Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.2364 10.0327 11.5532 484.93 795.58 7.28
Hava Durumu

Haber / Ekonomi


Tarih : 4/16/2021 12:14:38 PM   Güncelleme : 4/16/2021 12:14:38 PM

SGK’nın Sağladığı 5 Destek Bakın Kimler Alabiliyor..!

Sosyal Güvenlik Kurumu yönünden oluşturulan ödemelerin birtakımları işsiz kalanlara ödenirken kurumun fazlası ödemesi çalışanlar için. Fakat çalışanlar destek ödemelerinden haberdar olmadıklarından bu destek ödemelerinden faydalanamayabiliyorlar.


SGK’nın Sağladığı 5 Destek Bakın Kimler Alabiliyor..!

Sosyal Güvenlik Kurumu yönünden oluşturulan ödemelerin birtakımları işsiz kalanlara ödenirken kurumun fazlası ödemesi çalışanlar için. Fakat çalışanlar destek ödemelerinden haberdar olmadıklarından bu destek ödemelerinden faydalanamayabiliyorlar.

 

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sağladığı destek ödemeleri çalışanların haklarının korunmasını amaçlıyor. SGK’ya prim ödemiş olan vatandaşlar için detaylı destekler yayınlayan SGK, hastalık durumlarında, vefat durumlarında, doğum sürecinde, evvel ve ardından destek sağlıyor.

 

SGK’nın sağladığı destekler arasında yer alan bu desteklerin nasıl alınacağını ve müracaatların nasıl, nereye olacağını aktarıyoruz.

 

SGK’NIN SAĞLADIĞI VATANDAŞLARIN ALMADIĞI 5 DESTEK

 

Çalışanlar ve SGK primi ödemiş olanlar Sosyal Güvenlik Kurumu yönünden sağlanan çok sayda destek ödemesini alabilirler. Çalışanların hasta olması halinde, doğum yapması halinde, yaşlılık ya da çalışamayacak halde olması, emekli olamayacak halinde olması birtakım desteklerin alınması hakkını doğurur.

 

Hasta Olanlar İçin

 

SGK çalışmaya devam eder iken hasta olanlara iş görememezlik başka adıyla rapor parası sağlar. SGK’nın bireylerin maaşlarına göre yapmış bulunduğu ödemelerde sağlık kurulundan rapor alınması gerekir. Hastalığın ilk günü dışında kalan başka bütün günler için günlük rapor ödemesi alınabilir.

 

Yakını Vefat Edenler İçin

 

Çalışma hayatında yer alan yada bir devre SGK primi ödemiş olanlar ile emekliler vefat etmeleri halinde yakınlarına cenaze yardımı ödenir. Koşulsuz oluşturulan ödemeler için SGK İl Müdürlüklerine cenaze yardımı için müracaat yapılması gerek. Ödemeler ilk olarak eş ve çocuklara yapılır. Eğer bireyin eşi ya da çocukları yoksa anne ve babası ile kardeşleri bu ödeneği alabilirler. 947 TL ödeme yapılır.

 

Dul Maaşı – Yetim Aylığı

 

SGK gene çalışanların belli bir tutarda prim ödemiş olmaları halinde ve emeklilerin vefatında yakınlarına maaş bağlar. Geride kalanlara bağlanan maaşlar otomatik bağlanmaz. Kişilerin SGK İl Müdürlüğüne müracaatta bulunmaları gerekiyor. Dul maaşı eşe ödenirken yetim aylığı bekar ve evlenmemiş kız çocuklarına ödenir. Erkek çocukları ise öğrenim görüyor olmaları halinde 25 yaşına kadar yetim aylığı alabilirler.

 

Çeyiz Parası Ödemesi

 

Çeyiz parası ödemesi de SGK desteklerinden birisidir. Çeyiz parası ödemesi yetim maaşı alan bir genç kızın evlenmeye karar vermesi halinde ödenir. Evleneceği için yetim maaşı kesilecek olan genç kıza SGK çeyiz parası öder. Ödemeler alınmakta olan yetim maaşını 24 katı kadar toplu ve peşin ödenir. Çeyiz maaşı için SGK’ya müracaat yapılması şart.

 

Prim Ödeyip Emekli Olamayanlar

 

SGK’ya senelerce prim ödeyip emekli olamayanlar lüzumlu koşulların sağlanması halinde ödemiş oldukları primleri geri iade alabilirler. Bayanlarda 20 sene erkeklerde 25 sene şartının bulunduğu toplu para ödemelerinde ilaveten yaş ve gün şartının sağlanması prim şartının eksik olması halinde toplu para ödenir.Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?