 382 liraya varan artış yapılacak.

-2000 senesi ve ardından emekli olanlara 355 liraya varan zam yapılabilecek.

2000 YILINDAN ÖNCE EMEKLİ OLANLARA İNTİBAK ZAMMI

2000 yılından sonra emekli olan vatandaşlar için ise intibak zammı halen yapılmadı.

Uzun vakit yargıda yer alan ve vaktin konuya dair geçen senelerde nihai karar verildi. Yargının en üst kademesince alınan karar kapsamında intibak zam düzenlemesinin Meclis'te alınan karar kapsamında maaşlara yansıtılabileceği ifade edildi.

Yargının intibak zammı için tek yetki kurumun TBMM bulunduğunu işaret etmesi intibak zammı için yargı yolunun sonuçlanmış bulunduğu manasına geldi.

ÇALIŞMA BAKANLIĞI'NDAN EMEKLİ MAAŞLARI İÇİN İNTİBAK DÜZENLEMESİ

Emekli maaşlarının bağlanma civarlarına dair değişik sistemler uygulanmakta. Burada 2000 yılından önce sigorta primi olan ama 2000 yılından sonra emekli olan vatandaşlar karma sistem hesaplaması ile maaşlarını almaktalar. 2000 yılından sonra emekli olanlar yurttaşların emeklilikleri de iki ana gruba ayrılmakta. 2008 evveli emekli olanlar ve 2008 ardından emekli olanlar.

Tüm bu değişikliklerin ortadan kaldırılması için ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın çalışması bulunduğu öğrenildi. Bu çalışma ile emekli vatandaşların maaşlarında düzenlemeler  olacak ve değişiklikler giderilecek. Emekli vatandaşlara yönelik yaşama geçirilecek planlama ile SSK, Bağ Kur ve Emekli Sandığı'ndan emekli olan vatandaşlar tek çatı altında toplanacak.

İNTİBAK NEDİR?

Arapça kökenli olan İntibak, uyum ve iki şeyin ölçülerinin birbirini tutması olarak ifade ediliyor. Emeklilik maaşlarını etkileyen intibak zammı, prim kazancı ve prim ödeme gün adedi aynı olmasına karşın değişik aylıklar alan emekliler arasında denge sağlamak amacıyla düzenlenecek. Sigortalıların çalıştıkları dönemlerdeki yasa hükümlerinin temel alınmasıyla emekli aylıkları karma sisteme göre hesaplanıyor. Prim kazancı ve primlerinin ödeme gün adedi aynı olmasına karşın, değişik tarihlerde emekli olunması durumunda emekli aylıkları eşit olmuyor. Bu durumun düzeltilmesi için güncelleme kat adedi ve aylık bağlama miktarlarında eşitliği sağlayacak düzenlemeler yapılması "intibak" olarak adlandırılıyor.

 

 

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu
Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz