Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0738 9.7060 11.1716 451.32 740.44 6.61
Hava Durumu
14 ºC

Haber / Dünya


Tarih : 11/30/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 11/30/2020 12:00:00 AM

Prizren'in ilk Osmanli eseri: Namazgah

Prizren'in ilk Osmanli eseri: Namazgah


Prizren'in ilk Osmanli eseri: Namazgah

Osmanli Devleti'nin 500 seneye yakin hüküm sürdügü ve bugün bagimsiz bir ülke olan Kosova'nin aninda her kösesinde Osmanli dönemine ait yapitlar görmek mümkün. Barindirdigi tarihi yapilarla Kosova'nin mühim turizm sehirlerinden Prizren'deki Namazgah, sehirdeki ilk Osmanli eseri olma özelligi tasiyor. Prizren halki arasinda "Kirik Cami" olarak da anilan Namazgah, bugün sehrin mühim turistik mekanlarindan biri. Prizren'deki bu mühim kültür mirasinin, Osmanli ordusunun 1455 yilinda fethettigi sehirde, askerlerin dini vecibelerini yerine getirmeleri için bizzat Fatih Sultan Mehmet'in emri ile insa edildigine inaniliyor.

Osmanlilardan sonra yerine saglik ocagi ve is yeri yapildi

Namazgah'a bitisik olan minarenin yani sira minber ve mihrabin duvarlari da kesme ve kuru tastan insa edilirken, daha önce 6,3 metre yüksekliginde olan minarenin, vakitle taslarinin sökülüp 5,85 metreye düsürüldügü kazi belgelerinde görülüyor. 1912'deki Balkan Savaslari ile Osmanli egemenliginin Kosova'da son bulmasinin sonrasinda sehre giren Sirp askerlerinin, ilk is olarak Namazgah üstünde fotograf çektirdigi de biliniyor. Bu tarihten sonra uzun bir vakit sahipsiz kalan Namazgah alanina, dönemin yönetimi dogrultusundan saglik ocagi ve bir is yeri yapildi. Namazgah kalintilarinin oldugu alanda 1969 ve 1989 yillarinda arkeolojik kazilar gerçeklestirilse de proje tamamlanmadan yarida birakildi.

1990 yilinda bayram namazi kilindi

Prizren'deki Müslümanlar, Namazgah'in varligina ilgi çekmek ve eseri restore etmek suretiyle 1990'da bu alanda bayram namazi kildi. NATO'nun Kosova'daki baris kuvveti içeriginde görev yapan, o dönemdeki adiyla Kosova Türk Tabur Görev Kuvveti Komutanligi ile Prizren Belediyesi ve Prizren Tarihi Anitlari Koruma Enstitüsü arasinda 28 Agustos 2001'de imzalanan protokolle baslayan restorasyon çalismalari, 5 Nisan 2002'de tamamlandi. Aslina ideal olarak insa edilen Fatih Sultan Mehmet Namazgahi'in arazisinde tespit edilen is yeri de Türk Isbirligi ve Koordinasyon Ajansi Baskanligi (TIKA) is birliginde Gazi Üniversitesinden gelen heyetin gözetiminde yikildi ve Namazgah'in etraf düzenlemesi yapildi. Prizren'de yasam sürdüren Türk ve baska Müslüman halklar için büyük dikkate sahip Namazgah, sehirdeki en eski Osmanli eseri olmasi nedeniyle bugün de halkin ve turistlerin en çok ziyaret ettigi mekanlar arasinda yer aliyor.

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?