Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0729 9.7084 11.1698 452.16 741.80 6.63
Hava Durumu
10 ºC

Haber / Ekonomi


Tarih : 12/2/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/2/2020 12:00:00 AM

e-Devlet'ten 'engel kaldiran' hizmetler

e-Devlet'ten 'engel kaldiran' hizmetler


e-Devlet'ten 'engel kaldiran' hizmetler

Koç, , 3 Aralik Dünya Engelliler Günü dolayisiyla e-Devlet Kapisi'nda bu vatandaslara yönelik sunulan hizmetlere iliskin bilgi verdi. Kullanici sayisi 51,5 milyonu geçen e-Devlet Kapisi'nin, toplumun tüm fertlerinin kolay yararlanabilmesi için her geçen gün gelistigini ve yenilendigini vurgulayan Koç, buradan verilen bilgi ve hizmetlerin mümkün olan en genis kitleye erisilebilmesinin en önemli hedeflerden biri oldugunu söyledi. Koç, kurumlarla koordineli yürütülen çalismalarda özellikle görsel, isitsel, fiziksel ve zihinsel olmak üzere 4 temel engelli grubu, yasli bireyler ve diger sebeplerle web içerigine erisim güçlügü yasayan vatandaslarin hizmetlere ulasiminin saglanmasinin büyük önem arz ettigini bildirdi. Birçok kurumun engelli vatandaslarin is ve islemlerini ilgilendiren hizmetlerini e-Devlet Kapisi'na entegre ettigini vurgulayan Koç, "e-Devlet Kapisi üzerinden engellilere yönelik çok sayida hizmet veriliyor. Bu hizmetler, islemlerin hizli yapilmasini saglamasinin yani sira engellilerimizin yasam kalitesini de artiriyor." diye konustu.

Koç, e-Devlet Kapisi'nda engelli vatandaslara yönelik sunulan bazi hizmetlere iliskin su bilgileri verdi:

"Engelli Kimlik Karti Ön Basvuru Hizmeti sayesinde saglik kurulu raporuyla yüzde 40 ve üzeri engelli oldugunu belgeleyen ve Türkiye Cumhuriyeti vatandasi olan her birey, engelli kimlik karti almak için ön basvurusunu e-Devlet Kapisi üzerinden yapabiliyor. Bakim Ihtiyaci Olan Engellilerin Kurumsal Bakim Taleplerinin Ön Basvurusu Hizmeti kullanilarak, engellilere iliskin resmi ve özel kurum bakimina yönelik basvuruda bulunulabiliyor. Engelli Evde Bakim Ödeme Bilgileri Sorgulama Hizmeti ile engellilerin evde bakim ödemelerinin bilgileri görüntüleniyor. Alo 183 Sosyal Destek Basvurusu ve Takibi Hizmeti de e-Devlet Kapisi üzerinden sunuluyor."

"e-Imzali eriskinler, saglik kurulu raporlarini sorgulayabiliyor"

e-Devlet Kapisi üzerinden sunulan Engelli Kamu Personeli Seçme Sinavi (EKPSS) Kura Tercih Bilgi Sistemi'nin engelli memur adaylarina tercihlerinde yardimci olduguna isaret eden Koç, e-imzali eriskinler için Engellilik Saglik Kurulu Raporlari Sorgulama hizmetiyle de saglik hizmet sunucularinca düzenlenen engellilik saglik kurulu raporlarinin sorgulanabildigini dile getirdi. Koç, görme engellilerin bilgi kaynaklarina ulasmasini saglayarak egitim ve ögretimlerine destek olmak, kisisel gelisimlerine katki saglamak amaciyla Kültür ve Turizm Bakanligi tarafindan hazirlanan Konusan Kitaplik uygulamasina e-Devlet Kapisi üzerinden giris yapilabildigini hatirlatarak, su degerlendirmede bulundu: "Milli Kütüphane Görme Engelliler Için Sesli Kitaplarin Postayla Gönderim Talebi hizmeti, e-Devlet Kapisi üzerinden sunuluyor. Engellilik Vergi Indirimi Basvuru Islemleri hizmetine, e-Devlet Kapisi üzerinden giris yapilabilmektedir. e-Devlet'te Engel Yok Projesi kapsaminda gerçeklestirilen Engelsiz Çagri Merkezi ile isaret dili bilen çalisanlarla görüntülü görüsme imkanina kavusan engelli vatandaslarimiz, e-Devlet Kapisi ile ilgili tüm soru ve sorunlarina buradan destek aliyor."

"Görüntülü Çagri Merkezi isitme engellilerin yasam kalitesini artiriyor"

Koç, isitme engelli vatandaslarin Görüntülü Çagri Merkezi hizmetiyle operatörlerle isaret dili veya yazi kullanarak istek, öneri ve sikayetlerini mobil cihazlari üzerinden de kolaylikla aktarabildigine dikkati çekerek, "Uygulama marketlerinden indirilerek kullanabilen mobil uygulamayla isitme engelli vatandaslarin, e-Devlet Kapisi ile ilgili istek ve önerileri dogrudan vatandas temsilcilerine iletiliyor. Böylece iletisim kaynakli yanlis anlasilmalar ve zaman kaybi önlenerek, isitme engelli vatandaslarin yasam kalitelerinin artirilmasi amaçlaniyor." ifadelerini kullandi. Bunlarin disinda 65 yas üstü vatandaslar için de hayati kolaylastiran pek çok hizmeti e-Devlet Kapisi'nda hizmete sunduklarini belirten Koç, henüz pilot asamasinda olan Adrese Teslim Sifre uygulamasinin yogun ilgi gördügünü söyledi. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salginiyla mücadele kapsaminda, daha önce hiç e-Devlet Kapisi sifresi almamis olan 65 yas üstü vatandaslarin bu sifresinin beyan edecekleri adreslerinde güvenli bir sekilde kendilerine teslim edilmesi amaciyla Adrese Teslim Sifre uygulamasinin hayata geçirildigini vurgulayan Koç, sunlari kaydetti: "Bu uygulamayla 65 yas üstü vatandaslar www.turkiye.gov.tr adresi üzerindeki basvuru formunu doldurularak e-Devlet Kapisi sifresinin ikamet adreslerinde kendilerine teslimini talep edebiliyor. Ankara'nin Gölbasi ilçesinde pilot olarak baslatilan uygulama, yakin zamanda tüm Türkiye'de hizmete girecek."  

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?