Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
7,5231 TL 8,9804 TL 10,4287 TL 411,42 TL 674,98 TL 6,10 TL
Hava Durumu
1 ºC

Haber / Ekonomi
Tarih : 23.02.2021 14:51:45   Güncelleme : 23.02.2021 14:51:45

Gıda Ürünlerinde Yeni Dönem Değişiyor Bundan Sonra

Avrupa Birliği'nin sonrasında Türkiye de besinlerde ve perakende satışa yönelik besin ürünlerinde 100 gram yağ için maksimum 2 gram trans yağ kısıtlaması getirirken gözler etiketlere çevrildi.


Gıda Ürünlerinde Yeni Dönem Değişiyor Bundan Sonra

Avrupa Birliği'nin sonrasında Türkiye de besinlerde ve perakende satışa yönelik besin ürünlerinde 100 gram yağ için maksimum 2 gram trans yağ kısıtlaması getirirken gözler etiketlere çevrildi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "trans yağ yoktur" ifadesine yönelik çalışmaların devam ettiğini, besinlerde sağlık beyanı sahibi olan marka, ifade ve görsellerin tüketimi konusunun Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu yetkisinde bulunduğunu belirtti.

Türkiye'de endüstriyesel trans yağ kısıtlaması 1 Ocak 2021 itibariyle başladı. Buna göre perakende işletmelere arz edilen besinler ile son tüketiciye yayılan besinlerde trans yağ oranı, toplam yağın 100 gramında 2 gramı geçemeyecek. Bu oran 2 gramın üstündeyse vatandaşın basitçe görüp okuyabileceği şekilde "trans yağ bulunur" ibaresinin yazılması gerekliliğini vurguluyor.

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, "Mayıs 2020'de yönetmelikle hayvansal kaynaklı yağda doğal olarak tespit edilen trans yağlar hariç olmak üzere son tüketiciye arz edilecek besinlerin trans yağ içeriği Dünya Sağlık Örgütü'nün önerdiği şekilde maksimum yüzde 2 olacak şekilde planlama yapıldı. Uygulama Ocak ayında AB'den 3 ay önce yürürlüğe girdi" dedi.

TRANS YAĞLAR NEREDE KULLANILIYOR?

Sağlık Bakanlığı'ndan edinilen bilgiye göre trans yağlar, margarinler gibi sıvı yağların katı yağlara dönüştürülmesiyle meydana çıkıyor. Yaygın olarak krakerler, kurabiye-kekler, dondurulmuş hamur işleri, pastane ürünler, atıştırmalıklar (birtakım mikrodalga patlamış mısır), birtakım margarinler, kahve kreması, bisküviler, pastaların üstünde sarfedilen şekerli karışımlar, bu yağlarla uygulanan ya da bu yağlarda kızartılan besinlerde bulunuyor. Toplam yağ içerisinde yüzde 0.5 gram altında ise düşük, yüzde iki gram üstünde ise yüksek sayılıyor.

BİRÇOK HASTALIĞA NİÇİN OLABİLİYOR

Trans yağlar kalp hastalığı, obezite, diyabet tehlikesini artırırken, Alzheimer, Parkinson gibi çoğu hastalığa sebep olabiliyor. Trans yağlar annenin beslenme tipine bağlı olarak anne sütüne geçebiliyor, iyi kolesterol civarını düşürüp, kötü kolesterol civarını, kandaki yağ oranını yükseltebiliyor. Alınan kalori aynı olmasına karşın bedende yağ birikimi ve kilo alımına niçin olabiliyor.

Bakanlık, taslağı görüşe açıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı Trans yağı düzenlemesi sahibi olan taslağı yine görüşe açacağını bildirirken, "Gıdalarda trans yağ oranının toplam yağın 100 gramında 0.5'den az olması halinde (trans yağı içermez-yoktur) beyanı kullanılabilecektir. Trans yağı oranının 0.5-2 gram arasında olması halinde oranın etikette vurgulanması konusu gelen görüşleri sonrasında yerel besin kodeks komisyonu yönünden değerlendirilecek" denildi.

 

 

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu
Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz