Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0597 9.6435 11.1146 451.68 741.22 6.58
Hava Durumu
16 ºC

Haber / Dünya


Tarih : 12/4/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/4/2020 12:00:00 AM

TIM ve THY'den ihracata katki saglayacak is birligi

TIM ve THY'den ihracata katki saglayacak is birligi


TIM ve THY'den ihracata katki saglayacak is birligi

Türk Hava Yollari (THY) Yönetim Kurulu Baskani Ilker Ayci, "Türkiye Ihracatçilar Meclisi önderliginde ihracatçilarimizla yapilan anket çalismalari neticesinde ihracatimiz için stratejik ciddiye sahip bulundugunu belirledigimiz toplam 28 destinasyonda mart sonuna kadar toplam 75 bin tonluk kapasiteyi yüzde 10 ile yüzde 30 arasinda degisen indirim oranlariyla ihracatçilarimizin hizmetine sunuyoruz." dedi. Türkiye Ihracatçilar Meclisi (TIM) ile THY arasindaki "Isbirligi Protokolü Lansmani" TIM Dis Ticaret Kompleksi'nde gerçeklestirildi. Ayci, toplantida yaptigi konusmada, yil basindan itibaren bütün dünyayi etkileri altina alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisinin bütün sektörleri bulundugu gibi havacilik sektörünü de olumsuz etkilemeye devam ettigini dile getirdi. Bu süreçte lojistik sektörünün en önemli ayaklarindan birini meydana getiren hava kargoda bütün dünyanin gipta ile baktigi bir basariya imza attiklarini belirten Ayci, "Küresel hava kargo piyasainda son yillarda hizla çogalttigi büyümesi ve basarisi ile bas döndüren turkish cargo, 2020 yilinda ise resmen sahlanarak Türkiye’nin 'Milli Bayrak Tasiyicisina' yakisir kalitede bir performans gösterdi. bu zorlu süreçlerde dahi dünyanin dört bir yanina Araliksiz olarak ilaç, tibbi malzeme, maske, medikal ekipman, insani yardim ve gida tasiyan Turkish Cargo, geride biraktigimiz ay 'Avrupa’nin en iyi hava kargo' markasi ödülüne layik görülerek bu basarili olmasini da taçlandirdi." ifadelerini kullandi. Ayci, küresel havacilik piyasasinda yasattigi kayiplarla resmen taslari yerinden oynatan pandeminin, asi gelistirme çalismalarinda alinan basarili sonuçlarla 2021 yilindan itibaren etkilerinin azaltacagina ve sektörün de tekrardan yükselise geçecegine inandiklarini söyledi.

- "Turkish Cargo olarak yeni ihracat tesvik kampanyasini açiklamaktan sevinç duyuyoruz"

TIM is birligiyle, Türkiye’nin ihracat seferberligi kapsaminda Turkish Cargo olarak yeni ihracat tesvik kampanyasini açiklamaktan sevinç duyduklarini belirten Ayci, sunlari kaydetti "Geçtigimiz üç yil içinde ihracat meclislerimiz ile gerçeklestirdigimiz muhtelif kampanya çalismalarimiz neticesinde ürün bazinda toplamda yüzde 40’tan yüzde 105’e varan ihracat artislarini da hep bir arada sagladik. Turkish Cargo’nun açtigi her yeni uçus noktasiyla bir arada o ülkeye yapilan ihracatimizin artmis bulundugunu da hep bir arada memnuniyetle gözlemlemis bulunuyoruz. Türk ihracatçisinin yeni piyasalara açilmasini ve sahip olunan piyasalarda ise ihracat ürünlerinin transfer uçuslarina lüzum birakmaksizin direk ve en hizli sekilde tasinmasini sagliyoruz. Bu kiymetli misyonun bilinci ve motivasyonu ile son yillarda atmis bulundugumuz adimlar neticesinde Turkish Cargo olarak ayni yolcuda bulundugu gibi kargoda da dünyanin en çok uluslararasi noktasina uçan hava kargo sirketi durumuna geldik." Yolcu uçaklari ile yapilan kargo nakliyeciliginin yani sira kargo uçaklari ile ulastiklari destinasyon miktarini geride biraktigimiz dört yil içinde 55 noktadan 95 noktaya çikardiklarini açiklayan Ayci, "Bu, açik farkla dünyada bir hava yolunun uçtugu hava kargodaki en büyük ulasim agi yerini ifade etmektedir. Böylece THY'nin yolcu uçus agindaki küresel liderligini, kargo uçaklarinda da yakalamis durumdayiz. Iste TIM delegesi ihracatçilarimiz dünyanin bu en büyük hava kargo aginin tam merkezinde, tabiri caizse bundan sonra suyun basinda oturmaktadirlar. Simdi bu en süregelen küresel networkün ihracatçilarimiza sagladigi benzersiz piyasa erisimi imkânlarinin azami ölçüde degerlendirilmesi, bu hususta varsa eksik bulgularin tamamlanarak bir egitim sürecinden bütün ihracatçilarimizin geçirilerek, hava kargoyu nasil daha efektif, yerinde ve uygun fiyatlamalarla kullanacaginin onlara daha yakindan anlatilmasi ve egitimi içindeyiz." diye konustu.

- "Hava kargoyu sirketlestirmek manasinda da bir karara imza attik"

Bu networkü ise tamami genis beden uçaklardan meydana gelen 25 adet kargo uçagi ile destekledigini dile getiren Ayci, "Bu 25 kargo uçagiyla bugün dünyada Turkish Cargo olarak dünyanin 6'nci en büyük kargo uçagi filosuna sahibiz. Ama burada da durmayacagiz, büyümeye, ilerlemeye ve dünyanin kargoda zirvesinde olan bir hava kargo markasi olmaya çalisacagiz. Bunun için hava kargoyu sirketlestirmek manasinda da idare kurulumuzla geride biraktigimiz zamanlarda bir karara da imza attik. Bu karari alirken bize destek olan Türkiye Varlik Fonumuza da tesekkürlerimizi sunuyoruz." açiklamasinda bulundu. Ilker Ayci, "Türkiye Ihracatçilar Meclisi önderliginde ihracatçilarimizla yapilan anket çalismalari neticesinde ihracatimiz için stratejik ciddiye sahip bulundugunu belirledigimiz toplam 28 destinasyonda mart sonuna kadar toplam 75 bin tonluk kapasiteyi yüzde 10 ile yüzde 30 arasinda degisen indirim oranlariyla ihracatçilarimizin hizmetine sunuyoruz." dedi. Ihracatçiya ayrilan bu ek kapasitenin bütünüyle degerlendirilebilmesi halinde hepsi katma sayisal degeri yüksek ihracat ürünlerinden asagi yukari 5 milyar dolarlik bir ek ihracat gelirine ulasilmasinin olasi duruma geldigine ilgi çeken Ayci, "Amerika Birlesik Devletleri’nden en doguda Hong Kong’a, Malezya’ya, en güneyde Hindistan’dan en kuzeyde Norveç’e kadar uzanan ve 4 kitayi içine alan bu kampanya ile bir arada ihracatçilarimizin rekabet güçlerini daha da arttiracaklarina olan inancimiz tamdir. Turkish Cargo olarak, ihracatçimizin imkân ve kabiliyetlerini arttirmaya, itimat edilir lojistik ortagi olmaya ve küresel ticari faaliyetlerinde kolaylastirici rol oynamaya bugün bulundugu gibi yarinda da sürdürecegiz." seklinde sözlerini tamamladi.

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?