Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.2364 10.0327 11.5532 484.91 795.54 7.28
Hava Durumu
17 ºC

Haber / Ekonomi


Tarih : 3/18/2021 6:15:48 PM   Güncelleme : 3/18/2021 6:15:48 PM

Emekli Olmayan Binlerce Kişiye Erken Emeklilik Fırsatı

Kendi primini ödeyen yalnız emekli olamayan binlerce vatandaşa erken emeklilik fırsatı doğdu. Çalışma Bakanı Selçuk yönünden oluşturulan bildirimde ihya, canlandırma müracaatları alınmaya başlayacak.


Emekli Olmayan Binlerce Kişiye Erken Emeklilik Fırsatı

Kendi primini ödeyen yalnız emekli olamayan binlerce vatandaşa erken emeklilik fırsatı doğdu. Çalışma Bakanı Selçuk yönünden oluşturulan bildirimde ihya, canlandırma müracaatları alınmaya başlayacak. Aralık ayının ilk gününden itibaren alınmaya başlayacak olan ihya müracaatları Şubat ayına kadar devam edecek. İşte Bağkur ödeyerek emekli olmak isteyenlere yayılan ihya fırsatı.

 

TBMM Genel Kurulu’nda yer alan planlamalardan bir tanesi de emekli olamayan vatandaşlara, erken emeklilik gerçekleştiren ihya müracaatlarıydı.

 

Konuya dair beklenilen açıklama hem Sosyal Emniyet Kurumu’ndan hem de Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’tan geldi. Yapılan bildirimde ihya müracaatları yardımıyla yurttaşların emekli olmalarının yolu açılacak.

 

BAŞVURULAR 1 ARALIK TARİHİNDE AÇILIYOR

 

Bağkur primi ödeyerek emekli olmayı amaçlayan vatandaşların beklediği planlamaya dair müjdeli haber geldi. Daha evvel borcu bulunduğu için günleri silinen Bağ-Kur’lular bu primlerini tekrar canlandırarak emekli olabilecek. İhya müracaatları ile Bağkur’lu vatandaşlar daha evvel silinen günlerini tekrar kullanabilecekler. Bu planlama ile Bağ-kurlular ödemiş oldukları ihya zamanı kadar beklemeden emekli olma fırsatı yakalayacaklar.

 

Sosyal Güvenlik Kurumu yönünden alınacak müracaatlar için proses 1 Aralık tarihinde başlayacak. Bağkur primi ödeyen vatandaşlar ihya, canlandırma müracaatlarını en geç 1 Şubat tarihine kadar yapacaklar. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ihya müracaatlarının nasıl yapılacağına dair açıklamasında “Bağ-Kur sigortalıları başta olmak üzere primini kendi ödeyen yurttaşların müracaatları e-devlet üzerinden alınabilecek” verisini verdi.

 

İHYA ÖDEMELERİ 3 AY İÇİNDE YAPILACAK

 

İhya ödemeleri için vatandaşlar Sosyal Emniyet Kurumu’na da müracaat yapabilecekler. Ödemelere dair en mühim ayrıntı ise proses. Vatandaşların ödemeleri Aralık Mart döneminde yer alan 3 aylık sürede yapmaları gerekiyor. Primin tebliğ edilmesinin sonrası tutarın bütününün Mart 2021 tarihine kadar ödenmesi halinde sigortalılık aktif duruma getirilecek. Prim ödemeleri asgari ücret üzerinden yapılacak. Vefat edenlerin yakınları dul ve yetim aylığı için ihya müracaatı yapabilecek. Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?


Popüler Haberler