Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0849 9.6825 11.1182 458.85 752.80 6.74
Hava Durumu
10 ºC

Haber / Ekonomi


Tarih : 12/4/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/4/2020 12:00:00 AM

"Ibrahim Bodur Sosyal Girisimcilik Ödülleri"nin sahipleri belli oldu

"Ibrahim Bodur Sosyal Girisimcilik Ödülleri"nin sahipleri belli oldu


Kale Grubu Baskani ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay, "Proje bazli degil, etki odakli hareket ediyoruz. Ibrahim Bodur Sosyal Girisimcilik Ödül Programi da bu yaklasimin çok degerli bir parçasi." dedi. Kale Grubu'nun, 2016 yilinda vefat eden kurucusu Ibrahim Bodur'un anisini ve degerlerini yasatmak amaciyla bu yil dördüncüsünü düzenledigi Ibrahim Bodur Sosyal Girisimcilik Ödül Programi'nin kazananlari açiklandi. Ödül töreni öncesi düzenlenen çevrimiçi toplantida basin mensuplari ile bir araya gelen Kale Grubu Baskani ve CEO'su Zeynep Bodur Okyay, ödüllerin içerigi ve programin asamalarina dair bilgi verdi.

Degerlerinden güç alan bir Grup olduklarina isaret eden Okyay, sunlari kaydetti:

"Elbette herkes için sahip varoldugu degerler çok önemlidir, ama biz Grup olarak geçmisten gelecege köprü ortaya getiren degerlerimize özel bir önem veriyoruz. Amaç odakli öncülük yaklasimimiz ve degerlerimiz tarafinda isimizi en iyi sekilde yaparken, ülkemizi ve dünyayi da daha yasanir bir hale nasil getirebilecegimize sürekli bas yoruyoruz. Proje bazli degil, etki odakli hareket ediyoruz. Ibrahim Bodur Sosyal Girisimcilik Ödül Programi da bu yaklasimin çok degerli bir parçasi. Bugün pandemi etkisiyle herkes sosyal fayda yaratmaktan söz eder oldu. Ama biz bu farkindaliga çok önceden erismis ve dört yil öncesinde aksiyon almis bir Grubuz. Öncü olmak, ilkleri hayata geçirmek sanirim genlerimizde var." Herkesin pandemi sürecini "uyanma" ve "harekete geçme" çagrisi olarak görmesi gerektigine vurgu yapan Okyay, sürecin öze dönme, öne bakma zamani oldugunu söyledi. Okyay, "Konfor alanindan çikarak kendimizle yüzlesmeli, amacimizi ve degerlerimizi yeniden hatirlamali, isimize deger katmak için sorundan degil, sorumluluktan beslenmeliyiz. Elestiren degil, sahada mücadele veren olmaliyiz. Bize tüm bu gerçekleri hatirlatan ve ürettikleri yenilikçi fikirlerle gelecege dair umutlarimizi yeserten sosyal girisimcileri destekleyerek, yarinlar için bugünden ekosistem yatirimi yapiyoruz." ifadelerini kullandi.

- "Yalnizca üretimi ve ekonomik kalkinmayi degil, ürettigimiz degerleri toplumla paylasarak gelismeyi hedefledik"

Okyay, Kale Grubu'nun, küresel sorunlarin büyüklügü karsisinda kapsayici ve sürdürülebilir kalkinmayi saglamak için yeni is modellerine, sosyal faydaya yogunlasan ve sorunlara alternatif çözümler sunabilen girisimlere ihtiyaç duyulacaginin ayrimina bundan yillar önce vardigini animsatti. Kurulduklari günden bu yana sadece üretimi ve ekonomik kalkinmayi degil, ürettikleri degerleri toplumla paylasarak gelismeyi hedeflediklerine isaret eden Okyay, Ibrahim Bodur Sosyal Girisimcilik Ödül Programi'na dair bilgi verdi. Programin, Türkiye'de yürütülen en uzun soluklu 2 programdan biri varolduguna ilgi çeken Okyay, su bilgileri paylasti: "Ayrica program, 'Is birligi' kategorisinde ödül veren tek program olma özelligine sahip. Her yil artan bir ilgiyle karsilayan programimiza bu yil tam 282 sosyal girisim projesi geldi. Proje konularina baktigimizda, geride biraktigimiz yillarda oldugu gibi egitim ile kadinlar, mülteciler, çocuklar gibi dezavantajli gruplar üzerinde yogunlasma oldugunu görüyoruz. Bu yil ki basvurular arasinda pandeminin getirdigi sorunlara çözüm bulmaya yönelik olanlarin ciddi bir payi var. Nitekim seçici kurul, bu yil ilk kez pandemi alaninda özel bir ödül vermeyi kararlastirdi."

- "Basvurularin yarisindan fazlasi büyük sehirlerden"

Okyay, basvurularin yaridan fazlasinun asagi yukariya yüzde 60'inin Istanbul, Ankara, Izmir gibi büyük sehirlerden, geri kalan kisminin ise Anadolu'dan geldigini aktardi. Türkiye'nin dört bir beraberinde bir derdi olan ve toplumsal sorunlara çözüm arastiran gencecik insanlar oldugunu bilmenin kendisine çok iyi geldigini izah eden Okyay, "Yine kadin sosyal girisimcilerin projelerini ayri bir yere koymak isterim. Programa gelen sosyal girisimci projelerinin 152'sinde yani yüzde 54'ünde kadin girisimcilerin imzasi var." bilgisini verdi.

- "Programi uluslararasi sosyal girisimcilerin de basvurusuna açmayi hedefliyoruz"

Zeynep Bodur Okyay, Ibrahim Bodur Sosyal Girisimcilik Ödülleri ile ekosisteme sürdürülebilir destek saglamayi ve toplumsal farkindaligi artirmayi önemsediklerini dile getirerek, su degerlendirmelerde bulundu: "Ibrahim Bodur Sosyal Girisimcilik Ödüllerinin gelecek yolculuguna dair hayallerimiz sinirsiz, ilk hedefimiz, programi uluslararasi sosyal girisimcilerin de basvurusuna açmak. Ikincisi, ekosistemi daha da büyütmek istiyoruz. Bir dayanisma platformu olmayi heves ediyoruz. Sadece ödül veren olarak da anilmak istemiyoruz. Bu yolculugumuzu daha da derinlestirmek ve ileriye tasimak istiyoruz. Bogaziçi Üniversitesiyle hayata geçirdigimiz sosyal girisimcilik sertifika programi bunun ilk adimlarindan biriydi. Farkli paydaslarla bu konudaki istisarelerimiz sürüyor."

- "Bu ülkede sadece isveren degil, deger veren olmaya devam edecegiz"

Içinden geçilen süreçte her alanda söylem birliginin yani sira eylem birliginin de önemli varolduguna ilgi çeken Okyay, küresel sorunlara karsi hiç kimsenin, hiç bir sirketin tek basina yeterli mücadeleyi veremeyeceginin altini çizdi. Okyay, "Ancak güç birligi, gönül birligi yaparsak basariya ulasabiliriz. Kale Grubu olarak, bu anlayisla kurguladigimiz itibar projelerimizle birbirimize, isimize, kentimize, ülkemize deger katmayi ve etkimizi sürdürülebilir kilmayi hedefliyoruz. Bir sanayi grubu olarak bu ülkede sadece isveren degil, deger veren olmaya devam edecegiz." diye konustu.

- Ödüller

Ashoka Türkiye'nin ortakliginda "Hayata Deger" temasiyla yapilan programin ödül töreni, dijital ortamda yapildi. Toplantida verilen bilgiye göre, Ibrahim Bodur Sosyal Girisimcilik Ödül Programi'nda Erken Asama, Ileri Asama ve Is birligi kategorilerinde birinci olan girisimcilere 50 bin TL, Pandemi Özel Ödülü'nü kazanan girisimciye ise 30 bin liralik para ödülü takdim edildi. Girisimcilere ayrica Türkiye'nin ilk çagdas seramik sanatçisi Füreya Koral'in ögrencilerinden seramik sanatçisi M. Tüzüm Kizilcan'in imzasini tasiyan seramik tohum heykeli hediye edildi. Üç kategoride toplam 282 girisimin degerlendirildigi sürecin sonunda, "Erken Asama" kategorisinde özellikle mülteci kadinlarla el yapimi tasarim ürünler yapan ve bu ürünlerin satisi için bir platform saglayan Joon ödüle deger bulundu. "Ileri Asama" kategorisinde ödül, özel egitim alan çocuklarin ögrenme sürecini hizlandirarak, evde de özel egitim olanagina sahip olmalarini saglayan Tolkido'ya verildi. "Is Birligi" kategorisinde ise görme engelliye sesli yönlendirmelerle lokasyon ya da restoran ismi aramasi yaparak etrafindaki görme engelsiz restoranlari özgürce kesfetmesini saglayan BlindLook ödül kazandi. Bu yil ilk kez verilen Pandemi Özel Ödülü'ne ise Türkiye'de pandeminin basladigi ilk dönemde ihtiyaç duyulan saglik malzemelerini üç boyutlu yazicilarla üreterek hastanelere ulastiran "3 Boyutlu Destek" projesi deger bulundu. Verilen bilgiye göre ayrica Kale Grubu, Istanbul Karaköy'deki ilk genel merkez binasini dönüstürerek hayata geçirdigi Kale Tasarim ve Sanat Merkezi'nin de sosyal girisimciler için fiziksel ve dijital bir bulusma merkezi olmasini hedefliyor.

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?