Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.2364 10.0327 11.5532 484.91 795.54 7.28
Hava Durumu
20 ºC

Haber / Ekonomi


Tarih : 3/13/2021 1:41:45 PM   Güncelleme : 3/13/2021 2:08:29 PM

Hükümetten Dev Destek 112 Günlük 8 Bin 904 TL Veriliyor İşte 15 Destek İçin Başvuru Şartları

Hükümetin pandemi döneminde sağladığı birçok destek paketi ile milyonlarca kişi rahat nefes aldı. Bu desteklerin yanı sıra birçok kişinin bilmediği bazı destekler de devam ediyor.


Hükümetten Dev Destek 112 Günlük 8 Bin 904 TL Veriliyor İşte 15 Destek İçin Başvuru Şartları

Hükümetin pandemi döneminde sağladığı birçok destek paketi ile milyonlarca kişi rahat nefes aldı. Bu desteklerin yanı sıra birçok kişinin bilmediği bazı destekler de devam ediyor. İster çalışsın ister çalışmasın kadınlar için birçok destek ödemeleri yapılıyor. İzinlerle ilgili sağlanan desteklerin yanı sıra birçok kalem altında ödemelerle ilgili de destekler sunuluyor. İşte kadınlara yönelik sağlanan 15 destek hakkında tüm detaylar ve başvuru koşulları...

Türkiye'de son yıllarda kadınların iş gücüne katılım oranında artışa yaşanıyor. İş hayatında kadınların daha fazla yer alması ile birlikte birçok düzenleme de hayata geçirildi. Kadınlara yönelik çalışsın çalışmasın birçok yasak destek sağlanıyor. Analık izninin kullanıldığı 16 haftada kadınlara çalışmadığı her gün için, geçici iş göremezlik ödeneği veriliyor. Asgari ücret alan bir annenin 112 günlük parası en az 8 bin 904 lira. İşte haberin detayları...

KADINLARA YÖNELİK SAĞLANAN DESTEKLER NELERDİR?

İSTİHDAM EDENE TEŞVİK

Yeni eleman alınırken bayan seçilirse teşviklerin zamanı artıyor.

İŞ KURANA 10 BİN TL İLAVE DESTEK

KOSGEB, bayan girişimcilere Girişimciliği Geliştirme Destek Programı kapsamında sahip olunan destek tutarına ek her bir performans devresi için 5 bin lira kaynak sağlıyor. 2 performans devresi için 10 bin lira ek destek alınıyor.

1.068 TL PRİMLE EMEKLİLİK:

Bir işyeri açmaksızın perakende ticaret ile iştigal edenler, gezici olarak bir mesleği icra edenler, evlerde işçi almamak koşuluyla üretim yapıp satanlar vergiden muaf esnaf sayılıyor. Belgesi olanlar SGK'ya müracaat ederek bu sene için 28 gün prim ödeyip 30 gün üzerinden sigortalı oluyor.

Bu sene ayda bin 68 lira ödenerek sigortalı olunabiliyor.

KAZANCA VERGİ YOK

İnternet ve aynısı elektronik ortamlar üzerinden, evlerde imal ettikleri ürünleri işyeri açmaksızın satanlar, bu sene 240 bin liranın aşılmaması koşuluyla vergiden istisna tutuluyor.

600 TL DOĞUM YARDIMI

Doğum yapan her bayana ilk çocuk için 300, ikinci için 400 ve üçüncü için ise 600 lira ödeniyor.

Para annenin çalışıp çalışmadığına bakılmadan veriliyor.

ANNE OLANA İZİN DESTEĞİ

Kadınlar doğumdan evvelce 8, doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere 16 haftalık izin hakkına sahip. Hem de günde 1.5 saatlik süt izinleri de var. Çocuk sayısına göre 6 aya kadar bedava izin kullanma hakkı da bulunuyor.

DOĞUM İZNİNDE EN AZ 8.904 TL

Analık izninin kullanıldığı 16 haftada bayanlara çalışmadığı her gün için, geçici iş göremezlik ödeneği veriliyor. Asgari ücret alan bir annenin 112 günlük parası en az 8 bin 904 lira.

YARI ZAMANLI ÇALIŞANA 3.550 TL

Doğum yapanlara ve evlat edinenlere, birinci doğumda 60, ikincide 120 gün, ileri doğumlarda 180 gün süre ile yarım gün çalışma hakkı veriliyor. İlk çocuğunu dünyaya getiren anne devletten 2 ay için 3 bin 550 lira alıyor.

OKUL ÇAĞINA KADAR YARIM GÜN İŞ

Anneler bütün izinlerini kullandıktan sonra isterse çocuk zorunlu ilköğretim çağına gelene kadar kısmi çalışma yapabiliyor. Bu sürede yarım maaş ödeniyor.

225 TL SÜT PARASI

Doğum yapan anneye her sene çoğalan miktarda süt parası yani emzirme ödeneği veriliyor. Bu sene için rakam 225 lira.

ENGELLİ ÇOCUĞU OLANA ERKEN MAAŞ

Kadın sigortalılardan diğer birinin bakımına muhtaç derecede malul çocuğu bulunanların, 01.10.2008 tarihinden sonra ödedikleri prim gün sayılarına dörtte biri kadar gün ekleniyor.

Yaş koşulu da geriye çekilip erken emeklilik olanağı veriliyor.

İŞYERİNDE ANNEYE DESTEK

100 ila 150 bayan çalışanı olan işyerlerinde, emzirme odası açılması gerekiyor.

6 YIL ERKEN EMEKLILIK

Kadın çalışan, her çocuk için 2 sene (720 gün) olmak üzere 3 çocuk için borçlanarak 2.160 gün, yani 6 sene kazanıp erken emekli olabiliyor. Staj başlangıcı doğumdan evvelce ise borçlanmada geçerli sayılıyor.

AYLIK 325 EURO BAKICI DESTEĞİ

İŞ verenlerin bayan çalışanlara yaptığı kreş yardımında asgari ücretin yüzde 50'sine kadar olan kısım gelir vergisinden istisna tutuluyor. Hem de SGK yönünden yürütülen AB destekli projeyle Ankara, İstanbul ve İzmir'de 0-24 aylık çocuk sahibi sigortalı annelere, 32 aya varan süre ile bakıcı desteği sağlanıyor. Desteğin tutarı 325 euro.

kaynak: a haber

 Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?


Popüler Haberler