Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.2364 10.0327 11.5532 484.91 795.54 7.28
Hava Durumu
24 ºC

Haber / Ekonomi


Tarih : 3/17/2021 7:15:54 PM   Güncelleme : 3/17/2021 7:15:54 PM

Erken emeklilik müjdesi Yaş şartına bakılmadan daha az sürede emekli olabilirsiniz İşte Şartlar

Milyonlarca şahıs emekli olabilmenin hayalini kuruyor. Emekli olabilmek belirli şartlar aranırken, birtakım şartlarda emeklilik hakkı tanınıyor. Bu şartları taşıyanlar, yaş koşuluna bakılmadan daha az vakitte emeklilik imkânına kavuşuyor.


Erken emeklilik müjdesi Yaş şartına bakılmadan daha az sürede emekli olabilirsiniz İşte Şartlar

Milyonlarca şahıs emekli olabilmenin hayalini kuruyor. Emekli olabilmek belirli şartlar aranırken, birtakım şartlarda emeklilik hakkı tanınıyor. Bu şartları taşıyanlar, yaş koşuluna bakılmadan daha az vakitte emeklilik imkânına kavuşuyor. Bunun için en az 10 sene, yani 1800 gün prim ödenmiş olması da isteniyor. Peki, erken emeklilik şartları nedir? Hangi koşullarda erken emekli olunur?

 

Erken emekli olmanın şartları nedir? Prim gününü ve yaşını dolduran sigortalı çalışanlar SGK'ya müracaat yaparak emekli olabiliyor. Emekli olabilmek için belirli şartlar aranırken, birtakım hallerde erken emekli olunabiliyor. Eğer doğuştan bir engel varsa, yaş koşuluna bakılmadan daha az vakitte emeklilik hakkı tanınıyor. İşte merak edilenler.

 

ERKEN EMEKLİ NASIL OLUNUR?

 

Çalışma kuvvetini belli oranda kaybeden sigortalı çalışanlar amacıyla erken emeklilik hakkı bulunuyor. Sonradan çıkan rahatsızlıklarda da malulen emeklilik ya da iş göremezlik gibi basitlikler sunuluyor.

 

ERKEN EMEKLİLİK ŞARTLARI NEDİR?

 

Şeker hastalığı olanlara da erken emeklilik olanağı bulunuyor.

 

Bunun için hastalığın çalışma kuvvetinde yüzde 60 oranında kayba yol açmış olması gerekiyor.

 

Tabii bu kaybın sevk edilen hastanenin raporuyla belirlenmesi ve bu raporun Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yönünden da onaylanması koşulu aranıyor.

 

Bunun yanı sıra en az 10 sene, yani 1800 gün prim ödenmiş olması da isteniyor.

 

YÖNETMELİK NE DİYOR?

 

SGK Maluliyet Tespiti İşlemleri Yönetmeliği'nde şeker hastalarının malulen emekli olabilmeleri için rahatsızlığı insan bedeninde en az 3 organı bozması gerektiği de belirtiliyor.

 

Bu yönetmeliğin eklerinde hangi hastalıkların malulen emeklilik amacıyla geçerli olacağı da sıralanıyor. Bu listede kanser hastaları da var.

 

KANSER HASTASINA 18 AY MAAŞ

 

Malulen emeklilik şartlarında oluşturulan farklılıklar yardımıyla kanser hastalarına da malullük maaşı ödeniyor.

 

Kanser çeşidine göre değişmekle beraber lüzumlu prim ve sigorta koşulunu taşıyan sigortalılar belli bir vakit malul senesinin maaş alabiliyor

 

Bu vakit 18 ay olarak uygulanırken; birtakım hastalıklarda 12, birtakımlarında ise 24 ay olabiliyor.

 

Kanser hastalarının teşhisten itibaren 1 sene içerisinde başvurmaları yüzde 60 koşuluna bakılmaksızın aylık bağlanabiliyor. Süre sonucunda çalışma kuvveti kaybına bakılıyor.

 

 Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?


Popüler Haberler