Ekonomi

Düşük Maliyetli Konut Kredilerine 25 Milyar Lira Tahsis Edildi

Abone Ol  
 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın geçtiğimiz günlerde müjdesini verdiği düşük maliyetli konut kredileri için 25 milyar lira tahsis edildi. Bakan Albayrak, başvuruların 133 bini geçtiğini söyledi.

Ev almak isteyen vatandaşlardan büyük ilgi alan düşük faizli konut kredilerinin Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank’tan alınabileceği müjdesinin ardından 133 bini aşan başvuru gerçekleşti. Konut kredisi sayesinde birinci el, sıfır ya da ikinci el konut almak isteyenler 12 aya varan ödemesiz dönem ve 15 senelik vade imkanları ile ev satın alabilecek. İstanbul, İzmir ve Ankara için alınabilecek maksimum kredi miktarı 750 bin Türk Lirası iken geri kalan iller için kredi miktarı en çok 500 bin TL olacak.
Düşük Maliyetli Konut Kredilerine 25 Milyar Lira Tahsis Edildi 2 – berat albayrak 2

Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Tam Hızla Devam Ediyor

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) 63. Genel Kurulu’nda konuşma gerçekleştirdi. Bakan Albayrak, düşük faizli konut kredilerine gelen 133 bini aşkın başvurunun 101 bini için vatandaşlara 25 milyar Türk Lirası tahsis edildiğini söyledi. Konuşmasına, firmaların istihdamı koruması ve üretimi güçlendirme amacı ile ekonomik istikrar kalkanı paketinin devrede olduğunu söyleyerek devam eden Albayrak, toplam ötelenen kredi miktarının faizler haricinde 280 milyar Türk Lirasını geçtiğini belirtti.

Öncelikli Hedef Finansal İstikrar ve Güvenliği Güçlendirmek

Koronavirüs salgını sonrası Türkiye’de yaşanan negatif yönelimli ekonomik sürecin, normalleşme adımları sonrasında pozitife döndüğünü vurgulayan Bakan Albayrak, “Bu süreçte iki temel hedefimiz var. Birincisi; finansal istikrar ve güvenliğimizi güçlendirmek. İkincisi; yüksek katma değerli üretim yoluyla ihracatı ve istihdam yoluyla bu manada artış sağlayarak cari dengeyi güçlendirerek sağlam makroekonomik temeller üzerine ekonomiyi inşa etmek. İşte bu iki temel; ana felsefemiz.” şeklinde konuştu.

‘’Bankacılık Sektörü Eski Alışkanlıklarından Kurtulmalı’’

Hazine ve Maliye Bakanı, bankacılık sektörünün eski alışkanlıklarını artık bir yana bırakması gerektiğini ve ülkenin kalkınma hedeflerine uygun şekilde davranması gerektiğini savundu. Albayrak, bankacılık sektörünün stratejik bir sektör olduğunu vurgularken ülkemizin kaynaklarını toplamanın sosyal ve toplumsal refahı etkilediğinden bahsetti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri