Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.2364 10.0327 11.5532 484.93 795.58 7.28
Hava Durumu

Haber / Ekonomi


Tarih : 4/16/2021 10:13:52 AM   Güncelleme : 4/16/2021 10:13:52 AM

Başvuru İçin Son Gün Bugün! Devlet'ten 5-15-45 Bin TL Hibe... Kimler Faydalanabilir İşte Başvuru Şartları !

Peş peşe açıklandı! Fırsatı kaçırmayın! Devletten, kendi işini kurmak isteyenlere 5-15-45 bin TL hibe desteği! Destekten faydalanabilmek için eskiden elden ya da posta yolu ile alınan müracaatlar, bundan sonra e-Devlet üzerinden yapılabiliyor.


Başvuru İçin Son Gün Bugün! Devlet'ten 5-15-45 Bin TL Hibe... Kimler Faydalanabilir İşte Başvuru Şartları !

Tarım, orman, balıkçılık, ufak ve büyükbaş hayvancılık ile arıcılık gibi pek çok alanda müracaat yapılabiliyor. Bu bağlamda Tarım, ormancılık ve balıkçılık sektörlerinde sunulacak projelerde, tarım ve orman il ya da ilçe müdürlüklerinden 'işletme belgesi' alınmalı. Proje müracaatlarında dilenen bütün bilgi ve belgelere kusursuz ve doğru olarak yer verilmesi gerekiyor. Başvuru tarihinden sonra belge tamamlama olanağı yok. 11 Mart’ta başlayan müracaatlar bugün sona eriyor.

 

Devlet, kendi işini kurmak isteyen engellilere 2014 yılından bu yana nakdi destekte bulunuyor. Bu kapsamda bu sene 65 bin liraya kadar hibe veriliyor. Üstelik, pandemi döneminde engelliler için bu hususta bir basitlik da sağlandı. Hibe, rastgele bir malın, değerin vb. unsurların, rastgele bir bedel beklemeden, gelişen süreçlerde rastgele bir ödeme talep etmeksizin, diğer bir şahsa devredilmesi manasına gelmektedir. Hibenin diğer bir adı da bağış olarak bilinmektedir.

 

ARANAN KOŞULLAR

 

Engelli Hibe Desteği'nden faydalanabilmek için aranan şartlar şunlar:

 

En az yüzde 40 oranında engelli raporunun bulunması gerekiyor. İşkur'a engelli kaydı yapılmalı. 18 yaşını tamamlamış olmalı.

 

Hangi sebeple olursa olsun emekliliği bulunmamalı. Kendi üstüne aktif olarak kayıtlı işyeri/ işletme olmamalı. İşyerinin kurulacağı il sınırları içerisinde ikamet etmeli. Girişimcilik eğitim uygulaması sertifikasına sahip olmalı.

 

Kurulacak iş ile alakalı diğer mevzuatlarda aranılan diploma, sertifika, izin gibi belgelere sahip olmalı. Kendisine vasi tayini yapılmamış olmalı. Herhangi bir icra dosyası bulunmamalı. Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık ile arıcılık projelerinde dilenen sertifikalara sahip olmalı.

 

Tarım, ormancılık ve balıkçılık sektörlerinde sunulacak projelerde, tarım ve orman il ya da ilçe müdürlüklerinden 'işletme belgesi' alınmalı.

 

İşletmesi olmayanların da 'işletmesi olmadığı'na dair yazıyı eklemesi gerekiyor.

 

İŞTE YAPILAN ÖDEMELER

 

Destek kapsamında engellilerin iş kurarken yapacakları harcamalara yönelik verilebilecek ödemelerin ayrıntıları şöyle:

 

5 BİN LİRA KURULUŞ İŞLEMLERİ DESTEĞİ: İşyeri kuruluşu için uygulanan resmi işlemler, onaylar, izinler, ruhsatlar ve sigorta gibi masraflar için belge karşılığı olmak üzere veriliyor.

 

15 BİN LİRA İŞLETME GİDERİ DESTEĞİ: Sözleşme imza tarihinden sonra 12 ay vakit ile belge karşılığı olarak işletme giderlerinin (su, elektrik, iletişim, ısınma, kira ve tanıtım) en çok yüzde 60'ını geçmeyecek şekilde senelik verdiği miktar.

 

45 BİN LİRA DEMİRBAŞ DESTEĞİ: Sözleşme imza tarihinden itibaren 12 ay süresince belge karşılığı olmak üzere işletmenin esas etkinlik kısmı ile alakalı makine, teçhizat, yazılım, donanım, büro malzemesi gibi maliyetler için vergiler dahil uygulanan yardım.

 

HİBE NEDİR?

 

Hibe, rastgele bir malın, değerin vb. unsurların, rastgele bir bedel beklemeden, gelişen süreçlerde rastgele bir ödeme talep etmeksizin, diğer bir şahsa devredilmesi manasına gelmektedir. Hibenin diğer bir adı da bağış olarak bilinmektedir.

 

Hibe edilen bir hakkın, geri alınması söz hususu olmamaktadır. Sadece hibe edilen malın yeni sahibi, bu malı tekrar eski sahibine kendi rızasıyla tekrar hibe ederse, bu şekilde bir geri alınması gündeme gelebilir.

 

Öte yandan hibe edilen bir malın, gelişen dönemlerde geri alınması ise birtakım şartlara bağlı olabilmektedir. Hibe edilen mal, yeni sahibine atlattıktan sonra, yeni sahibinin vefat hali nedeniyle hibe edilen malın geri alınması söz hususu olabilmektedir.

 

Bu hale "rücu" adı verilmektedir ve hibe sözleşmesi ya da taahhüdü gibi uyuşma da taraflar arasında imzalanabilir. Bu sayede de hibe edilen bir malın geri eski sahibine iade edilmesi söz hususu olabilir.

 

 Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?