Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0790 9.6818 11.1110 458.57 752.33 6.74
Hava Durumu
9 ºC

Haber / Ekonomi


Tarih : 12/6/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/6/2020 12:00:00 AM

Enerjisa Enerji, enerji verimliligi konulu mobil oyununu hizmete sundu

Enerjisa Enerji, enerji verimliligi konulu mobil oyununu hizmete sundu


Enerjisa Enerji, enerji verimliligi konulu mobil oyununu hizmete sundu

Enerjisa Enerji, enerji verimliligi ve tasarruf bilincini çocuklara benimsetmek amaciyla gelistirilen mobil oyununu kullanicilarin begenisine sundu. Sirketten yapilan açiklamaya göre, on yil önce "Enerjimi Koruyorum" sosyal projesi kapsaminda gelistirilen oyunun, ara yüzü yenilendi, oyun haritasi ve içerigi zenginlestirilip, detaylandirilarak mobil cihazlar için uygun hale getirildi. Günde bir saat ile sinirlandirilarak yenilenen mobil oyunda, çocuklar enerji verimliligi ve tasarrufunu eglenceli bir sekilde ögrenebiliyor. Ayrica, çocuklar kendi özel karakterlerini olusturarak bu karakter araciligiyla itfaiye, kurum, konut, pazar yeri ve market gibi tüm kent ögelerini bir araya getirerek sehir kurabiliyor. Kurduklari sehrin enerji kaynaklarini da kendileri yönetebiliyorlar. Bir saatin sonunda otomatik olarak kapanan oyunda, çocuklarin genel kültürlerinin gelismesi için soru-cevap ve farkli bölümler de yer aliyor. Açiklamada görüslerine yer verilen Enerjisa Enerji AS Üst Yöneticisi Murat Pinar, enerji verimliliginin bugün en ucuz enerji kaynagi olarak kabul edildigini belirterek, su ifadeleri kullandi. "Bu kavram ayrica iklim degisikligine karsi mücadelede ve sürdürülebilir toplumlar ve sehirler yaratmak konusunda kritik bir öneme sahip. Bireysel olarak hepimizin davranislarimizi degistirmemiz ve enerji verimliligine yönelik iyi aliskanliklara sahip olmamiz gerekiyor. Tam bu noktada Enerjisa Enerji olarak sorumluluk aliyor ve gelecegimiz olan çocuklari ve tüm toplumu enerji tasarrufu konusunda bilinçlendirerek farkindalik yaratacak çalismalara deger veriyoruz. Bu dogrultuda, enerji tasarrufu farkindaligi yaratmak adina 2010 yilinda Milli Egitim Bakanligiyla bir protokol imzalayarak Enerjimi Koruyorum isimli sosyal sorumluluk projesi ile 10 yilda 250 binden fazla çocugumuzla tiyatro oyunlarimiz ve enerji verimliligi egitimlerimiz ile bir araya geldik. Enerjisa Enerji olarak takip ettigimiz global trendler isiginda kullanicilarin davranislarini degistirmenin ve ikna etme konusunda 'oyunlastirma'nin da gücüne inanarak 'Enerjimi Koruyorum' mobil oyununu yeniledik. Amacimiz oyundaki faydalarin gerçek hayata tasinmasini saglamak. Dijitallesen dünya ve yeni neslin beklentilerini de gözeterek ülkemiz ve dünyamiz için hayati önem tasiyan verimli kaynak kullanimina dikkat çekmeye ve bu yöndeki çalismalarimiza hizla devam edecegiz."

- Çocuklarda enerji tasarrufu bilinci sinirli

Öte yandan Türkiye çapinda yaklasik 1000 çocugun enerji tasarrufu farkindaligini ve davranissal duyarliliklarini ölçmek amaciyla gerçeklestirilen arastirma, 7-13 yas arasi çocuklarin yüzde 51'inin enerji tasarrufu hakkinda çok az bilgi sahibi oldugunu ortaya koydu. Bu oran iklim degisikligi ve küresel isinma konularinda ise yüzde 74'e çikiyor. Tasarruf farkindaligi yüzde 52 ile en yüksek 13 yas çocuklar olurken 7 yas çocuklarda ise yüzde 36 ile en düsük oldugu görülüyor. Arastirmaya göre, iklim degisimi konusu 10 yas üstü çocuklar, Enerji Tasarrufu ve Küresel Isinma konulari ise 11 yas üstü çocuklar, daha küçük yas gruplarina kiyasla anlamli olarak daha yüksek oranda farkindaliga sahip. 7-13 yas arasi çocuklarin neredeyse tamami, farkli duyarlilik seviyelerinde olsalar da musluklari ve elektrikleri kullanim disinda kapali tutmaya özen gösteriyor.

- Ödülleri topluyor

Enerjisa'nin "Enerjimi Koruyorum" projesi, 2017 yilinda Avrupa Stevie Ödülleri'nde "Avrupa Yilin Sosyal Sorumluluk Programi" kategorisinde Gümüs ödül kazandi. Proje, 2018 yilinda Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Dernegi'nin düzenledigi Sürdürülebilir Kalkinma Akademi Ödülleri'nde ise "Sorumlu Tüketim ve Üretim" kategorisinin de sahibi oldu. Ayni yil, "Kalbi Olan Sirketler" sloganiyla düzenlenen, dünyanin en önemli sosyal sorumluluk ödül programlarindan biri olan International CSR Excellence Awards'da, "En Iyi Enerji Yönetimi Ödülü" ve yine ayni yil "Altin Pusula" ödüllerine layik görüldü.

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?