Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0738 9.7060 11.1716 451.32 740.44 6.61
Hava Durumu
18 ºC

Haber / Ekonomi


Tarih : 12/3/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/3/2020 12:00:00 AM

DHL Küresel Baglantililik Endeksi 2020 raporunu açikladi

DHL Küresel Baglantililik Endeksi 2020 raporunu açikladi


DHL Küresel Baglantililik Endeksi 2020 raporunu açikladi

DHL Express Üst Yöneticisi (CEO) John Pearson, bu yil yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgini ile bas edebilmek yönünden kamu özel is birligi projeleri, e-ticaret, elektronik ve dijital medyanin mühim bulundugunu belirterek, zorlu kosula karsin toplum hayatinin aksamadigini, ticaretin dinamik kaldigini ve e-ticaretin doruk yaptigini söyledi. DHL ile New York Üniversitesi Stern Isletme Fakültesi dogrultusundan ortak hazirlanan DHL Küresel Baglantililik Endeksi 2020 raporu açiklandi. Yedinci kez yayinlanan rapor, Kovid-19 pandemisinin yayilim sürecinde gerçeklestirilmis ilk kapsamli küresellesme degerlendirmesi olma özelligi tasiyor. DHL Küresel Baglantililik Endeksi'nin bas yazari Steven A. Altman'in da katildigi toplantinin açilisinda konusan DHL CEO'su Pearson, zor ve inanilmaz günlerde küresellesmeyi korumanin zor ama üstesinden gelinmesi gereken bir sey bulundugunu söyledi. Pearson, ticaret yüzyillardir taninan bir sey bulundugunu, küresellesmenin son günlerde bilinmeye basladigini animsatarak, küresellesme ve ticaretin toplumlara katkisi bulundugunu, ekonomilerin gelisimini hizlandirdigini ve insan yasamini iyilestirdigini dile getirdi. DHL Express olarak aslinda herkesi ticaret akisina devam etmesi ve küresellesmeyi her seyin merkezinde tutmasi için tesvik ettiklerinin altini çizen Pearson, bu yil bilhassa küresellesme ve küresel baglantililigin yardim etmeye gereksinimi bulundugunu ama katiyen engellenemedigini kaydetti. Pearson, bu yil Kovid-19 salgini ile bas edebilmek yönünden kamu özel is birligi projeleri, e-ticaret, elektronik ve dijital medyanin önemine isaret ederek, zorlu kosula karsin toplum hayatinin aksamadigini, ticaretin dinamik kaldigini ve e-ticaretin doruk yaptigini söyledi. DHL Express olarak bu yil aslinda en yogun yillardan birini yasadiklarini altini çizen Pearson, sunlari kaydetti: " Bu yil, toplumun Kovid-19 krizinden kurtulabilmesi gereken insani derecede ticaretin devam etmesi için çok yogunduk. Bunlari uygulamak DHL Express olarak kurulus misyonumuz merkezinde yer aliyor. Yasanan Kovid-19’un etkisinden kurtulabilmesi için insanlara ve sirketlere yardimci olduk. Ticaret kapsaminda insanlar bir araya gelmesi ve yasamlarini iyilestirmelerine yardimci oluyoruz. Küresel baglantililik, sirket olarak inandigimiz her seyin ortasinda yer aliyor. Dünyanin daha iyi bir baglantililik ile daha iyi bir yer olacagina inaniyoruz."

- "Türkiye’nin küresellesmenin degisik elementlerinde bu yilki yükselisi olabildigince genisti"

DHL Küresel Baglantililik Endeksi bas yazari Steven A. Altman ise pandeminin su an küresellesme için ölüm gibi gözükse de dünyanin bugün bile küresel finans krizlerinin yasandigi dönemlere göre çok daha baglantili bulundugunu dile getirdi. Altman, Kovid-19’un insanlari birbirinden uzaklastirmaya zorladigini fakat biz çok daha çok baglantili kalabilecek yollari bulmayi basarildiginin altini çizerek, DHL baglantililik dizininin küresellesmenin degisik yönlerinin nasil gelistigine dair ölçümleri içerdigini belirtti. DHL baglantililik dizininin bu yil küresellesmenin degisik yönlerinin nasil gelistigini ölçtügünü ifade eden Altman, “Endeks küresellesmeyi ticaret, sermaye, bilgi ve insan akisi yönünden ölçüyor. Bunlara ek olarak dizin uluslararasi akisin boyutunu ve cografi erisimini esi benzeri olmayan bir sekilde ölçüyor. Uluslararasi akislarin yurtiçi faaliyetlere oranla ne kadar büyük bulunduguna bakiyor.” yorumunu yapti. Altman, “Türkiye’nin küresellesmenin degisik elementlerinde bu yilki yükselisi olabildigince genisti. Türkiye son günlerde birtakim ekonomik zorluklarla karsi kasiya kaldi. Söz hususu süreçte Uluslararasi akislarin rolü Türkiye’nin ekonomisinde daha mühim bir duruma geldi. Uluslararasi akisa katilim Türkiye’nin faaliyetlerinin daha büyük bir parçasi oldu.” degerlendirmesinde bulundu.

- "Asi bulusu, uluslararasi dagitimi dünya genelinde fiilen olasi kilacak"

DHL Express Türkiye CEO’su Claus Lassen, rapora dair açiklamada, sahip olunan krizin, küresel ekonominin ayakta kalmasi, insanlarin geçim kaynaklarinin teminat altina alinmasi ve sirketlerin ticaret seviyelerini yükseltmelerine yardimci olmasi bakimindan uluslararasi baglantilarin ne kadar vazgeçilmez bulundugunu meydana koydugunu ifade etti. Lassen, birbiriyle baglantili tedarik zincirleri ve lojistik aglarinin, bilhassa global etkisi olan bir kriz döneminde, dünyanin isleyisini sürdürmesi ve küresellesmede devamlilik saglanmasi yönünden kritik bir rol oynadiginin altini çizdi. Lassen, “Yakin vakitte gerçeklesen asi bulusu, uluslararasi dagitimi dünya genelinde fiilen olasi kilacak, birbiriyle baglantili bir agin varligini gerektiren hizli ve güvenilir tibbî lojistik hizmetinin sistemsel önemini gözler önüne serdi. Küresel baglantililigin güçlenmesi, dünyanin Kovid-19 salgininin etkisinden kurtulmasini hizlandirabilir çünkü uluslararasi akislar ile baglantisi daha çok olan ülkeler daha hizli ekonomik büyüme üstünlügü elde etme egilimindeler. Mesela Türkiye’nin bu anlamda baglantili bulundugu ülkelerin basinda sirayla Almanya, Rusya, Suriye, Birlesik Krallik, Fransa, ABD, Hollanda, Hollanda, Bulgaristan, Irak ve Çin geliyor.” degerlendirmesinde bulundu.

- DHL Küresel Baglantililik Endeksi 2020 raporu

Yedinci kez yayinlanan rapor, Kovid-19 pandemisinin yayilim sürecinde gerçeklestirilmis ilk kapsamli küresellesme degerlendirmesi olma özelligi tasiyor. Rapor, 169 ülke ve bölümde uluslararasi ticaret, sermaye, bilgi ve insan akisini takip ediyor. Raporda, güncel tahminler, geçtigimiz yil devamlilikli bir seyir izleyen dizinin, sinirlarin kapanmasi, seyahat yasaklari ve yolcu tasiyan havayollarinin uçusa kapanmasi gibi Kovid-19 kaynakli toplumsal etkiler nedeniyle mühim ölçüde düsüs gösterecegine isaret ediliyor. Pandeminin, dünyanin genel “birbirine baglantililik” civarini 2008-09 global finansal krizinde bulundugu noktanin altina tasimasinin beklenmedigi rapora göre, ticaret ve para akisi suandan toparlanmaya baslamis halde ve yüz yüze iliski çevrimiçi dünyaya kayarak uluslararasi internet trafigini, telefon görüsmelerini ve e-ticareti büyük ölçüde artirdigindan, uluslararasi veri akisi da pandeminin yayilma süreci süresince giderek yükseldi. Uluslararasi turizmin, 2023’e kadar pandemi öncesi oranina geri dönemeyebilecegi ifade edilen raporda, ticaret, sermaye ve bilgi akislari muazzam derecede iyi halde bulundugu, uluslararasi ticaretin, salginin baslangicinda gösterdigi keskin düsüsün sonrasinda kuvvetli bir siçrama gerçeklestirdigi ve dünya genelinde ülke ekonomileri için hayati bir organ vazifesi gördügü kaydedildi. Sermaye akislari süreçten daha sert etkilenmisti. Yine BM dogrultusundan öngörüldügü üzere, sirketlerin yurt disinda operasyonlar satin almasi, kurmasi ya da mevcuda ek yine yatirim yapmasini ifade eden Dogrudan Yabanci Yatirim (FDI) akislari, bu yil yüzde 30-40 oraninda düsebilir. Rapora göre, hükümetlerin ve merkez bankalarinin kuvvetli siyaset reaksiyonlari piyasalarin devamlilika kavusmasina yardimci oldu, pandemi nedeniyle çalisma hayati, egitim ve oyun çevrimiçi alana kayinca dijital bilgi akislari büyük bir ivme kazandi, insanlar ve sirketler dijital olarak baglantida kalmak için birbirleriyle yarisinca küresel internet trafiginde çift haneli artislar söz hususu oldu.

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?