GenelGündem

Edirne’nin meşhur tava ciğeri ‘UNESCO’ yolcusu

Edirne Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Edirne'nin, saray mutfağının bütün öğelerin yaşatan bir kent olduğunu söyledi.

Abone Ol  
 
71 / 100

Edirne Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Edirne’nin, saray mutfağının bütün öğelerin yaşatan bir kent olduğunu söyledi.

Türkiye’nin önde gelen şefleriyle projeler hazırlamaya başladıklarını belirten Soytürk, Edirne Valisi Ekrem Canalp öncülüğünde saray mutfağı lezzetlerini ön plana çıkarmayı amaçladıklarını ifade etti.

Edirne lezzetlerini dünyaya tanıtacaklarını altını çizen Soytürk, “Saray mutfağıyla alakalı Edirne gastronomisiyle alakalı ciddi çalışmalar yürütüyoruz. Bu çalışmaları yapar iken Türkiye’nin mühim şeflerini kentimizde ağırlıyoruz. UNESCO Somut Olmayan Kültür Mirası ve UNESCO’nun gastronomi kısmı için saray mutfağını anlatıyoruz. Şeflerimize ilk olarak tava ciğerini anlattık ama saray mutfağının başka yemeklerini de tanıtmak için projeler yapacağız.” dedi.

“Dünyaya damga vuracak bir ciğerimiz var”

Gastronomi yazarı ve şef Özlem Mekik de Edirne’nin derin bir yemek kültürüne sahip olduğunu belirtti.

Kentin gastronomi bölümünde önde gelen yemeklerinden tava ciğerin UNESCO’ya girmesi için çalışmalar yapacaklarını açıklayan Mekik, şu şekilde devam etti:

“Tava ciğer bence kesinlikle UNESCO’ya girmeli. Edirne ve ciğer bir buluşma noktası. O yüzden en kısa vakitte yerimizi almalıyız. Dünyaya damga vuracak bir ciğerimiz var. Böyle lezzetli bir ciğeri hiçbir yerde basit bulamazsınız. Bu lezzet Trakya’nın bereketli topraklarından geliyor. Burada yetişen hayvanlar, bereketli nehirlerden akan sulardan içip kenarındaki otlardan beslenerek yetişiyor. O yüzden ince kesilmiş lezzetli bir tava ciğeri Edirne’de yiyebilirsiniz.”

Mekik, Edirne’de ciğerin yanı sıra Karaağaç acı biberi, Edirne beyaz peyniri ve tava yoğurdu gibi kente özgü marka lezzetler bulunduğunu sözlerine ekledi.

Edirne’yi Tanıtma ve Tava Ciğer Kalite Koruma Derneği Başkanı Bahri Dinar ise tava ciğerinin saray mutfağının önde gelen lezzetlerinin başında geldiğini, doğranmasından pişirilmesine ve sunuma kadar geçtiğimiz her sürecin kendine özgü olduğunu dile getirdi.

Gurme Akif Budak da saray mutfağı lezzetlerinin dünya genelinde tanıtılması için çalışmalar yapılacağını ifade etti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri