Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.2364 10.0327 11.5532 484.91 795.54 7.28
Hava Durumu
23 ºC

Haber / Ekonomi


Tarih : 3/15/2021 10:52:24 PM   Güncelleme : 3/15/2021 10:52:24 PM

Emeklilik İmkanı 18 Yaş Altının Yüzünü Güldürecek O Sisteme Dahil Olacaklar

Milyonlarca gencin emeklilik imkanı için yeni düzenleme geldi.


Emeklilik İmkanı 18 Yaş Altının Yüzünü Güldürecek O Sisteme Dahil Olacaklar

Milyonlarca gencin emeklilik imkanı için yeni düzenleme geldi. 18 yaş altı milyonlarca genci kapsıyor. Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Ekonomik Reform Paketi kapsamında, BES sisteminde yeni düzenlemeler yapılacak. 18 yaş altı, 27 milyon gencin sisteme dahil edilmesinin önü açıldı. Projenin hayata geçirilmesin ardından 6 milyon genç ile ilk adımın atılması bekleniyor. Sandık, vakıflar, derneklerdeki emeklilik birikimlerinin de BES'e aktarımına imkân tanındı. Düzenleme hakkında detayları haberimizde derledik..

Emeklilik imkanı tanınacak. 18 yaş altının yüzünü güldürecek. O sisteme dahil olacaklar. Başkan Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Ekonomik Reformları açıkladı. Düzenlemenin içinde Bireysel Emeklilik Sistemine (BES) yönelik gelişmelerde yaşandı. Erdoğan tarafından yapılan açıklamaya göre, "Sektörün 18 senede gösterdiği performans, sistemin, halkımız nezdindeki konumunu güçlendirmiştir. İçinden geçtiğimiz dönem bize, bu alanda yeni reformların vaktinin geldiğini gösteriyor" diyerek, BES'e yönelik düzenlemelere değindi. Açıklamanın detaylarına haberimizden ulaşabilirsiniz...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ekonomik Reformları açıkladı. Reformların içinde Bireysel Emeklilik Sistemine (BES) yönelik önemli düzenlemeler var. Hürriyet'ten Noyan Doğan'ın ilgili yazısı şöyle; Cumhurbaşkanı, "Sektörün 18 senede gösterdiği performans, sistemin, halkımız nezdindeki konumunu güçlendirmiştir. İçinden geçtiğimiz dönem bize, bu alanda yeni reformların vaktinin geldiğini gösteriyor" diyerek, BES'te yapılacak yeni düzenlemeleri anlattı.

Önce, BES'te gelinen noktayı özetleyim, sonra reform adı altında yapılacak düzenlemelere değineyim. Sistemde toplam 12.6 milyondan fazla katılımcı bulunuyor ve emeklilik fonlarının toplam büyüklüğü de 170 milyar lirayı geçti.

Ekonomik reformlar kapsamında hem BES hem de sigortacılık anlamında üç önemli reform yapılacak. Bunlardan biri 18 yaş altının sisteme dahil edilmesi. Diğeri sandık, vakıf, dernek gibi kuruluşlardaki emeklilik birikimlerinin, 2023 sonuna kadar BES'e aktarımına imkân verilmesi.

Üçüncüsü de devlet destekleri ve uygun maliyetlerle; eğitim, sağlık ve hayat sigortaları gibi tasarruf ürünlerinin BES'e entegre edilmesi. İlk ikisi hemen uygulamaya alınacak düzenlemeler; sonuncusu ise biraz zaman alacaktır. Bu üç düzenlemeye baktığımızda, önümüzdeki dönemde ülke tasarruflarının artırılmasına ağırlık verileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

GENÇLER BES'LENECEK?

18 yaş altının BES'e dahil edilmesi uzun süredir beklenilen düzenlemeydi. Türkiye'de, 18 yaş altı nüfusun, toplam nüfusa seviyesi yüzde 27.5 ki, bu da 22.8 milyon genç manasına geliyor. İşte bu, 22.8 milyon genç, bundan sonra sisteme girebilecek. Bugüne kadar giremiyorlar mıydı? Giremiyorlardı, zira sistem 18 yaş üstünü kapsıyordu. Katılımcılar, çocukları için; belki büyükler, torunları için BES yaptırıyordu fakat kendi adlarına yaptırabiliyorlardı.

Şimdi ne olacak? Evet, gençlerin geliri olmadığı için aylık katkı paylarını tekrar aile büyükleri ödeyecek ama BES sözleşmesi gencin adına olacak. Üstelik devlet de yüzde 25 katkı yapacak. Yani, BES'teki, yüzde 25'lik devlet katkısı, 18 yaş altı için de geçerli olacak. Bu ne getirecek? Birincisi, genç yaşta sisteme girilebileceğinden, BES'e daha ufak sayılar –belki 100 lira, belki 150 liralar- ödeyerek, büyük tasarruflara ulaşılacak. İkincisi, sisteme giren katılımcı adedi arttıkça tasarruflar da artacak.

27 MİLYONU İLGİLENDİRİYOR

Elbette, imkân tanındı diye 27 milyon genç, koştura koştura BES yaptırmayacak, fakat belli bir kesimin bu düzenlemeyi beklediğini biliyorum ki, tahminler ilk etapta 5-6 milyon gencin bu imkândan yararlanacağı tarafında.

Şunu da belirteyim, adı üstünde, sistem emeklilik sistemi, ama mevzu 18 yaş altı oldu mu; illa emeklilik diye bir kavram olması da gerekmiyor. Ebeveyn, çocuğu için ufak yaşta BES yaptırsa, belirli safhada eğitim için ciddi katkı yapacak tasarrufa ulaşılabilir. Bu, eğitim olmaz da ileride diğer bir şey için kullanılır.

VAKIFLAR, SANDIKLAR NASIL GEÇECEK?

BES'te yapılacak düzenlemelerden biri de sandık, vakıf, dernek gibi kuruluşlardaki emeklilik birikimlerinin, 2023 senesi sonuna kadar, BES'e transferine imkân verilmesi. Bu program geçmişte de yapılmıştı.

2008 yılında; dernek, vakıf ve sandıkların BES'e transferinin yolu açılmıştı. Hatta transfer vakti sonradan 2015 senesine kadar uzatılmıştı ki, transfer yapanlar yüzde 25'lik devlet katkısından daha uzun süreli yararlanabilsin

Sonradan bir uzatım daha yapıldı. İyi hatırlıyorum o devre, 100'ün üstünde sandık ve vakfın sisteme girebileceği ve aşağı yukarı 8-9 milyar liralık bir birikimin BES'e aktarılacağı tarafında hesaplar yapılıyordu.

Bu kapsamda; dernek ya da vakfın bütün üyeleri BES'e geçebileceği gibi bireysel geçişler de yapılabilecekti, aktarılacak birikim tutarı emeklilik şirketine bir kere de ve nakden yapılacaktı, transfer uygulanan tutar üstünde emeklilik şirketi rastgele bir kesinti yapamayacağı gibi giriş aidatı da almayacaktı, BES'e geçenler sistemde en az üç sene kalmak zorundaydı.

 

 Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?


Popüler Haberler