Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0745 9.7126 11.1758 451.65 740.97 6.61
Hava Durumu
13 ºC

Haber / Ekonomi


Tarih : 12/2/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/2/2020 12:00:00 AM

BioNTech asiyla ilgili AB ve ABD kararini aralik ortasinda bekliyor

BioNTech asiyla ilgili AB ve ABD kararini aralik ortasinda bekliyor


BioNTech asiyla ilgili AB ve ABD kararini aralik ortasinda bekliyor

Amerikan ilaç sirketi Pfizer ile Türk bilim insani Prof. Dr. Ugur Sahin'in kurucu ortagi oldugu Alman biyoteknoloji firmasi BioNTech, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karsi gelistirdigi asiyla ilgili ABD ve Avrupa Birligi (AB) ilaç kurumlarinin kararlarini aralik ayi ortasinda bekledigini duyurdu. BioNTech kuruculari Prof. Dr. Ugur Sahin, Dr. Özlem Türeci ve sirketin CFO'su Sean Marett, Kovid-19'a karsi gelistirdikleri asi ile ilgili Mainz'de basin toplantisi düzenledi. Ingiltere düzenleyici kurumundan onayi almalarinin ardindan asilari yollamaya basladiklarini belirten Türeci, "Asimizla ilgili ABD Gida ve Ilaç Idaresi'nde (FDA) acil kullanim onayi için basvurumuz bulunuyor. FDA kararini aralik ortasinda bekliyoruz. Avrupa Ilaç Ajansi'nin (EMA) sartli pazar onayi basvurumuz hakkindaki kararini da ayni zaman diliminde bekliyoruz." diye konustu. Prof. Dr. Ugur Sahin de asilarinin bütün yaslarda, cinsiyetlerde ve etnik kökenlerde ayni etkiyi gösterdigine isaret ederek, "2021 yilinda 1,3 milyar dozdan fazla asi üretmeyi amaçliyoruz." dedi. BioNTech CFO'su Sean Marett ise "Pfizer ile birlikte 2020 ve 2021 yillarinda toplam 570 milyon dozluk taahhüde imza attik. Buna ilave olarak da 600 milyon doz opsiyonlu olarak rezerv edildi." ifadelerini kullandi. Pek çok ülke ile müzakerelerin sürdügünü bildiren Marett, halihazirda 10 ülke ile tedarik anlasmalari bulundugunu animsatti.

Virüse karsi yüzde 95 etkili

Pfizer ve BioNTech, 18 Kasim'da 3'üncü asama klinik denemelerini tamamladiklarini, asi adayinin virüse karsi bagisiklik saglamada yüzde 95 etkili oldugunu duyurmustu. Sirketler, asi adayinin acil kullanimina izin verilmesi için FDA ile EMA'ya basvurularda bulunmustu. Çok sayida ülke ön anlasmalar yapti Sirketler, asinin tedariki için ABD, AB, Ingiltere, Kanada ve Japonya ile anlasmalar yapti. ABD hükümeti, asi adayinin basarili olmasi halinde 100 milyon doz asi satin almak için 1,95 milyar dolar taahhüt ederken, AB Komisyonu asidan 300 milyon doz, Ingiltere 40 milyon doz, Kanada 20 milyon doz, Japonya ise 120 milyon doz satin almak üzere ön sözlesme imzalamisti.

Türkiye, 25 milyon doz almayi planliyor

Saglik Bakani Fahrettin Koca, 25 Kasim'da, Türkiye'nin, asi adayindan 1 milyonu aralikta olmak üzere kis aylarinda 25 milyon doz satin almak üzere görüsmeler yürüttügünü açiklamisti.

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?