Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.2364 10.0327 11.5532 484.93 795.58 7.28
Hava Durumu

Haber / Ekonomi


Tarih : 4/13/2021 11:10:45 PM   Güncelleme : 4/13/2021 11:10:45 PM

Ptt Ve Atm'lerden Binlerce Lira Alabilirsiniz...Bu Şartlara Uyanlar Kaçırmasın!

PTT ve ATM'den müracaat ile bir arada yüzlerce lira hemen alabilirsiniz! Devlet tarafından verilmekte olan çoğu destek bulunmaktadır. destekler belirli konularda vatandaşları teşvik etmek gerekçesiyle ya da direk olarak vatandaşlara yardım için uygulanmaktadır.


Ptt Ve Atm'lerden Binlerce Lira Alabilirsiniz...Bu Şartlara Uyanlar Kaçırmasın!

Bu yardımlardan birisi de çocuk yardımı olarak bilmekte olduğumuz yardımdır. Türkiye'de Aile, çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bayanlara yönelik çok çok sayıda sosyal destek verilmektedir. Bakanlıkça belirti edilen kriterleri taşıyan kadınlar bu sosyal takviyeleri almaya hak kazanırlar. Bu yardımlardan birisi de çocuk yardımı olarak bilmekte olduğumuz yardımdır.

 

Devlet tarafından verilmekte olan çoğu destek bulunmaktadır. destekler belirli konularda vatandaşları teşvik etmek gerekçesiyle ya da direk olarak vatandaşlara yardım için uygulanmaktadır. Yardım; Annenin ilk çocuğunun olması durumunda 300 TL şeklinde ödenmektedir. Annenin ikinci çocuğunun olması durumunda 400 TL şeklinde ödenmektedir. Annenin üçüncü çocuğunun olması durumunda 600 TL şeklinde ödenmektedir. 3 çocuktan sonra olan her çocuk için 600 TL yardım yapılmaktadır.

 

Bu yardımlardan birisi de çocuk yardımı olarak bilmekte olduğumuz yardımdır. Yardım;

 

-Annenin ilk çocuğunun olması durumunda 300 TL şeklinde ödenmektedir

 

-Annenin ikinci çocuğunun olması durumunda 400 TL şeklinde ödenmektedir

 

-Annenin üçüncü çocuğunun olması durumunda 600 TL şeklinde ödenmektedir

 

-3 çocuktan sonra olan her çocuk için 600 TL yardım sağlanmaktadır.

 

Başvuru koşulları

 

Başvuru için her hangi bir koşul aranmıyor. Paranın ödenmesi için yapılması gereken annenin doğum raporuyla bir arada müracaat da bulunması. Yapılan müracaat ile bir arada oran direk anne adına PTT üzerinden yapılmaktadır. Başka birisi üzerinden bu ödeme yapılmayacaktır.

 

Yardım Periyodik Olarak mı Yapılıyor?

 

Yardım Periyodik olarak yapılmamaktadır. Yapılacak olan yardım tek seferlik olarak sağlanmaktadır. Hem de yardımdan canlı doğum yapan anneler faydalanabilir. Bunun dışında müracaat yapılması da olası olmayacaktır.

 

Hayır, Doğum Yardımı bilindiği üzere canlı doğumlar için olmaktadır. Böylece canlı doğum yapmanız ve alakalı nüfus müdürlüğünde Kimlik Paylaşım Sisteminde bilindiği üzere kayıt işleminin tamamlanmasının akabinde müracaat yapabilirsiniz.

 

Ödeme anneye yapılmaktadır. Doğum esnasında yaşanacak bir sorun neticesi annenin vefa etmesi durumunda bu ödemenin baba yönünden alınması olası olacaktır. Hem de yardımın alınması için anne ve babanın Türk vatandaşı olması gerekmektedir.

 

DOĞUM YARDIMI NEDİR?

 

Doğum Yardımı tek seferlik bir yardımdır. 15.05.2015 tarihi sonrası doğan/doğacak her bir çocuk için bir kereye mahsus ödeme yapılacaktır. Doğum Yardımı müracaatı, hesaplaması ve ödemesi, anne ve babanın her ikisinin sağ ve Türk vatandaşı/Mavi kartlı olması durumunda anne üzerinden yapılır. Annenin Türk vatandaşı/Mavi kartlı olmaması ya da annenin vefat etmiş olması durumunda söz hususu işlemler Türk vatandaşı/Mavi kartlı olan baba üzerinden yapılır.

 

DOĞUM YARDIMINDAN KİMLER FAYDALANABİLİR?

 

Doğum Yardımı, Türk vatandaşları ile Mavi kart sahiplerine verilir. Annenin ya da babanın ya da her ikisinin de Türk vatandaşı ya da Mavi kart sahibi olması gerekmektedir. Doğum Yardımı, 15.05.2015 tarihinde ve sonrası gerçekleşen canlı doğumlar için verilir. Bu tarihten evvel doğan çocuklar için Doğum Yardımı verilmez. Fakat ödeme oranına temel çocuk sırasının tespitinde, başka bir söyleyişle yeni doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğunun belirlenmesinde 15.05.2015 tarihinden evvel doğmuş olan çocuklar da sayılır.

 

SÜT PARASI YARDIMI NEDİR?

 

Bir başka adı emzirme parası olan süt parası yardımı yeni doğum yapan annelere verdiği nakdi destektir. Bu annelerin çocuklarının ana ihtiyaçlarını karşılamaları için yardım yapılmaktadır. Bu yardımlar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yönünden finanse edilmektedir. Süt parası ödemeleri PTT aracılığı ile yapılmaktadır.

 

SÜT PARASI YARDIMI KAÇ TL'DİR?

 

Yeni doğum yapan anneler süt parası yardımının kaç TL olduğunu merak ediyorlar. Süt parası yardımı her çocuk için bir defaya mahsus ödenmektedir. 2020 yılının güncel hesaplamaları ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın sosyal yardım oranı listesine göre süt parası yardımı 202 TL'dir. Bu oran her sene güncellenerek yükselmektedir.

 

SÜT PARASI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

 

Süt parası müracaatı için özel olarak bir müracaat yapmaya lüzum yoktur. Doğum uygulanan hastanelerde doğuma dair bulguların girişi esnasında müracaat otomatik olarak yapılmaktadır. Doğumun sonrası PTT şubelerine giderek babalar süt parası yardımını kimliklerini ibraz etmek suretiyle alabilirler.

 

 Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?