Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.4705 10.2921 11.9475 502.04 823.66 7.47
Hava Durumu

Haber / Ekonomi


Tarih : 3/20/2021 2:06:41 PM   Güncelleme : 3/20/2021 2:06:41 PM

Esnafa Nefes Aldıracak Hamle Faizsiz 18 Ay Taksit Müjdesi

Son dakika haberine göre; Koronavirüs salgını nedeniyle borcunu ödeyemeyen esnaf için yeniden yapılandırma geldi.


Esnafa Nefes Aldıracak Hamle Faizsiz 18 Ay Taksit Müjdesi

Son dakika haberine göre; Koronavirüs salgını nedeniyle borcunu ödeyemeyen esnaf için yeniden yapılandırma geldi. Anapara borçları 18 ay taksitlendirilecek. Kalan taksitler de faizsiz 6 ay süreyle ötelenecek. 100 bini aşkın esnaf başvuruda bulundu

Pandemi nedeniyle gelirleri azalan ve borcunu ödemekte zorlanan esnafa yeni bir kolaylık daha getirildi. Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) kefaleti ile Halk Bankası'ndan kullandırılan kredilerde daha önce borcu yapılandırılan ancak ödeyemeyen veya yapılandırmadan faydalanamayanlara erteleme geldi.

FAİZ YÜZDE 4'TE KALDI

Kredi borç yapılandırmasında, TESKOMB'un alacağı gecikme faizlerinden vazgeçilerek, anapara borçlarına 18 ay taksitlendirme imkânı sunulacak. Yeni yapılandırmayla daha evvelce borçları yapılandırılan ve taksitleri devam edenlerin de kalan taksitleri faizsiz 6 ay süre ile ötelendi.

TESKOMB Başkanı Abdülkadir Akgül, kredi faiz oranının değişmediğini ve yüzde 4-4.5 arasında aynı kaldığını belirterek, "Esnafımızın aldığı kredilerde üç taksidini ödeyemeyenler bu fırsattan yararlanamıyor. Pandemi de devam ettiği için durumuyla esnafımızın ödeme kuvveti yerine gelmedi. Bu amaçla biz de esnafımıza destek olmak amacıyla yeni bir basitlik yaptık" dedi.

MÜRACAAT 100 BİNI AŞTI

Şu anda borç tekrar yapılandırmasına başvuranların adedinin 100 bini aştığını da altını çizen Akgül, "Toplamda 500 milyon lirayı geçtiğimiz bir tekrar yapılandırmadan bahsediyoruz. İlk çıktığında bankadan çekilen kredi miktarı ise 3-4 milyar lira civarındaydı" diye konuştu.

ZOR GÜNLERDE ÖNEMLİ BİR DESTEK

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, salgınla mücadele edilen bu zor günlerde, daha evvelce borcu yapılandırılan fakat ödeyemeyen ya da yapılandırmadan faydalanamayan Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri ortağı esnaf ve sanatkârlara destek olmak amacıyla yeni bir kolaylığın yaşama geçirildiğini bildirdi.

18 TAKSİT İMKANI

Pekcan, kredilerde TESKOMB'un alacağı gecikme faizlerinden vazgeçilerek ve anapara borçlarına 18 ay taksitlendirme imkânı sunularak yeni bir borç yapılandırılmasının 18 Mart 2021 itibarıyla başlatıldığını kaydetti.

FAİZSİZ 6 AY ÖTELENDİ

Pekcan, "Yeni yapılandırmayla daha evvelce borçları yapılandırılan ve taksitleri devam edenlerin de kalan taksitleri faizsiz 6 ay süre ile ötelendi.

Esnaf ve sanatkârlarımıza hayırlı olmasını diliyor, emeği geçtiğimiz herkese teşekkür ediyorum" değerlendirmesinde bulundu.

kayna: a haber

 

 Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?


Popüler Haberler