Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0849 9.6825 11.1182 458.85 752.80 6.74
Hava Durumu
8 ºC

Haber / Dünya


Tarih : 12/4/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/4/2020 12:00:00 AM

Pandemi sonrasi için kitlik uyarisi

Pandemi sonrasi için kitlik uyarisi


Pandemi sonrasi için kitlik uyarisi

Yeni tip koronavirüs (Kovid19) salgini niçiniyle yasanan zorlu sürecin sonrasinda dünyanin, iklim degisikligi ve gida güvenligi problemleriyle karsi karsiya kalabilecegi, kitlik yasanabilecegi uyarisinda bulunuluyor. Pandemi sebeblyle 2020'de çogu ülke kendi vatandaslarinin gida güvenligini saglamak adina daha korumaci politikalara yönelirken, Rusya gibi büyük bugday yapimcilari ihracata limit ya da yasaklar koydu, Çin, Pakistan ve Suudi Arabistan gibi ülkeler de bugday stoklarini artirma yoluna gitti. Kovid-19 ekonomik ve sosyal yasami olumsuz etkilerken iklim degisikligi ve kuraklik da küresel çapta tarimsal üretimi tehdit ediyor. Dünya Gida Programi (WFP) Direktörü David Beasley, bir vakit önce yaptigi açiklamada, 2021'de korkunç boyutta bir kitlik olacagi iddiasinda bulundu. Kovid 19 salgininin gida güvenligi üstünde çok yikici etkileri bulunduguna isaret eden Beasley, gida problemi ile karsi karsiya kalan insan sayisinin artacagini savundu.

Pandemi tarimsal üretimin önemini gösterdi

Iklim degisikligi, gida güvenligi, kitlik ve Türkiye'ye etkileri konusu ile ilgili AA muhabirine açiklamada tespit edilen Birlesmis Milletler Besin ve Tarim Örgütü (FAO) Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu, dünyanin en büyük yedinci tarimsal üretim ülkesi Türkiye'nin ürün detayliligi yönünden da çok zengin bulundugunu söyledi. Gutu, uzun dönemli egilimlere bakilinca yillar içinde Türkiye’de tarimsal arazilerin azalabilmekte bulundugunu gördüklerine isaret ederek, "Her ne kadar tarimsal üretimde verim belirli ürün gruplarinda artiyor olsa da uzun dönemli ve büyük miktarlardaki tarimsal arazi kayiplari gelecekte gida güvenligi yönünden problemlere yol açabilir." dedi. Hükümetin tarim arazilerini korumak, gaye disi ve hatali kullanimlarin önüne geçmek için bazi adimlar attigina ilgi çeken Gutu topragin çevrevi ve sürdürülebilir tüketiminin önemine isaret etti. Gutu, "Tüm dünyayi etkileri altina alan Kovid-19 salgini, tarimsal üretim ve tedarik zincirlerinin devamliliginin önemini bir kez daha idrak etmemizi sagladi." dedi. Gutu ilaveten Türkiye'nin, sahip bulundugu tarimsal üretim üstünlükleri sayesinde, saatinde ve etkili politik araya girmek ve önlemlerle üretim ve tedarik zincirlerinin devamliligini saglayarak gida arzi problemleri yasanmasini önledigini anlatti.

Su kaynakli problemler

Su kaynaklari üstündeki baskinin küresel ölçekte giderek arttigini ve tarimin en büyük su tüketen sektörlerin basinda yaklastigini animsatan Gutu, "Suyla temasli kisitlama ve problemlerin yükselmesi gida güvenligi ve beslenmeyi de tehdit ediyor." dedi. Iklim degisikligine dayali uzun dönemli kitligin çok daha kapsamli, es güdümlü, çok paydasli ve uzun vadeli eylemleri gerektiren bir problem bulundugunu ifade eden Gutu, Türkiye'nin de içinde bulundugu Akdeniz havzasinin küresel iklim sebepli firtina ve orman yangini gibi problemler ile karsi karsiya kaldigini belirtti. Gutu, bu problemlerin tarimsal verim ve biyolojik çesitlilikte kayiplara yol açacagini ve kurakligi artiracagini aktararak, Türkiye'nin su kaynaklarinin yüzde 70'ini tarimsal etkinlik için kullandigini anlatti.

Eylem plani hazirlaniyor

"Siddetli ve uzun vakitli kurakliklar, kitliklara ve bundan dolayi gida güvenligine yönelik ciddi tehditlere yol açabilir." diyen Gutu, Türkiye’nin bilhassa su kaynaklarinin azalmasi, orman yanginlari, kuraklik ve çöllesme, bunlara bagli ekolojik bozulmalar gibi olumsuz etkilerden önemli ölçüde etkilenebilecegini söyledi. Gutu, ilaveten Çevre ve Sehircilik Bakanliginin su kaynaklari, tarim ve gidayi emniyet altina alabilmek için bir eylem plani hazirladigini kaydetti.

Bugday stoklari artiyor

Uluslararasi Un Sanayicileri ve Hububatçilar Bi?rli?gi? (IAOM) AvrAsya Baskani Eren Günhan Ulusoy da küresel iklim degisikliginin, tarim sektörünü de yakindan etkiledigini söyledi. Yagis rejimlerindeki degisiklik basta olmak üzere küresel iklim degisikliginin olusturdugu problemlerin, Türkiye'nin tarimsal üretiminde de vakit vakit dalgalanmalara niçin bulundugunu ifade eden Ulusoy, sunlari kaydetti: "Bugday üretiminde ekim alanlarinin artirilmasi kisa vadeli çözümdür. Orta ve uzun vadede verimlilik artisini saglamak için tarimda dijital devrim yapmak gerekiyor. Türkiye'de hektar basina 3 ton bugday üretiliyor. Bu rakam Avrupa'da 4,5 ton, hem de bazi bölgelerde 6 tona kadar çikiyor. Dünya ortalamasi ise 3,4 ton. Daha etkin yöntemler uygulanarak, sahip olunan alanlardaki üretim verimini üst noktalara çikarmaliyiz." Bugdayin stratejik öneminin pandemide yeniden gündeme geldigine ilgi çeken Ulusoy, ülkelerin bu süreççte bugday stoklamaya basladigini belirtti. Yüksek bugday alimlarinin fiyatlarin yükselmesine de sebebiyet verdigini izah eden Ulusoy, Türkiye'nin de küresel gelismelerden bagimsiz olmadigini kaydetti. Gelecek dönemde kurakliga bagli olarak tarimsal üretimde bir düsüs yasanacagini da belirten Ulusoy, Türkiye için bir kitlik senaryosu beklemediginin altini çizdi.

Lisansli depoculugun önemi

Pandemi sürecinde lisansli depoculugun önemini de artirdigini kaydeden Ulusoy, l"Sadece çiftçimiz, tüccarimiz, sanayicimiz için degil, bütün halkimiz için lisansli depoculuk kapasitesinin yükselmesi, rastgele bir salgin ya da dis ticarette bir aksama, ürün tedarik ettigimiz ülkelerden ürünün gelmemesi gibi hallerde gida güvenligimizi garanti altina aliyor." degerlendirmesinde bulundu.

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?