Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0909 9.6871 11.1202 459.13 753.26 6.74
Hava Durumu
9 ºC

Haber / Ekonomi


Tarih : 11/30/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 11/30/2020 12:00:00 AM

Doç. Dr. Seyda Özcan'a Avrupa Diyabet Hemsireligi Vakfi'ndan Onur Ödülü

Doç. Dr. Seyda Özcan'a Avrupa Diyabet Hemsireligi Vakfi'ndan Onur Ödülü


Doç. Dr. Seyda Özcan'a Avrupa Diyabet Hemsireligi Vakfi'ndan Onur Ödülü

Koç Üniversitesi Hemsirelik Fakültesi Ögretim Üyesi Doç. Dr. Seyda Özcan, Avrupa Diyabet Hemsireligi Vakfi'ndan (FEND) Onur Ödülü almaya hak kazandi. Koç Üniversitesi'nden yapilan açiklamaya göre, FEND, "25. Kurulus Yildönümü ve 14 Kasim Dünya Diyabet Günü" kapsaminda, uluslararasi ve yerel düzeyde diyabet bakimi, incelemesi ve egitimine mühim ve "seçkin" katkilarda tespit edilen, diyabet uzmanligi bölümünde çalisan hemsirelere FEND Onur Ödülü verdi. FEND Onur Ödülü'ne Türkiye'den Koç Üniversitesi Hemsirelik Fakültesi Ögretim Üyesi Doç. Dr. Özcan layik görüldü. Özcan, bu ödülle birlikte önder diyabet hemsirelerin yer aldigi uluslararasi haysiyetsal listede konumunu aldi. Seçici kurulun Avrupa, ABD, Kanada, Avustralya basta olmak üzere bütün kitalar ve ülkelerden diyabet hemsirelerini degerlendirdigi degerlendirme sonucunda, Doç. Dr. Özcan, mesleki kariyeri süresince yaptigi bütün incelemeleri, projeleri, diyabet bakimi ve egitimiyle alakali çalismalari nedeniyle Türkiye'den bu ödüle layik görülen ilk isim oldu.

- "Pandemide, zor kosullarda özveriyle çalisan meslektaslarim adina aliyorum"

Ödülle alakali degerlendirmede tespit edilen Doç. Dr. Seyda Özcan, 2020 Dünya Hemsireler Yili'nda ödülü Türkiye'ye getirmekten haysiyet duyduklarini belirterek, bu prestijli ve haysiyetlu ödülün, diyabet bölümünde küresel tesire sahip hemsirelere takdim edildigini bildirdi. Bu yönüyle gerçekte "yasam boyu ödülü" niteliginde oldugunu açiklayan Özcan, "Bu amaçla de benim için ayri bir mana tasiyor. Bu ödülü pandemi sürecinde, zor kosullarda özveriyle çalisan meslektaslarim adina aliyorum." ifadelerini kullandi.

- Önemli yerel ve uluslararasi çalismalarda yer aliyor

Verilen bilgiye göre, hemsirelik karikonumunun asli çalisma hususu diyabet ve diyabet hemsireligi olan Doç. Dr. Seyda Özcan, süregen hastalik yönetimi, hasta egitimi, saglik profesyonellerinin mezuniyet ardindan egitimi, saglik bakim teknolojileri gibi konularda da çalismalar yürütüyor. Özcan'in bugüne kadar yürüttügü çalismalar arasinda, Saglik Bakanligi ve Uluslararasi Diyabet Federasyonu (IDF) is birliginde Diyabet Hemsireligi Dernegi ile birlikte yasama geçirdigi "Ulusal Insülin Egitim Programi" yer aliyor. Bu projede Özcan dogrultusundan hazirlanan Insülin Egitim Programi ülke çapinda asagi yukari 250 diyabet hemsiresine verildi. Bu egitici takim dogrultusundan Türkiye'nin 54 ilinde, 125 hastanede, asagi yukari 10 bin hemsire insülin tedavisi ve programlari hususu ile alakali egitim aldi. IDF içinde de numune proje olarak tanitilan bu çalisma, baska ülkelerde de model alinarak uygulandi ve egitim gereçleri Türkiye'de hala kullaniliyor. Doç. Dr. Özcan'in bir baska çalismasi da King's College London & Hospital ekipleriyle yasama geçirdigi "Yogun Insülin Tedavi Klinigi'nin Iyilestirilmesi Projesi" oldu. Proje kapsaminda insülin ve duyarga teknolojilerinin yogun olarak kullanildigi, Ingiltere'de iyi program örnegi olan bu klinikte verdigi hastalar için yeni tedavi ve takip kriterlerinin eklenmesi, diyabet teknolojilerinin daha etkin kullanilmasini gerçeklestiren klinik hizmetler gibi hizmetlerin iyilestirilmesi suretiyle niteliksel ve niteliksel incelemeler yapildi. Özcan ayrica, Kovid-19'un diyabet hemsireleri ve diyabetli hastalar üstüne etkisini incelemek suretiyle plan edilen Diyabet Hemsireligi Kovid-19 Çalismasi'nda yer aldi. 22 ülkede, 17 degisik dilde yapilan bu inceleme salgin döneminde diyabet hemsireliginin halini göstermesi ve diyabetli hastalarin pandemiden nasil etkilendigini verilerle meydana koymasi yönünden Avrupa çapinda mühim bir hal belirlenmesi sagladi.

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?