Genel

Ebulfez Elçibey vefatının 20. yılında anılıyor

Azerbaycan'nın bağımsızlık mücadelesinin öncüleri arasında yer alan Elçibey, yalnızca üklesinde değil, başta Türkiye olmak üzere bütün Türk aleminde saygıyla hatırlanıyor.

Abone Ol  
 

Azerbaycan’nın bağımsızlık mücadelesinin öncüleri arasında yer alan Elçibey, yalnızca üklesinde değil, başta Türkiye olmak üzere bütün Türk aleminde saygıyla hatırlanıyor.

Elçibey, yaşamının vatanının bağımsızlığı ve Türk aleminde birliğin sağlanmasına adayan bir önder ve bilge kişilik olarak gönüllerde taht kurdu.

24 Haziran 1938’de Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nin Ordubad ilinin Keleki köyünde doğan Elçibey, ilkokul ve liseyi Nahçıvan’da okudu, 1957’de Azerbaycan Devlet Üniversitesi Doğu Bilimler Fakültesi Arap Filolojisi Bölümünü kazandı. Mezun olduktan sonra Mısır’a gönderildi ve orada 1963-1964 senelerinde tercüman olarak vazife yaptı.

Mezun bulunduğu üniversitede akademik kariyerini sürdürmek hedefiyle 1965’te ülkesine dönen Elçibey, 1969’da “Tolunoğulları devleti (868-905)” konulu hekime tezi yazdı. Elçibey, 1968-1975 senelerinde Azerbaycan Devlet Üniversitesi Asya ve Afrika Ülkeleri Tarihi Bölümünde öğretim vazifelisi olarak çalıştı.

Öğretim vazifelisi olarak çalıştığı dönemde öğrencilerine Türkçülük ve bağımsızlık duygusu aşılamaya çalışan Elçibey’in faaliyetleri Devlet Emniyet Servisinin (KGB) dikkatinden kaçmadı ve gözaltına alındı. 1975’te Sovyetler Birliği karşıtı propoganda gerçekleştirmek suçundan tutuklandı. Bir sene 7 ay siyasi tutuklu olarak hapis yaşamı yaşadı ve taş Ocakları gibi ağır işlerde çalıştırıldı.

Elçibey, hapisten çıktıktan sonra Azerbaycan Bilimler Akademisi Elyazmalar Enstitüsünde inceleme vazifelisi olarak faaliyetini sürdürdü.

1988’de Azerbaycan’da Sovyetler Birliği karşıtı halk hareketi başladı ve Elçibey bu hareketin önderleri arasında yer aldı. Halk hareketi 1989’da Azerbaycan Halk Cephesi (AHC) ismi altında kurumsallaştı ve Elçibey AHC başkanı oldu.

7 Haziran 1992’de oluşturulan seçimlere AHC adayı olarak katılan Elçibey yüzde 60,9 oyla Azerbaycan Cumhurbaşkanı seçildi.

Sovyet Rus ordusunu Azerbaycan’dan çıkardı

Elçibey, seçildikten anında sonra milli devlet kurma yolunda adımlar attı ve Sovyet Rus ordusunu Azerbaycan’dan çıkararak milli ordu kurdu.

Ülkenin milli parasını bastırarak Sovyet paralarını devreden çıkarttı. Elçibey’in cumhurbaşkanlığı döneminde Kiril alfabesinden Latin alfabesine geçildi.

Üniversiteye giriş sınavlarında test tekniği uygulanmaya başlanması Elçibey’in gerçekleştirdiği en mühim reformlar arasında gösteriliyor.

İlk vatan dışı ziyaretini Türkiye’ye gerçekleştirdi

Ebulfez Elçibey, cumhurbaşkanlığı döneminde Türkiye ile yakınlaşmayı Azerbaycan dış politikasının önceliği halina getirdi.

Cumhurbaşkanı seçildikten sonra ilk vatan dışı ziyaretini 24-27 Haziran 1992’de Türkiye’ye sağlayan Elçibey, TBMM’de yaptığı konuşmada, takip ettiği yolun “Mustafa Kemal’in yolu” bulunduğunu vurguladı.

Anıtkabir’e gerçekleştirdiği ziyarette de anı defterine, “Ey büyük Türk, büyük komutan. Sizi ziyaret etmekle şahsım ve milletim adına haysiyet duydum. Senin askerin Elçibey” ifadelerini yazdı.

Elçibey’in cumhurbaşkanlığı, Ermenistan’ın Dağlık Karabağ’a gerçekleştirdiği saldırılar ve iç karışıklıklar nedeniyle uzun sürmedi.

Haziran 1993’te Albay Suret Hüseynov’un Gence’de başkaldırı çıkarması üstüne ülkede iç muhabere tehlikesi doğdu ve Elçibey bu hali önlemek amacıyla vazifesini bırakarak doğduğu Keleki köyüne gitti.

Elçibey aşağı yukarı 4,5 sene Keleki’de yaşadıktan sonra 1997’de Bakü’ye döndü ve bundan sonra siyasi partiye dönüşen Azerbaycan Halk Cephesi Partisi genel başkanı olarak mücadelesi sürdürdü.

Yaşamının son dönemlerini ağır hastalıkla mücadele ederek yaşamış Elçibey, 22 Ağustos 2000’de tedavi gördüğü Gülhane Askeri Tıp Akademisi Hastanesi’nde yaşamını kaybetti.

“Türkiye’yi Azerbaycan kadar severdi”

Elçibey’in dava dostu ve saatinde basın sözcülüğünü üstlenen Prof. Dr. Adalet Tahirzade AA muhabirine yaptığı açıklamada, eski Sovyet cumhuriyetleri arasında Rus ordusunu ülkeden çıkartan ilk ülkenin Azerbaycan bulunduğunu, bunu Elçibey’in cumhurbaşkanlığı döneminin en mühim hadiyi olarak gördüğünü söyledi.

Eğitim, bilim ve kültür bölümünde da mühim atılımlar yapıldığını bildiren Tahirzade, “Elçibey döneminde fazlası Türkiye’ye olmak üzere binden çok genç vatan dışına üniversite eğitimi almaya gönderildi. Sovyetlerden kalma kitaplar kaldırıldı, milli ders kitapları basıldı. Devlet dairelerinde yalnızca Azerbaycan Türkçesi konuşulması talimatını verdi. İlk vatan dışı ziyaretini Türkiye’ye gerçekleştirerek Azerbaycan’ın dış politikasındaki önceliği açıkça meydana koydu.” verisini verdi.

Tahirzade, “Bilge önder Elçibey, yaşamını ülkesine ve Türk dünyasına adadı. Bütün Türk ülkelerini gönülden severdi. Ancak Türkiye’ye olan sevgisi bir başkaydı. Türkiye’yi de kendi vatanı olarak görür, Azerbaycan kadar severdi.” dedi.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri