Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0909 9.6871 11.1202 459.13 753.26 6.74
Hava Durumu
13 ºC

Haber / Ekonomi


Tarih : 3/3/2021 11:32:09 AM   Güncelleme : 3/3/2021 11:32:09 AM

Çoğu kişi bilmiyor ama hesaplara karşılıksız en az 3000 TL hesaba yatacak

Bakanın açıklamasına göre 2021'de ise bu maliyet yükselecek ve en az 3 bin lira olarak ödenecek. Pandemi yarı senesinde alınan ihtiyatlar kapsamında anaokulları kapanınca, çalışan annelerin çocukları lüzumlu olarak konutta olmak mecburiyetinde kaldı.


Çoğu kişi bilmiyor ama hesaplara karşılıksız en az 3000 TL hesaba yatacak

Bakanın açıklamasına göre 2021'de ise bu maliyet yükselecek ve en az 3 bin lira olarak ödenecek. Pandemi yarı senesinde alınan ihtiyatlar kapsamında anaokulları kapanınca, çalışan annelerin çocukları lüzumlu olarak konutta olmak mecburiyetinde kaldı. Bu hal da çalışan anneyi, bakıcı belirleme etmeye zorladı. Konutta çocuğuna bakacak kimsesi bulunmayan ve çalışan annenin son zamanlarda bakıcılara olan arzında çoğalış var. Hem sigortalı çalışan bayan istihdamını çoğaltmak hem de sigortalı eğitimli bakıcı çalıştırılmasını teşvik etmek için Sosyal Emniyet Kurumu (SGK), çalışan annelere her ay 300 Euro (2.800 lira) 'eğitimli bakıcı' desteği veriyor.

 

Devlet harekete geçti ve ücret yükseliyor. Çok sayıda vatandaşı kapsıyor. Şu an 2 bin 800 lira ödeniyor yalnız 2021'de ücret artacak ve en az 3 bin lira hesaplara yatacak. Devlet çalışan annelere yardım eli uzattı, fazlası şahıs haberdar değil. Çocuğa bakacak kimsesi olmayan ve çalışan annelere SGK aylık olarak en az 2 bin 800 lira ödeme yapıyor. Yeni sene ile beraber ücrete zam ileriki ve en az 3 bin lira ödenecek. Özel bakım gerektiren çocuk amacıyla ise bu destek daha da artıyor. Bu destekten çocuk 36 aylık imkan kadar ve en çok 32 ay süre ile faydalanılabiliyor ve birtakım koşulları daha bulunuyor.

 

Evde çocuğuna bakacak kimsesi bulunmayan ve çalışan annenin son zamanlarda bakıcılara olan talebinde artış var. Finansal kuvveti yerinde olan aileler için özel bakıcı hizmeti veren kuruluşlardan bakıcıyı basitçe bulabilmek mümkün. Fakat koronavirüs sürecinde kreşlerin faaliyetlerine ara vermesi neticesi bakıcı gereksinimi doğan, ama parasal hali çok da yeterli olmadığı amacıyla bu hususta zorlanan çalışan anneler de var. İşte bu tür haldeki annelere devlet sahip çıkıyor.

 

HER AY 2 BİN 800 LİRA ÖDEME YAPILIYOR

 

Hem sigortalı çalışan bayan istihdamını çoğaltmak hem de sigortalı eğitimli bakıcı çalıştırılmasını teşvik etmek için Sosyal Emniyet Kurumu (SGK), çalışan annelere her ay 300 Euro (2.800 lira) 'eğitimli bakıcı' desteği veriyor.

 

Özel gereksinimli çocuğu olan annelere her ay verdiği destek ise 350 Euro'yu (3.275 lira) buluyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, bu desteklerin her sene kademeli olarak artacağını ve 2021 senesinde 325 Euro, 2022 senesi amacıyla de 350 Euro olacağını açıkladı.

 

BU İLLERDE ÇOCUĞU İLE İKAMET ETME KOŞULU

 

Avrupa Birliği (AB) ile ortaklaşa finanse edilen ve SGK'nın yürüttüğü 'Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi' için Ankara, İstanbul ve İzmir'de çocuğuyla ikamet eden anneler başvurabiliyor. Çalışan annenin iş ve hayat dengesine katkı gerçekleştirmeyi ve çocukların bakımını sigortalı ve eğitimli bakıcının yapmasını hedefleyen proje kapsamında bakıcı desteğine, müracaat tarihi itibarıyla 0-2 yaş aralığında çocuk sahibi olan SSK'lı (4A) anneler başvurabiliyor.

 

BAŞVURULAR NASIL YAPILIYOR? NE KADAR SÜRE DESTEK ALINABİLİR?

 

Projede ilaveten 0-36 ay çocuk bakımı konusu ile ilgili eğitim almış (İşkur, Mesleki Yeterlilik Kurumu ya da Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) onaylı sertifika ile ispatlayan) bir bakıcıdan hizmet alınması koşul koşuluyor. Çocuk 36 aylık imkan kadar ve en çok 32 ay süre ile destekten faydalanılabiliniyor. Projede lüzumlu koşulları sağlayarak destekten yararlanmak isteyenler, e-Devlet parolası ile 'www.sgkegitimlibakici.org' ve 'www.sgk.org.tr' adresi üzerinden müracaat yapabiliyor.

 

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

 

-Başvuru tarihi itibarıyla (ön kayıt anında) 0-24 ay aralığında (24'üncü ay dahil) çocuğunuz olmalı.

-SGK kayıtlarına göre proje döneminde analık izninde olmamalısınız.-Ankara, İstanbul ve İzmir illerinden birisinde ikamet etmelisiniz.

-Çocuğunuzla aynı evde ikametiniz bulunmalı.

-Bekar anneyseniz çocuğunuzun velayetine sahip olmanız ve çocuk ile aynı adreste yaşamanız gerekiyor.

-En geç net kayıt tarihi itibarıyla bir işverenin yanı sıra sigortalı ve tam vakitli çalışıyor olmalısınız.

-Bir eğitimli çocuk bakıcısını tam vakitli sigortalı olarak çalıştırıp, çocuğunuzu bu bakıcıya baktırmalısınız.

-Bakıcınızın ücretini en az asgari ücret düzeyinden ödemeniz gerekiyor.Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?