Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.4705 10.2921 11.9475 502.04 823.66 7.47
Hava Durumu
20 ºC

Haber / Ekonomi


Tarih : 3/13/2021 10:25:43 AM   Güncelleme : 3/13/2021 11:31:36 AM

İlave İstihdama Kredi Desteği İşçi Alana 500 000 TL

Son dakika haberi... Başkan Recep Tayyip Erdoğan, dün açıkladığı Ekonomi Reform Paketi'nde ilave istihdam oluşturan firmalara düşük finansman maliyetiyle kredi kullanma imkanı sağlanacağını açıkladı.


İlave İstihdama Kredi Desteği İşçi Alana 500 000 TL

Son dakika haberi... Başkan Recep Tayyip Erdoğan, dün açıkladığı Ekonomi Reform Paketi'nde ilave istihdam oluşturan firmalara düşük finansman maliyetiyle kredi kullanma imkanı sağlanacağını açıkladı. Başkan Erdoğan, "Firmalar, istihdama kattıkları her bir ilave kişi için Kredi Garanti Fonu kefaletiyle 24 ay vadeli, ilk 6 ayı ödemesiz 100 bin liralık kredi kullanabilecek" ifadelerini kullandı. Peki ucuz maliyetli krediden kimler yararlanacak? İşçi sınırı olacak mı? Primler kredi maliyetinden nasıl düşecek?

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı Ekonomi Reform Paketi'nde istihdamın korunması ve artırılması ile ilgili çok önemli bir destek müjdelendi. Başkan Erdoğan, "Salgının istihdam piyasalarında oluşturduğu tahribatı gidermek için İlave İstihdam Finansman Desteği adıyla yeni bir destek modeli getiriyoruz" dedi.

İşte yeni desteğin detayları…

KİMLER YARARLANACAK?

Mevcut çalışan sayısına ek olarak yeni işçi alan mikro ve ufak ölçekli firmalar yararlanacak.

KAÇ LİRA ÖDENECEK?

Firmalar, istihdama kattıkları her bir ek birey için kredi garanti fonu kefaleti ile 24 ay vadeli ilk 6 ayı ödemesiz 100 bin liralık kredi kullanabilecek.

İŞÇİ SINIRI OLACAK MI?

En çok 5 şahsa kadar olan bu uygulamada taahhüdünü yerine getiren firma 500 bin liraya kadar kredi kullanabilecek.

İŞÇİLERİN PRİMLERİ ÖDENECEK Mİ?

Firmalar ek istihdam için sene süresince ödediği sosyal sigorta ve işsizlik sigortası primlerini kredi finansman maliyetinden düşebilecek.

PRİM DESTEĞİ NE KADAR SÜRECEK?

Kişi başı prim desteği 12 ay süresince sürdürülecek.

PRİM TEŞVİK TUTARI KAÇ LİRA OLACAK?

İşçi başına 12 aylık prim teşviki en az 13 bin 952 lira 28 kuruş olacak.

GENÇLER İŞE KAVUŞACAK

Ekonomi reform paketinde genç istihdamına dair de mühim detaylar yer alıyor. Mesleki eğitim merkezleri gençler için daha cazip kılınacak. Kalfalık döneminde alınan ücretlerde iyileşme sağlanacak. Bu merkezlerde eğitim gören öğrencilerin ücretleri kamu yönünden karşılanacak. Hem de bedava izindeki işçilere verdiği nakdi ücret desteğinden yararlanıp çalışanını yine istihdama dahil edenler ek istihdam finansman desteğini de kullanabilecek. Böylece bedava izinden dönen işçi için de 100 bin lira kredi kullanılabilecek. Gençler için kitle fonlaması platformları yaşama geçirilecek. Genç İstihdam Ulusal Strateji Belgesi hazırlanacak. Buna göre mesleki eğitim bölümünde destekler verilecek, iş kuvveti piyasasını yönlendirmek için sektörel yetenek haritaları oluşturulacak.

18 YAŞ ALTINA İKİNCİ EMEKLİLİK

Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) de mühim bir farklılık yapılacak. 18 yaşından küçüklerin BES'e dahil edilmesini sağlanacak. Böylece, gençler ufak yaşlardan itibaren prim ödeyerek ikinci bir emeklilik olanağına kavuşacak. BES ile sağlık, hayat, eğitim sigortası gibi özel güvenliklerin cazip olanaklarla tümleşik bir emniyet paketi şeklinde sunulması sağlanacak. Sandık, vakıf ve aynısı emeklilik gerçekleştiren kuruluşlardaki birikimlerin, 2023 senesi sonuna kadar BES'e aktarımına imkân sağlanacak.

EN DÜŞÜK DESTEK

Brüt asgari ücret: 3.577,50 TL

Sigorta primi işçi payı ( %14): 500,85 TL

İşsizlik sigortası işçi payı (%1): 35,78 TL

SGP primi işveren payı (%15,5): 554,51 TL

İşveren işsizlik sigortası (%2): 71,55 TL

TOPLAM PRİM DESTEĞİ: 1.162,69 TL

12 AYLIK PRİM DESTEĞİ: 13.952,28 TL

kaynak: a haber

 Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?


Popüler Haberler