Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.2412 10.0456 11.5566 485.48 796.49 7.28
Hava Durumu
20 ºC

Haber / Ekonomi


Tarih : 3/15/2021 4:09:24 PM   Güncelleme : 3/15/2021 4:09:24 PM

Hesaplara en az 1.831 lira yatırılıyor Başvuran alıyor

SGK, doğum yapan çalışanlara doğumdan önceki ve ileri günde bir vakitte iş göremezlik ödeneği veriyor. Fakat bu parayı alabilmek için mühim bir ayrıntıya da ilgi etmek gerekiyor.


Hesaplara en az 1.831 lira yatırılıyor Başvuran alıyor

SGK, doğum yapan çalışanlara doğumdan önceki ve ileri günde bir vakitte iş göremezlik ödeneği veriyor. Fakat bu parayı alabilmek için mühim bir ayrıntıya da ilgi etmek gerekiyor. Son 1 senede 3 ay prim ödemiş olma zorunluluğu bulunuyor. Ödeme son 3 aylık brüt hasılata göre hesaplanıyor. En düşük günlük ödeme ayakta rehabilitasyonda 65.40 lira, uyuyarak rehabilitasyonlarda 49.05 lira. Rapor parası, rapordan 2 gün ödeniyor. Örnek verilebilecek olursa 30 gün rapor alan asgari ücretliye 28 gün üzerinden uyuyarak rehabilitasyonda 1.373 lira, ayakta rehabilitasyonda ise 1.831 lira ödeme yapılıyor

 

Ve netleşti! Çalışanları çok yakından ilgilendiriyor! Hesaplara en az 1.831 lira yatırılıyor! Başvuran alıyor, ücretler... Fakat ilgi edilmesi gereken ehemmiyetli bir zaman mevzusu var. Bu şartın sağlanmadığı gidişatta para alma hakkı kayboluyor. SGK, doğum yapan çalışanlara iş göremezlik tahsisatı veriyor. Doğumdan önce ve ileri 16 haftalık vakitte bu parayı alabilmek için bir senede 3 ay prim ödemiş olma şartı var. Yoksa ödeme yapılmıyor. 30 gün rapor alan en az  fiyatlıya 28 gün üzerinden uyuyarak rehabilitasyonda 1.373 lira, ayakta rehabilitasyonda ise 1.831 lira veriliyor.

 

ÜCRETSİZ İZİN DESTEĞİ VE DOĞUM PARASI ALINABİLİR Mİ?

 

Hamileyim, işyeri beni virüs bahanesi ile zorla bedava izne çıkarabilir mi? Çıkartırsa bedava izin ödeneği alabilir miyim? Analık izni ve doğum parasına hak kazanmış olur muyum?

 

Kanuna göre, işten çıkarma yasağı boyunca işveren işçileri bedava izne ayırabilir. Kanunda bu hususta rastgele bir ölçüt belirlenmemiş bulunuyor. Bu amaçla keyfi bedava izin uygulandığına yönelik yoğun şikayetler geliyor. İşveren sizin sağlığınızdan kaygı ederek bu tür bir karar alacak ise hekimden çalışabileceğinize dair rapor alıp işverene verebilirsiniz.

 

Her durumda bedava izne ayrıldığınızda nakdi ücret desteği alırsınız. Desteğin tutarı şimdilik aylık 1168 TL yalnız önümüzdeki zamanlarda asgari ücrete paralel olarak bunun da 1420 TL'ye çıkartılması bekleniyor. Analık izninde geçici iş göremezlik ödeneği alabilmek için son 1 senede 90 gün prim ödenmiş olması gerekiyor. Ücretsiz izin devresinde iş akdi sona ermiyor, askıya alınıyor.

 

Ücretsiz izne ayrılmanız ödenek almanıza engel teşkil etmez. Ödenek alabilmek için, bedava izindekilerin 32. Haftada hekim raporu alarak analık iznine ayrılması gerekir. Ödenek, hekim raporuna göre verilmektedir. Fakat, analık iznine ayrıldığınız tarihte son bir sene içerisinde 90 gün prim ödeme şartını yerine getiriyor olmanız gerekir.

 

Nisan ayından bu yana ayda 30 gün kısa çalışmada ya da bedava izinde gösterilen şahıslar bulunuyor. Mesela 17 Nisan'dan beri bedava izinde olan bir hamile bayan 17 Ocak'tan sonra doğum iznine ayrılırsa son bir senede 90 gün prim ödeme şartını sağlayamayacak. Bu amaçla doğum öncesi ve ardından 16 haftalık devre için, halk arasında doğum parası olarak adlandırılan geçici iş göremezlik ödeneği alamayacak. Bu hususta acilen bir meşru planlama yapılmasına gereksinim bulunuyor. İşverenlerin de hamile çalışanları bedava izne çıkartırken ya da kısa çalışmada gösterirken bu hususta duyarlı olmaları gerekir.

 

Kısa çalışma kapsamında fiilen çalışmadığınız günler amacıyla işsizlik fonundan uzun vadeli sigorta kollarına prim ödenmez. Dolayısıyla emeklilik hesabında o günler çalışılmamış bulunanların. Emekliliğine uzun vakit tespit edilenlerin emekliliği gecikmez ama yakın tarihte emekli olma hakkı tespit edilen yalnız prim şartını şimdilik tamamlamamış bireylerin emekliliği gecikebilir.

 

Siz gerçekte fiilen çalıştığınız durumda işveren sizi kısa çalışmada gösteriyorsa, kanuna aykırı hareket etmektedir. Bu durumda İŞKUR size ödenmiş olan ödenekleri faiziyle işverenden tahsil edebilir. Son yapılandırma yasası ile bu şekilde oluşturulan yersiz ve çok ödemelerin ekim ayına kadar olan kısmının işverenden tahsil edilmesinden vazgeçildi. Fakat, çalışan olarak işverenden eksik primlerinizin yatırılmasını isteme hakkınız bulunmaktadır. İşveren primlerinizi yatırmadığı takdirde iş akdini haklı fesih yapıp kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz.

 

SSK'DAN EMEKLİLİK KOŞULUNU TAMAMLAYAN 4/B PRİM BORCUNU ÖDEMELİ Mİ?

 

Doğum tarihim 20.01.1975. 4/a ilk işe giriş tarihim 01.10.1990.

 

Toplam uzun vade gün sayım 7414.

 

4/b meslek başlangıç tarihim 14.12.2017. Prim borcu 21 ay. Prim borcu tutarı ise 19.872,09 TL. Buna göre, son yapılandırma kanunu kapsamında; sahip olunan 4b prim borçlarını yapılandırmalı mıyım? Emeklilik için rastgele bir getirisi olmayacaksa re'sen ya da talebime binaen sildirmeli miyim? Ne dersiniz? (Cevat T.)

 

4/a'dan (SSK) emeklilikte 5525 prim günü ve 52 yaşa tabisiniz. Bundan sonra hiç çalışmasanız bile 2027 senesinde 4/a'dan emekli olabilirsiniz.

 

4/b (BAĞ-KUR) prim borcunu, yapılandırma kanunu kapsamında ödemeniz kuşkusuz emekli aylığınızı yükseltir. Fakat, son 7 senede en çok hangi statüde çalışılırsa o statüden emekli olunur kuralı gereği, 4/b günleriniz 42 ayı (1260 gün) aşarsa emeklilik için 9000 prim gününü doldurmanız istenir. Bu durumda da emekliliğiniz gecikebilir.

 

 Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?


Popüler Haberler