Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0750 9.7118 11.1797 451.73 741.11 6.61
Hava Durumu
13 ºC

Haber / Dünya


Tarih : 12/3/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/3/2020 12:00:00 AM

Suriyeli muhalifler Anayasa Komitesi toplantilarinin dördüncü turundan memnun

Suriyeli muhalifler Anayasa Komitesi toplantilarinin dördüncü turundan memnun


Suriyeli muhalifler Anayasa Komitesi toplantilarinin dördüncü turundan memnun

Bessar Esed rejimi, sivil toplum kuruluslari ve Suriye muhalefeti temsilcilerinin her birinden 15'er kisiden meydana gelen anayasanin yazimindan mesul "küçük grup" üyeleri 30 Kasim'da tekrardan toplandi. Birlesmis Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen'in baskanlik ettigi dördüncü tur toplantilari, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri nedeniyle basina kapali gerçeklestiriliyor. "Ulusal kurumlar ve ilkelerin" ana gündem maddesini meydana getirdigi bu turda, üyeler degisik basliklarda da söz hakki aliyor. Anayasa Komitesinin Humuslu hukukçu delegesi Tarik el-Kurdi, dördüncü tur görüsmelerini AA muhabirine degerlendirdi. Müzakere Yüksek Komitesi (MYK) olarak taninan Suriye Müzakere Komitesi delegesi de olan Kurdi, muhalifler olarak Komitede göz önünde bulundurduklari mühim hususlardan birinin Suriye halkinin yasadigi sikintilar oldugunu söyledi. Kurdi, "Bu amaçla görüsmelere olumlu bakis açisi ve milli bir ruhla yaklasiyoruz. Bu görüsmelerde Suriye halkinin sikintilarini dindirmeyi, siyasi çözümü, siyasi geçisi gerçeklestirmeyi ve BM Emniyet Konseyinin 2254 sayili kararinin uygulanmasini amaçliyoruz." dedi.

"Suçlularin cezalandirilmasi için anayasal zemin hazirliyoruz"

"Bu turdaki görüsmeler, öncekilere göre daha az olumsuzlukla karsilastigimiz bir tur oldu." diyen Kurdi, toplantilarda milli kimlik, ekonomik, toplumsal ve siyasi ilkeler üstünde durduklarini aktardi. Kurdi, Anayasa Komitesi üyeleri görevlerinin Suriye'nin gelecegini belirleyecek yeni anayasanin yazimini saglamak oldugunu vurgulayarak, toplantilarda tutuklular ve mülteci krizi gibi insani hususlari da masaya yatirdiklarini belirtti. Tutuklular ve kayip kisilerin kendileri için öncelikli mevzulardan birisi oldugunun altini çizen Kurdi, su sekilde konustu: "Çünkü çekilen acinin boyutunu biliyoruz. Bizim de ailelerimiz var, kayip olan yakinlarimiz var. Esed rejiminin hapislerinde insanlarimiz var. Rejimle is birligi yapan milislerin sakli hapishanelerinde insanlarimiz var. Bu amaçla, tutuklular ve kayip kisiler için anayasal güvenceler olusturmaya da gayret ediyoruz. Geçis dönemi yargilamalari da bizim için mühim mevzu basliklarindan birisi. Sorumlularin sorgulanmasi ve cezalandirilmasi için de anayasal zemin hazirlamaya gayret ediyoruz."

"Bu yil bütün dünya için istisnai bir yil oldu"

Kurdi, geçmiste Cenevre'de basarisizlikla sonuçlanan sayisiz siyasi görüsmenin, Anayasa Komisyonu sürecinden ayirilmasi gerektigine isaret etti. Komite çalismalarinin üstünden bir yil geçtigini, salgin nedeniyle toplantilarin uzun vakit sekteye ugradigini hatirlatan Kurdi, "Bu yil bütün dünya için istisnai bir yil oldu ama biz halkimizin arzulari tarafinda en iyi sonuçlari alabilmek için çalisiyoruz." ifadesini kullandi. Kurdi, Ocak ayinda yapilacak Suriye Anayasa Komitesinin besinci turunda gündemin "anayasanin asli ilkeleri" olacagini animsatarak, "Bu tur, Suriye için yeni bir anayasa hazirlama ve BM Emniyet Konseyinin 2254 sayili kararinin uygulanmasi mevzusu ile ilgili taraflarin ciddiyetinin sinandigi bir tur olacak." degerlendirmesinde bulundu.

Yarin sona erecek

Toplantilarda muhaliflerin es baskanligini eski Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Baskani Hadi el Bahra, rejimin es baskanligini ise önceki anayasayi hazirlayan komitede de yer alan hukukçu Ahmed Kuzbari yürütüyor. Suriye Anayasa Komitesi toplantilarinin dördüncü turu cuma sona erecek.

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?