GenelGündem

Duygu Delen’in ölümüne ilişkin davanın görülmesine başlandı

Gaziantep'te 17 yaşındaki Duygu Delen'in ölümüyle alakalı hakkında "çocuğun kasten öldürülmesi" suçundan ağırlaştırılmış müebbet ile "çocuğun nitelikli cinsel istismarı", "hakaret" ve "konutta yağma" suçlarından da detaylı oranlarda ceza istemiyle hakkında dava açılan tutuklu sanık Mehmet K'nin yargılanmasına başlandı.

Abone Ol  
 
65 / 100

Gaziantep’te 17 yaşındaki Duygu Delen’in ölümüyle alakalı hakkında “çocuğun kasten öldürülmesi” suçundan ağırlaştırılmış müebbet ile “çocuğun nitelikli cinsel istismarı”, “hakaret” ve “konutta yağma” suçlarından da detaylı oranlarda ceza istemiyle hakkında dava açılan tutuklu sanık Mehmet K’nin yargılanmasına başlandı.

Sanık Mehmet K, 10. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, tutuklu varbulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı.

Duygu Delen’in avukatlarıyla ailesinin gelmediği duruşmaya sanığın 3 avukatı ve ailesi katıldı.

Duruşmada, Aile ve Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı temsilcisi, Türkiye Barolar Birliği, Gaziantep Barosu, Kadın Hakları ve Çocuk Hakları Komisyonu üyeleri ve Kahramanmaraş Barosu temsilcileri hazır bulundu.

Sanık Mehmet K, olay günü sabah dostuyla biraraya gelip alkol aldığını, saat 11.00 gibi Duygu Delen ile mesajlaşmaya başladıklarını ve buluştuklarını anlattı.

Maktül ile kendi evlerine gittiklerini ifade eden Mehmet K, “2-3 aylık bir ayrılığımız sözkonusuydu. Arkadaş içerisinde bir iki dedikodu çıkmıştı. O bana onları sordu, ben de aynı şekilde kendine sorular sordum. Biraz bölge gerilmişti, bir şey konuşmadan eve çıktık. Duygu ile oturma odasında oturduk, tekrar aynı konulardan konuştuk. Evdeki kardeşim evden çıkınca arka odaya geçtik.” dedi.

Birbirlerinin telefonlarını incelediklerini ifade eden sanık Mehmet K, “Duygu’nun dostu Kaan ile yazışmaları okuyunca Kaan’a mesaj yazdım. Daha sonra telefonu çaldı, aynı kişiydi arayan. Bir daha Duygu’ya yaklaşma dedikten sonra kapattım. Sonra Duygu’nun telefonunu karıştırmaya başladım, birinin yarı çıplak fotoğrafını görünce bir anda öfkelendim yataktan kalkıp dolabın aynasına yumruk attım. Sağ elimde hala izi var. Sonra Duygu üstüme gelmeye başladı, iki kere tokat attım. Elimden çok kan akmaya başladı. Duygu ağlayarak ‘hastaneye gidelim mi’ diye üstüme gelince tekrar tokat attım.” ifadelerini kullandı.

Daha sonra Duygu Delen’in telefonunu fırlatıp ellerini yıkamak için banyoya yöneldiğini ifade eden tutuklu sanık Mehmet K, “Geri geldiğimde yeniden telefonu aldım, lavoboya girdim. Duygu’ya hiç küfür ettiğimi hatırlamıyorum yalnız o gün ağır küfür ettim. Duygu ağlamaya başladı, sıksık ‘açıklayabilirim’ diyordu. Bu sırada telefon onun elinden bana benden ona geçiyordu. O sırada elimde kan bulunduğunu görünce tekrar lavaboya yöneldim. Elimi temizledim.” dedi.

Banyodan mutfağa geçeceği sırada balkonun kapısının açık bulunduğunu gördüğünü ve balkondan bakınca Duygu’yu yerde gördüğünü öne süren sanık, “5-6 saniye duraksadım, kötü bir rüyamı diye. Duygu katiyen bu tür bir şey yapacak bir kız değildi.” diye konuştu.

Mahkeme başkanının, “Banyodan mutfağa yönelmeden önce Duygu’yu gördün mü?” sorusuna sanık, “Görmedim, o anki sinirle yalnızca mutfağa gidip su içmek vardı aklımda” diye cevap verdi.

Sanık, “Olayın gerçekliğini kavrayınca, aşağıya doğru koşmaya başladım. Yerde hareket etmeyen yatıyordu, yüzünü bana doğru çevirdim, gözleri açıktı, soluk alıp sağlıyor mu diye denetim ettim. Sonra ambulans geldi. Bu olayda en çok yaralanan benim ve hala ödemeye devam ediyorum. Burada geçtiğimiz 3 ayım katiyen bana iade edilmeyecek. Bu işkenceye daha çok dayanamıyorum. Ben esasen adaletle savaştığımı da düşünmüyorum. Ben yalnızca medya ne vakit susacak onu bekliyorum.” ifadelerini kullandı.

Mahkeme başkanının dosyadaki mektubu sorması üstüne sanık, “Biz Duygu’yla sıksık 1-2 saatlik ayrılıklar yaşardık. Bu süreçte birbirimize çok sayıda hislerimizi sevgimizi izah eden mektuplar gönderirdik.” diye cevap verdi.

Sanık, soru üstüne ayrıldıktan sonra görüşme isteğinin Duygu’dan yaklaştığını savundu.

Sinirli bir durumu bulunduğunu, alkolün de bunda etkileri bulunduğunu kaydeden Mehmet K, bir kez Duygu Delen’e karşı şiddet uyguladığını, ondan sonra alkolü ve uyuştucuyu bıraktığını yalnız ayrıldıktan sonra tekrar başladığını ileri sürdü.

Sanık, soru üstüne, “17-18 yaşlarında sigara ve alkole başlamıştım. Esrarı da çok olmadı, dost olabildiğince kullanıyordum. Esrara bağımlılığım yok. En son olaydan bir gün önce saat 24.00 sıralarında esrar içmiştim.” dedi.

Sanık Mehmet K, olay günü “Duygu’ya karşı kemer kullanmış mıydın?” sorusuna “Herhangi bir cisimle vurmadım, tokat attım yalnızca” diye cevap verdi.

Mahkeme başkanının, “odanın perdeleri, camları açık mıydı” sorusuna sanık, “Bulunduğumuz odanın perdeleri, camları ve balkon kapısı kapalıydı, hiç açmadık.” dedi.

Sanık, “odada çok kan var, nasıl oldu?” sorusuna da bileğinin kesilmesi nedeniyle akan kanlar bulunduğunu söyledi.

Sanık Mehmet K, katılan tarafının sorularına yönelik ise şunları söyledi:

“Soruları, soru olsun diye soruyorlar. Bu olay medyaya yansıdı birtakım kişiler rant peşindeler. Burada bana yapılan haksızlığın bir günü bile verilmeyecek. Duygu gibi saçma sapan bir hata yaparsam katiyen aileme hesap verilmeyecek. Benim 3 ayımı yediniz. Bunun nedeni de medyaya konulmasıdır. Medya ve üst mercilerle bu davanın yönlendirildiğini düşünüyorum. Şu an yaptığınız üstü kapalı işkence gibi bir şey.” diye konuştu.

Sanık avukatı Enes Akbulut, sanığın en başından beri değişik aşamalarda verilen ifadelerin aynı bulunduğunu belirterek, “Çünkü doğru bir tanedir. Dosyaya gelen çok sayıda rapor da sanığın ifadesini doğrulamıştır.” diyerek tahliye talebinde bulundu.

Sanığın başka avukatları da atılı suçlamaları kabul etmeyerek, tahliye talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, fizik mühendisi, adli tıp kurumu ile bilgisayar teknolojisi eksperlerinden meydana gelen bilirkişi kuruluyla keşif yapılarak, maktülün olayın yaşandığı daireye ait balkondan düştüğü yer ve uzaklığı de irdelenmek amacıyla kendisinin kaza ile düşüp düşmediği, kendisinin bilerek atlayıp atlamadığı, bir başka biri doğrultusundan itilmek amacıyla düşürülüp düşürülmediği ya da bir başka biri doğrultusundan aşağıya atılıp atılmadığı hususlarında bilirkişi raporunun alınmasına, sanığın psikoloji tedavisi gördüğü hastaneden belgelerin istenip bu belgelerle Adana Doktor Ekrem Tok Ruhsağlı ve Hastalıkları Hastanesinden akıl sağlığının yerinde olup olmadığına dair rapor alınmasına karar verdi.

Heyet, sanığın tutukluluk durumunun devamına karar sunarak duruşmayı 17 Şubat’a erteledi.

Olay

Gaziantep’te 13 Ağustos’ta Şehitkamil ilçesi Batıkent Mahallesi’nde 5 katlı apartmanın 4’üncü katından bir kişinin düştüğü ihbarı üstüne olay yerine sağlık ve polis ekipleri sevk edilmiş, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden kişinin 17 yaşındaki Duygu Delen bulunduğu belirlenmişti. Evdeki Mehmet K. (20), “kasten öldürme” ve “çocuğun cinsel istismarı” suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Muhabir: Adsız Günebakan,Fevzi Kemal Karagöz

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri