Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.4705 10.2921 11.9475 502.04 823.66 7.47
Hava Durumu
18 ºC

Haber / Ekonomi


Tarih : 3/16/2021 9:49:16 PM   Güncelleme : 3/16/2021 9:49:16 PM

12 Milyon Emekliyi İlgilendiriyor Maaşlarda Buna Dikkat

Türkiye'de milyonlarca emekliyi yakından ilgilendiren gelişmeler yaşanıyor. Ülkemizde yaklaşık 13 milyon emekli vatandaş bulunuyor. Yasalarımızda emekli olduktan sonra çalışmanın önünde bir engel bulunmuyor.


12 Milyon Emekliyi İlgilendiriyor Maaşlarda Buna Dikkat

Türkiye'de milyonlarca emekliyi yakından ilgilendiren gelişmeler yaşanıyor. Ülkemizde yaklaşık 13 milyon emekli vatandaş bulunuyor. Yasalarımızda emekli olduktan sonra çalışmanın önünde bir engel bulunmuyor. İzin, tazminat, işe geri dönüş gibi özlük haklarında da emekli çalışanlar açısından bir ayrım bulunmuyor. Ancak yatırılan primler sonrasında ikinci emeklilik imkanı bulunmuyor. İşte, konuyla ilgili merak edilen sorular ve cevapları...

Son dakika haberi... Emekli olmak milyonlarca vatandaşın gündeminde ilk sırada yer alıyor. Emekli olduktan sonra çalışmaya devam edenler, maaşlarında kesinti olup olmayacağını merak ediyor. Ayrıca emekli vatandaşların kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin desteğinden yararlanıp yararlanamayacağına yönelik detaylar sorgulanan konular arasında yer alıyor. Konuyla ilgili detayları haberimizde derledik. İşte, emekli olup çalışan vatandaşların merak ettiği sorular ve yanıtları...

1-EMEKLİ OLUP ÇALIŞMAYA DEVAM EDERSEM EMEKLİ MAAŞIMDAN KESİNTİ YAPILIR MI?

Emekli olduktan sonra hem emekli maaşı alıp hem de ister başkasının beraberinde dilerseniz de kendi adınıza çalışabilirsiniz. İşçi olarak 4A'lı çalışanlar için döneme Sosyal Emniyet Destek Primi (SGDP) girer. İşveren, çalışan için Sosyal Emniyet Kurumu'na SGDP yatırmakla yükümlüdür.

2-KENDİ İŞİNDE ÇALIŞANLARDAN DA KESİNTİ YAPILIYOR MU?

Eskiden Bağ-Kur kapsamında ve vergi mükellefi olan ya da şirket ortaklarından maaşlarından yüzde 10 kesinti yapılırdı. Bu program 2016'da kaldırıldı. Artık emekli olduktan sonra ticari faaliyette bulunmaya devam edenlerin emekli maaşlarında kesinti yapılmıyor, bu şahıslar prim de ödemiyor.

3- KİMLERDEN PRİM KESİNTİSİ YAPILMAZ?

Kendi adına tarımsal faaliyette bulunanlardan, işçi olarak ya da devlet memuru olarak çalışıp emekli olduktan sonra kendi işini kuranlardan, eğitim kurumlarında ücret karşılığı ders verenlerden, vakıf üniversitelerinde vazife alanlardan SGDP kesintisi yapılmıyor.

4- EMEKLİ ÇALIŞANLAR KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ YA DA ÜCRETSİZ İZİN DESTEĞİNDEN YARARLANABİLİR Mİ?

Emekli olunduğu için ve işsizlik sigortası primi kesilmediğinden kısa çalışma ödeneğinden de, bedava izinde olanlara ödenen nakdi ücret desteğinden de yararlanamaz.

5- SGDPÖDENMİŞ SÜRELER SİGORTALILIK SÜRESİNDEN SAYILIR MI?

İşçi statüsünde çalışanlar için SGDP süreleri sigortalılık süresinden sayılmaz, hizmet birleştirmesi yapılamaz.

6- EMEKLİ ÇALIŞANLARIN TAZMİNATTA NELERE DİKKAT ETMESİ GEREKİYOR?

Bir işyerinde çalıştıktan sonra emekli olanlar istedikleri vakit ayrılıp kıdem tazminatını alabiliyor. Son işyerinde en az 1 sene çalışmış olmak kaydıyla ne kadar kıdemi varsa o kadar tazminat ödeniyor. Daha sonra bir diğer işyerinde de 1 senesi doldurup kendi heves ve eksikliği dışında çıkartılırsa bu kez ikinci tazminatı da alabiliyor. Emekli olurken kendi arzusuyla ayrılmasına yani istifa etmesine karşın kıdem tazminatını alabilen emekli, çalışmaya başladığında istifa ederse para alamıyor. Buna ilgi etmek gerekiyor. Emekli olduktan sonra tazminatınızı alıp aynı işyerinde devam ederseniz de kıdeminiz sıfırlandığı için tekrar 1 sene beklemeniz gerekir. Kıdem tazminatı son brüt maaş üzerinden hesaplanıyor.

7- EMEKLİ ÇALIŞANIN KIDEM TAZMİNATI NASIL HESAPLANIYOR?

Emekli bir çalışan da başkaları gibi 1 sene dolduktan sonra işten çıkartılırsa, kanunun tanım ettiği ihbar ve kıdem tazminatını brüt maaş üzerinden alıyor. 20 sene çalışıp 5 sene aynı işyerinde devam edenler şayet emeklilik prosedürü esnasında tazminatını almamışsa 25 sene üzerinden, almışsa 5 sene üzerinden kıdem tazminatını alıyor.

8- EMEKLİ ÇALIŞANLAR DA İHBAR TAZMİNATI ALIR MI?

Emekli işçiler, haklı bir gerekçe olmadan işten çıkartıldıklarında ihbar tazminatı alır. İhbar tazminatı süreleri kıdem tazminatını sıfırlayıp sıfırlamadıklarına göre değişiyor.

10- EMEKLİ ÇALIŞAN RAPOR PARASI ALIR MI?

Emekli çalışanlar hastalandıklarında ya da raporlu olduklarında diğer çalışanlar gibi rapor parası almıyor. Sadece iş kazası ve meslek hastalıklarında ödeme meydana çıkıyor.

kaynak: a haber

 Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?


Popüler Haberler