Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
7,5231 TL 8,9804 TL 10,4287 TL 411,42 TL 674,98 TL 6,10 TL
Hava Durumu
2 ºC

Haber / Ekonomi
Tarih : 23.02.2021 14:34:07   Güncelleme : 25.02.2021 23:30:00

e-Devletten başvurarak PTT şubelerinden paranızı alabilirsiniz

Koronavirüs salgını nedeniyle maddi açıdan sıkıntı çeken vatandaşlar için birçok kalem altında destek ödemeleri gerçekleştirildi.


e-Devletten başvurarak PTT şubelerinden paranızı alabilirsiniz

Koronavirüs salgını nedeniyle maddi açıdan sıkıntı çeken vatandaşlar için birçok kalem altında destek ödemeleri gerçekleştirildi. İlk etapte milyonlarca kişiye 1000'er TL sosyal destek ödemesi yapılmıştı. İkinci faz ödemelerinin de tamamlanmasının ardından Faz 3 kapsamında e-Devlet üzerinden başvuru alınmaya başladı. Başvuru işlemleri ve şartlar ile ilgili merak edilenleri yazımızda ele aldık. Peki, 1000 TL pandemi yardımı başvuru nasıl yapılır? e-Devlet başvuru nasıl yapılır? İşte haberin detayları...

Devletin verdiği pandemi desteği devam ediyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen sosyal destek pandemi yardımından faydalanmak isteyen vatandaşlar, internet üzerinden araştırmalarını sürdürüyor. Peki, 1000 TL pandemi yardımı başvuru nasıl yapılır? e-Devlet başvuru nasıl yapılır? İşte cevaplar...

1000 TL YARDIM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

1000 TL pandemi yardımı için müracaat işlemleri e-Devlet üzerinden yapılabiliyor. İhtiyaç sahibi vatandaşlar, T.C. Kimlik numarasının son rakamına göre e-Devlet'ten müracaat yapılabilecek.

Yapılan bildirime göre, çevrimiçi müracaatta yaşanabilecek yoğunluğun, hizmete erişime engel olmasını önlemek için, T.C. Kimlik numarasının son rakamı 0 olanlar pazartesi, 2 olanlar salı, 4 olanlar çarşamba, 6 olanlar perşembe ve 8 olanlar cuma günleri müracaat yapabilecek. Cumartesi ve piyasa günleri ise isteyen herkes başvurabilecek

BAŞVURU SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Başvuru süreçleri e-Devlet üzerinden takip edilebiliyor. Değerlendirmeler, birey bazlı değil, hane bazlı yapılıyor. Şartların sağlanması durumunda müracaat sahibinin, müracaat formunda belirttiği ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na değerlendirmeler iletiliyor.

1000 TL YARDIM ÖDEMELERİ NEREDEN YAPILIYOR?

1000 TL pandemi yardım müracaat esnasında IBAN bilgilerini müracaat formuna ekleyen yurttaşların ödemeleri hesaplarına yapılacak. IBAN verisini girmeyenlere ise PTT vasıtasıyla ödeme yapılacak.

BAŞVURU ŞARTLARI NEDİR?

Yeni bin liralık desteğe derli toplu geliri olmayanlar, günlük yevmiye ile çalışırken işsiz kalıp gelirinden olanlar başvuracak. Her evden bir bireyin başvurması yeterli olacak. Destek hane başına ödenecek.

KİMLER BAŞVURAMAZ?

Bu destekten derli toplu geliri olan kamu işçileri, memurlar, emekliler, işsizlik ve kısa çalışma ödeneği alanlar yararlanamayacak.

Daha evvelce bin liralık destekten yararlananlar da müracaat yapamayacak. İlk kez destekten yararlananlar müracaat yapabilecek.

BAŞVURUDA NEYE BAKILIYOR?

'Çalışıyor musunuz? Çalışıyorsanız işyerindeki durumunuz nedir? (ücretli, yevmiye, aile şirketi vs)', 'Aylık toplam geliriniz ne kadar?', 'Kiracı mısınız? Kiranız ne kadar?', 'Su, elektrik ve doğalgaz faturanız kaç lira?

BAŞVURULARDA GELİR KISTASI ŞARTI YOK

Başvurularda rastgele bir gelir kıstası koşulu bulunmuyor.

Ancak e-Devlet üzerinden açılan Pandemi Sosyal Destek Ön Başvurusu bölümünde, başvuranın iş ve sosyal durumu, aylık geliri, çocuk sayısı, kirada oturup oturmadığı, en son gelen su, gaz ve elektrik faturası bedelleri ile banka ve birikim verilerine dair kapsamlı sorular yöneltiliyor.

Bakanlık, ön müracaatlara dair araştırmalar sonucunda, desteğe gereksinimi bulunduğu tespit edilen hanelere ödemeleri yapacak.

 

 

 

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu
Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Popüler Haberler