Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.4705 10.2921 11.9475 502.04 823.66 7.47
Hava Durumu
19 ºC

Haber / Ekonomi


Tarih : 3/16/2021 12:22:31 PM   Güncelleme : 3/16/2021 12:22:31 PM

Herkes Ödeme Alabilecek Toplamda 13 000 TL Hesaplara Yatıyor

Ülkemizde kadınların iş hayatında yer alması için pek çok destek devrede. Bu destekler kapsamında annelere yönelik olarak birçok alanda nakit para desteği sağlanıyor.


 Herkes Ödeme Alabilecek Toplamda 13 000 TL Hesaplara Yatıyor

Ülkemizde kadınların iş hayatında yer alması için pek çok destek devrede. Bu destekler kapsamında annelere yönelik olarak birçok alanda nakit para desteği sağlanıyor. Kimisi izinle ilgili destekler sağlanırken bir kısmı da ödemelerle ilgili oluyor. İlk çocuğunu dünyaya getiren anne ise 13 bin lira destek alıyor. Çalışan çalışmayan sigortalı veya sigortasız olmasına bakılmadan sağlanan bu anne yardımlarını sizlerle paylaşıyoruz. Peki, 2021 yılında devlet tarafından annelere verilen ödemeler nelerdir? Doğum parası ne kadar? İşte detaylar...

Devlet kadınlara pek çok destek ödemesi yapmaktadır. Bu destekler kapsamında annelere yönelik olarak ödemeler yapılmaktadır. Geçtiğimiz dönemde binlerce anneye yapılan destek ödemelerine bu yılda da devam edilmektedir. Sigortalı olarak çalışan kadınlar doğum yapmaları halinde doğum yardımı, kreş yardımı, emzirme ve süt parası ve yarım gün çalışması ödeneği yapılmaktadır.

15 AYRI DESTEK SAĞLANIYOR!

Türkiye'de çalışma hayatında bayan adedi son senelerde uygulanan meşru düzenlemelerle artmaya başladı. Kadınların çalışma hayatında daha çok yer almasının sonrasında çoğu planlama de hayatımıza girmeye başladı. Bugün meşruarımızda 15 ayrı destek bayanlar için uygulanıyor. Takvim Gazetesi Ekonomi Müdürü Faruk Erdem bayanlara sağlanan takviyeleri yazdı…

* İSTİHDAM EDENE TEŞVİK: Yeni eleman alınırken bayan seçilirse teşviklerin zamanı artıyor.

* İŞ KURANA 10 BİN TL İLAVE destek: KOSGEB, bayan girişimcilere Girişimciliği Geliştirme destek Programı kapsamında sahip olunan destek tutarına ek her bir performans devresi için 5 bin lira kaynak sağlıyor. 2 performans devresi için 10 bin lira ek destek alınıyor.

* 1.068 TL PRİMLE EMEKLİLİK: Bir işyeri açmaksızın perakende ticaret ile iştigal edenler, gezici olarak bir mesleği icra edenler, evlerde işçi almamak koşuluyla üretim yapıp satanlar vergiden muaf esnaf sayılıyor. Belgesi olanlar SGK'ya başvuru ederek bu sene için 28 gün prim ödeyip 30 gün üzerinden sigortalı oluyor. Bu sene ayda bin 68 lira ödenerek sigortalı olunabiliyor.

* KAZANCA VERGİ YOK: İnternet ve aynısı elektronik ortamlar üzerinden, evlerde imal ettikleri ürünleri işyeri açmaksızın satanlar, bu sene 240 bin liranın aşılmaması koşuluyla vergiden istisna tutuluyor.

* 600 TL DOĞUM YARDIMI: Doğum yapan her bayana ilk çocuk için 300, ikinci için 400 ve üçüncü için ise 600 lira ödeniyor. Para annenin çalışıp çalışmadığına bakılmadan veriliyor.

* ANNE OLANA İZİN DESTEĞİ: Kadınlar doğumdan evvelce 8, doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere 16 haftalık izin hakkına sahip. Hem de günde 1.5 saatlik süt izinleri de var. Çocuk adedine göre 6 aya kadar bedava izin kullanma hakkı da bulunuyor.

* DOĞUM İZNİNDE EN AZ 8.904 TL: Analık izninin kullanıldığı 16 haftada bayanlara çalışmadığı her gün için, geçici iş göremezlik ödeneği veriliyor. Asgari ücret alan bir annenin 112 günlük parası en az 8 bin 904 lira.

* YARI ZAMANLI ÇALIŞANA 3.550 TL: Doğum yapanlara ve evlat edinenlere, birinci doğumda 60, ikincide 120 gün, ileri doğumlarda 180 gün süre ile yarım gün çalışma hakkı veriliyor. İlk çocuğunu dünyaya getiren anne devletten 2 ay için 3 bin 550 lira alıyor.

* OKUL ÇAĞINA KADAR YARIM GÜN İŞ: Anneler bütün izinlerini kullandıktan sonra isterse çocuk zorunlu ilköğretim çağına gelene kadar kısmi çalışma yapabiliyor. Bu sürede yarım maaş ödeniyor.

* 225 TL SÜT PARASI: Doğum yapan anneye her sene çoğalan miktarda süt parası yani emzirme ödeneği veriliyor. Bu sene için rakam 225 lira.

* 6 YIL ERKEN EMEKLİLİK: Kadın çalışan, her çocuk için 2 sene (720 gün) olmak üzere 3 çocuk için borçlanarak 2.160 gün, yani 6 sene kazanıp erken emekli olabiliyor. Staj başlangıcı doğumdan evvelce ise borçlanmada geçerli sayılıyor.

* ENGELLİ ÇOCUĞU OLANA ERKEN MAAŞ: Kadın sigortalılardan diğer birinin bakımına muhtaç derecede malul çocuğu bulunanların, 01.10.2008 tarihinden sonra ödedikleri prim gün sayılarına dörtte biri kadar gün ekleniyor. Yaş koşulu da geriye çekilip erken emeklilik olanağı veriliyor.

* İŞYERİNDE ANNEYE destek: 100 ila 150 bayan çalışanı olan işyerlerinde, emzirme odası açılması gerekiyor.

* AYLIK 325 EURO BAKICI DESTEĞİ: İşverenlerin bayan çalışanlara yaptığı kreş yardımında asgari ücretin yüzde 50'sine kadar olan kısım gelir vergisinden istisna tutuluyor. Hem de SGK yönünden yürütülen AB destekli projeyle Ankara, İstanbul ve İzmir'de 0-24 aylık çocuk sahibi sigortalı annelere, 32 aya varan süre ile bakıcı desteği sağlanıyor. Desteğin tutarı 325 euro.

* KURSA GİDENE ÇİFTE KAZANÇ: Meslek kurslarına ya da işbaşı uygulamalarına katılanlara günlük ödeme yapılıyor. Sanayi pazarında uygulamalara katılan ve 2-5 yaş arası çocuğu olan bayanlara uygulama zamanı zamanında aylık 400 lira çocuk bakım desteği veriliyor. Hem de eğitim zamanında cep harçlığı var.

ANNEYE SAĞLANAN PARASAL DESTEKLER

İlk çocuğunu dünyaya getiren asgari ücretli için:

Emzirme ödeneği:225 TL

Doğum yardımı:300 TL

İş göremezlik ödeneği:8.904 TL

Yarı vakitli çalışma desteği: 3.550,34 TL

TOPLAM: 12.979,34 TL

 

 Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?


Popüler Haberler