Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0909 9.6871 11.1202 459.13 753.26 6.74
Hava Durumu
10 ºC

Haber / Ekonomi


Tarih : 12/1/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/1/2020 12:00:00 AM

Bakan Varank'tan yabanci arastirmaci ve is insanlarina çagri: Kapilarimiz her zaman açik

Bakan Varank'tan yabanci arastirmaci ve is insanlarina çagri: Kapilarimiz her zaman açik


Bakan Varank'tan yabanci arastirmaci ve is insanlarina çagri: Kapilarimiz her zaman açik

Sanayi ve Teknoloji Bakani Mustafa Varank, "Pandemi Sonrasi Dünyada Uluslararasi Düzen ve Degisen Dinamikler" basligiyla 4'üncüsü gerçeklestirilen TRT World Forum 2020'de yaptigi konusmada, teknolojinin gelecekte getirebilecegi firsatlara iliskin düsüncelerini anlatti. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgini nedeniyle yeni bir dünya düzeninin benimsendigine isaret eden Varank, sunlari kaydetti: "Normalde böyle bir ekonomik gerileme döneminde inovasyon faaliyetlerinde de yavaslama bekleyebiliriz. Ancak bu salginda sirketler inovasyon yeteneklerini artirmak için yeni araçlar buluyor. Uzaktan çalisma, çevrimiçi alisveris, dijital ve temassiz ödemeler, uzaktan egitim, robot teslimatlar, tele-saglik ve hatta bu görüntülü toplantilar yeni gerçekligimiz haline geldi. Önümüzdeki on yil içinde birkaç önemli alanda dikkate deger atilimlar da görmeyi bekliyoruz." Varank, yapay zeka, yeni nesil kuantum bilgisayarlar ve enerji teknolojilerinin getirecegi firsatlara da deginerek, yakin gelecekteki teknolojilerin insan odakli olma, konumdan bagimsizlik ve esnek teslimat kavramlari etrafinda sekillenecegini söyledi. Hizli gerçeklesen teknolojik dönüsümün ülkelerin rekabet gücünü etkileyecegini kaydeden Varank, "Politika yapicilar olarak, bu dinamik, öngörülemeyen ortamda zorlu bir sorumlulukla karsi karsiyayiz. Yeterince dikkat etmezsek, geride kalacagiz. Bu sebeple, paradigma degistiren bu gerçeklige uyum saglamak için erken harekete geçmeye mecbur hissediyoruz." dedi.

"Is birligi yapay zeka çiktilarimizin etkisini artiracak"

Varank, Türkiye'nin ekonomik ve teknolojik bagimsizligini saglamak amaciyla baslatilan "Milli Teknoloji Hamlesi"ne iliskin de "Bu vizyon dogrultusunda özellikle yapay zeka ve makine ögrenmesi, nesnelerin interneti, büyük veri, siber güvenlik, blokzincir, 5G, uzay teknolojileri, nanoteknoloji ve biyoteknoloji yetkinligimizi daha da gelistirmek için orta vadeli Sanayi ve Teknoloji Stratejimizi hazirladik. Bu alanlarda somut yol haritalarimizi da hazirliyoruz." degerlendirmesinde bulundu. Yapay zekanin da giderek önemli hale geldigini dile getiren Varank, yakinda açiklanacak olan ve kamu, özel sektör ve akademik kurumlarin ortak çabasiyla hazirlanan Ulusal Yapay Zeka Stratejisi'ne de degindi. Varank, söz konusu stratejide beseri sermaye, arastirma, girisimcilik, altyapi ve veri kalitesini kapsayan 6 öncelik belirlediklerini anlatarak, sosyal ve ekonomik perspektifleri, uluslararasi ve ikili is birligini, yapisal ve is gücü dönüsümünü de ele aldiklarini kaydetti. Genç arastirmaci, girisimci ve veri mühendisleriyle eksiksiz bir ekosistemi içeren ulusal bir Yapay Zeka Enstitüsü yapilandirdiklarini belirten Varank, "Enstitümüzün arastirma bölümleri, yetkinlik merkezleri ve birlikte olusturma laboratuvarlariyla çok disiplinli bir vizyonu olacak. Ekosistem genelinde is birligi, yapay zeka çiktilarimizin etkisini artiracak. Birlikte gelistirme vizyonumuz, küresel aktörleri de ekosistemimize davet edecek." dedi.

Varank, dijital teknolojiler için Ar-Ge ve inovasyon odakli arastirma faaliyetlerini desteklediklerine isaret ederek, sunlari kaydetti:

"Türkiye, yapay zeka alanindaki yayin sayisina göre dünyada 16'nci sirada yer aliyor. TÜBITAK, son 10 yilda derin ögrenme, makine ögrenimi, karar destek sistemleri, e-ticaret ve büyük veriyle ilgili yaklasik 2 bin yapay zeka projesini finanse etti. Teknoloji tabanli start-up'lari da finanse ediyoruz. Yakin zamanda yeni bir Teknoloji ve Inovasyon Girisim Sermayesi Fonu kurduk."

"Kapimiz dünyanin her yerinden arastirmaci ve is insanlarina açik"

Türkiye'nin, hedeflerine ulasmak için yenilikçi, katma degeri yüksek ve ihracat odakli bir kalkinma modeli uyguladigini anlatan Varank, söyle devam etti: "Ileri teknoloji ürünlerin seçilip üretildigi sanayi bölgeleri ve teknoparklar kuruyoruz. Yalin üretimi ve dijital dönüsümü hizlandirmak için model fabrikalari destekliyoruz. Teknoloji Odakli Sanayi Hamlesi Programimiz, katma degerli üretimi ve ihracati artirmayi hedefliyor. Son 10 yilda yenilenebilir enerjinin payini artirmada büyük ilerleme kaydettik. Yenilenebilir enerji teknolojilerine daha fazla yatirim yapmaya devam etmeyi planliyoruz." Varank, gelecegin Türkiye için parlak oldugunu ifade ederek, "Kapilarimiz dünyanin her yerinden arastirmacilara ve is insanlarina her zaman açik." diye konustu. Insan kaynagina yatirim yapmaya öncelik verdiklerini ifade eden Bakan Varank, geçen yil Uluslararasi Lider Arastirmacilar Programi'ni baslattiklarini, program sayesinde yapay zekayla ilgili alanlarda burs verdiklerini bildirdi.

"TOGG ile küresel mobilite markasina sahip olacagiz"

Türkiye'nin Otomobili Projesi'ne iliskin de konusan Varank, "TOGG, bir araba üretim projesinden çok daha fazlasi. Elektrikli bir arabayi akilli bir cihaz olarak tasarlayarak hem en son teknolojileri kullaniyor hem de gelistiriyoruz. Bu projeyle Türkiye, pazarda küresel bir mobilite markasina sahip olacak." ifadesini kullandi.  

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?