Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.4705 10.2921 11.9475 502.04 823.66 7.47
Hava Durumu
24 ºC

Haber / Ekonomi


Tarih : 3/14/2021 3:30:34 PM   Güncelleme : 3/14/2021 3:30:34 PM

Başkan Erdoğan açıkladı ekonomide reform rüzgarı başladı

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı ekonomide reform paketi büyük bir heyecan yarattı. Reform paketinin açıklanacağının belirtildiği Kasım ayından itibaren piyasalarda oluşan olumlu hava etkisini gösterdi.


Başkan Erdoğan açıkladı ekonomide reform rüzgarı başladı

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı ekonomide reform paketi büyük bir heyecan yarattı. Reform paketinin açıklanacağının belirtildiği Kasım ayından itibaren piyasalarda oluşan olumlu hava etkisini gösterdi. Başkan Erdoğan'ın açıklamalarının ardından ekonomide reform rüzgarı başladı.

Reform mevzu, ekonomi çevrelerinde her zaman heyecan yaratır. Yeni reform paketinin devreye gireceğine yönelik kasım ayında gelen açıklamanın kendisi bile piyasalarda havanın olumluya dönmesine yetmişti. Hem reel sektör hem de finans kesimi reform açılımına ciddi bir kredi açtı. Paydaşlarla görüşüldü, politikalar belirlendi ve nihayetinde cuma günü ekonomik reform paketi Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı.

Reform paketinin esas itibarıyla iki sac ayağı üzerine inşa edildiğini görüyoruz. Birinci ayak, makro ekonomik istikrarı tesis etmeyi amaçlayan politikalardan oluşuyor. İkinci ayakta ise Türkiye'nin orta gelir tuzağından kurtulmasını ve kurumsal altyapısını güçlendirmesini hedefleyen politikalar var.

TASARRUF PERFORMANSI

Mali disiplinin sağlanmasına yönelik ciddi bir vurgunun bulunduğunu belirtmek lazım. Kamunun lüzumsuz ve yetersiz harcamaları törpülemesi mutlaka lüzumlu. Bunu yapar iken hangi kalemlerden ne kadar tasarruf yapılmasının hedeflendiği net biçimde meydana konmalı. Üç ayda bir açıklanacağı duyurulan Kamu Maliyesi Raporu'nda tasarruf performansının paylaşılması yerinde bir adım olur.

Büyük bir küresel krizin ortamında bulunduğumuzu unutmayalım. Dünyanın her yerinde bulunduğu gibi, Türkiye'de de ekonominin kamu desteğine gereksinimi devam ediyor. Devlet lüzumlu sektörlere ve bireylere yardım elini uzatmayı sürdürecektir. Dolayısıyla, maliye politikasının aşırı sıkı biçimde yürütülmesi beklenmemeli. Pakette vergi sistemindeki dijitalleşme çalışmalarının hızlandırılmasına yönelik mühim maddeler mevcut.

Bununla birlikte, reform paketinde vergi gelirleri içindeki KDV ve ÖTV gibi dolaylı vergilerinin payının azaltılması ve vergi adaletinin sağlanmasına yönelik rastgele bir vurgu yapılmamış. Döviz cinsi borçların toplam borç stoku içindeki payının düşürülmesine yönelik hedefin doğru bir adım bulunduğu not edilmeli.

ENFLASYONUN ÜZERİNE GİDİLECEK

Dijital tarım piyasası ve besin bankacılığı sistemi gibi yeni uygulamalar, besinde arz ve talep dengesinin korunmasına yardımcı olarak enflasyon üstündeki baskının zamanla bitmesine katkı sağlayabilir. 2018'deki YEP'ten bu yana gündemde olan Hal Yasası bu reform paketinde de yer alıyor. Maalesef o günden bu vakte somut bir gelişme göremedik.

Gıda enflasyonuyla mücadeleye mühim destek vermesi beklenilen bu yasanın bir an evvelce yaşama geçmesi elzem. Kamunun yönetmekte bulunduğu ve yönlendirdiği ürünlerdeki fiyat artışlarının beklenilen enflasyon baz alınarak yapılması planlanıyor. Doğru bir karar. Geçtiğimiz senelerde kamunun sigara, köprü geçiş ücreti ve su gibi kalemlerde enflasyonun üstünde fiyat ayarlamaları yaptığı oldu.

Bu da enflasyonu yukarıya çeken bir faktördü. Enflasyon beklentilerinin bilhassa yurttaşların gözünde aşağıya inebilmesi için bu tarz fiyat ayarlamalarının uygun ölçülerde yapılması yararlı olacaktır.

STRATEJİK SEKTÖRLER VE DİJİTAL DÜNYA

Çevreye duyarlı yatırımların kamu yönünden desteklenmesi ve yeşil tahvil/sukuk ihraçlarının teşvik edilmesi son derece mühim politikalar. Türkiye bu sayede üretkenlik artışına dayalı büyümeyi yakalayabilir, cari açığı azaltabilir ve sürdürülebilir bir geleceği yakalayabilir. Son senelerde sağlık ve program sektörlerinin yerel emniyet için ne kadar kritik bulunduğuna yakından tanık olduk.

Bu iki sektörün gelişimine yönelik özel mekanizmaların kurulması ve teşviklerin artırılması hedefleniyor. Savunma sanayindeki başarıların benzerlerini buralarda da elde edebiliriz. Salgın döneminde tüketimi çoğalan dijital para ve dijital alış veriş platformlarına yönelik maddeler de var reform paketinde. KOBİ'lerimizin gelişimini teminat altına alabilmek için dijital alış veriş platformlarında adil rekabeti sağlamalıyız.

Dijital paraya yönelik meşru çerçevenin de bir an evvelce çizilmesi gerekiyor. İstihdamı çoğaltmak ve işsizliği uygun civarlara çekmek için reform paketinde kredi ve vergi teşviklerine dayalı bir anlayış benimsenmiş. Esnek çalışma modellerinin teşvik edilmesine ve akıllı otomasyon çağında emeğe olan isteği artırabilecek becerilerin gençlere kazandırılmasına yönelik daha çeşitli bir yol haritasına gereksinimiz olacak. Kâğıt üstünde güzel ve dayanıklı duran reform paketi için hikâye yeni başlıyor. Şimdi icraat vakti.

kaynak: a haber

 Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?


Popüler Haberler