Sağlık

E-Nabız Şifresi Almak İsteyenler Dikkat!

Koronavirüs salgınıyla birlikte e-Nabız şifresinin nasıl alınacağı da çokça dile getirildi

Abone Ol  
 
73 / 100

Koronavirüs salgınının sağlık alanındaki hassasiyetleri arttırması ile birlikte E-Nabız şifresi nasıl alınır sorusu da son günlerin en çok dile getirilen sorulardan biri haline geldi. Sağlık kurumları tarafından toplanmış olan verilere vatandaşlar ve sağlık çalışanlarının internet ve akıllı cihazlar üzerinden rahatlıkla erişebildikleri bir uygulama olan e-Nabız, bu anlamda pek çok güzel olanak sağlıyor. Peki, e-Nabız şifresine nasıl ulaşılır?

İlk kez e-Nabız sistemini kullanacak olan vatandaşlar e-Devlet yani www.turkiye.gov.tr sitesi üzerinden e-Nabız uygulamasına girişlerini gerçekleştirerek o alanda bulunan profil ayarları üzerinden kendi istedikleri e-Nabız şifrelerini belirlemeli veya Aile Hekimlerine başvuruda bulunarak geçici bir e-Nabız şifresi edinmeliler.

E-Nabız Şifresi Almak İsteyenler Dikkat! 2 – e nabız giriş 1

E-Nabız Girişi

e-Nabız sistemine giriş esnasında iki biçimde kimlik doğrulama adımları uygulanmaktadır. Bunlardan ilki e-devlet üzerinden e-devlet şifresi, e-imza ya da mobil imza kullanılarak T.C. numarası ile sisteme giriş yapma yöntemidir. Bu sayede giriş yaptığınız takdirde profil bilgilerinin oluşturulması için site tarafından otomatik olarak yönlendirildiğiniz ekranda kullanım ile ilgili şartlar yer almaktadır. Profil bilgilerini oluşturmak için bu ekranda bulunan “e-Nabız sistemi kullanım şartlarını okudum” kutucuğunu mutlak suretle işaretlemek gerekmektedir. İkinci kimlik doğrulama adımı ise; eğer e-devlet şifreniz yoksa kendinize atanmış olan aile hekiminize cep telefonu numaranızın kaydını yaptırdıktan sonra telefonunuza gelecek olan kısa mesaj yöntemini kullanmaktadır. Söz konusu kısa mesaj ile size iletilecek olan tek kullanımlık erişim kodunu kullanarak siz de e-Nabız sistemine giriş yapabilirsiniz.

E-Nabız Şifre Değiştirme

Halihazırda e-Nabıza giriş yapabilen ancak şifresini değiştirmek isteyen vatandaşlar ise, anasayfanın sol tarafında yer alan “düzenle” butonuna tıklayarak şifre değiştirme ekranına erişim sağlayabilirler. Bu menü üzerinden şifre değişikliğinin yanında profil bilgileri de istendiği gibi değiştirilebilir. Ayrıca sağlık kuruluşları ve sağlık görevlileri için verilen izin ve onaylar da bu ekran üzerinden incelenebilir. e-Nabız şifresinin akılda kalıcı ve kişinin unutmayacağı bir biçimde tercih edilmesi önemlidir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri