Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0849 9.6825 11.1182 458.85 752.80 6.74
Hava Durumu
15 ºC

Haber / Dünya


Tarih : 12/3/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/3/2020 12:00:00 AM

Paris'te polis siddetine maruz kalan Suriyeli gazeteci Al Halbi: Basima gelenler Suriye'de yasadiklarimi hatirlatti

Paris'te polis siddetine maruz kalan Suriyeli gazeteci Al Halbi: Basima gelenler Suriye'de yasadiklarimi hatirlatti


Paris'te polis siddetine maruz kalan Suriyeli gazeteci Al Halbi: Basima gelenler Suriye'de yasadiklarimi hatirlatti

Fransiz polisinin bilhassa sari yeleklilerin eylemlerinden bu yana göstericilere ve gazetecilere uyguladigi siddet son dönemlerde büyük reaksiyonlara niçin oluyor. Sari yeleklilerin gösterilerinde bine yakin kisi yaralanirken, bunlardan 127'si gazeteci. Basin özgürlügü ile özel hayatin gizliligini ihlal edecegi ve polis siddetini artirabilecegi gerekçesiyle elestirilerin hedefinde olan emniyet yasa tasarisina karsi yapilan protesto eylemlerinde çogu gazeteci polis dogrultusundan yaralandi. 3,5 yil önce Esed rejiminden kaçarak Fransa'nin baskenti Paris'e gelen Al Halbi, Paris'te geçtigimiz hafta tasarinin protesto edildigi gösteride polis siddetinin kurbanlarindan biri oldu. 2017'de Dünya Basin Fotograflari Vakfi Ödülleri "Haber Fotografi" kategorisinde, yasadigi sehir Halep'teki yikimi yansitan karesiyle 2'nci olan Al Halbi, Halep'te gene 2017'de çektigi baska bir fotografla da savas muhabirleri için verdigi Bayeux Calvados ödülüne layik görülmüstü. AA muhabirine konusan Al Halbi, Paris'te geçtigimiz haftaki gösteriyi yerinden takip ettigini, Republique Meydani'ndan Bastille Meydani'na giderken bir noktada polisin göstericileri kovaladigini söyledi. Burada siddet olaylarinin basladigini ve gösterinin tehlikeli olmaya basladigini fark ettigini kaydeden Al Halbi, "O an biraz düsündüm. Ben fotograf çekmek için buradayim ve devam etmem gerektigine karar verdim. O sirada bunu beklemiyordum ve polis copla yüzüme vurdu. Yere düstüm. Burada bloke olmaktan korktum. Herkes kosuyordu." dedi.

Al Halbi, polisin kendisini niçin copla darbettigini anlamadigini söyledi.

"Fotograf makinesinin kanlar içinde oldugunu gördüm" "O an yasananlari pek idrak edemedim. Fotograf çekmeye devam etmeyi düsündüm. Biraz ilerledikten sonra görmekte zorlaniyordum. Sonra fotograf makinesinin kanlar içinde oldugunu gördüm. Tam bu sirada olanlarin normal olmadigini anladim. Soke oldum." diye konusan Al Halbi, daha sonra ambulansin yaklastigini ve hastaneye kaldirildigini belirtti. Al Halbi, "Benim için çok zordu. Basima gelenler bana Suriye'de yasadiklarimi hatirlatti. Suriye gördügüm en kötü ülke." dedi. Olaydan sonra uyumakta zorlandigini ve dinlemeye gereksinimi oldugunu ifade eden Al Halbi, polisin cop darbesi neticesinde burnunun kirildigini ögrendigini belirtti.

Al Halbi, bunun kendisi için çok zor oldugunu kaydetti.

Esed rejiminden kaçarak 3,5 yil önce Paris'e yaklastigini izah eden Al Halbi, buraya geldikten sonra fotografçilik bölümünde egitim aldigini söyledi. Al Halbi, Polka Magazine için su an çektigi belgeselin Nisan 2021'de yayimlanacagini kaydetti. Suriyeli gazeteci, Fransiz haber ajansi AFP, Polka Magazine ve Sinir Tanimayan Gazeteciler Örgütünün olayla alakali süreci takip ettigini aktardi. Paris Savciligi, 30 Kasim'da Al Halbi'nin "yaralanma niçininin arastirilmasi" için tahkîkat açmisti. Sorusturmanin, Ulusal Polis Sorusturma Birimince yürütülecegi belirtilmisti.

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?