Genel

Dünya üzerinde 30 yıldan kısa sürede 28 trilyon ton buzul eridi

Dünya üstünde 1994 yılından bu yana toplam 28 trilyon ton buzul eridi.

Abone Ol  
 

Dünya üstünde 1994 yılından bu yana toplam 28 trilyon ton buzul eridi.

Leeds ve Edinburgh üniversiteleriyle University College London’da görevli bilim insanlarının yaptığı araştırma, yeryüzünde 30 yıldan kısa sürede 28 trilyon ton buzulun eridiğini meydana koydu.

Leeds Üniversitesinden Tom Slater, 28 trilyon ton buzulun, İngiltere’nin bütün yüzeyini 100 metre kalınlığında donmuş bir su tabakasıyla kaplayacağına ilgi çekti.

Bilim insanları, eriyen buzul miktarındaki artışın, güneş ışınlarının yansıtılmasını mühim derece azaltacağı, buna bağlı olarak denizin ve toprağın daha çok ısınacağı, bundan dolayı küresel ısınmanın çok daha hızlanabileceğine işaret etti.

Leeds Üniversitesi Kutup Gözlem ve Modelleme Merkezi Direktörü Profesör Andy Shepherd de deniz suyu orantısında her bir santimetrelik artışın aşağı yukarı bir milyon bireyi evsiz bırakabileceği ikazında bulundu.

Araştırmanın belirtileri karşısında hayrete düştüklerini açıklayan Shepherd, “Geçmişte araştırmacılar, buzulların eridiği Antarktika ya da Grönland gibi çevresel alanları incelediler ama bu araştırma, dünya çapında eriyen bütün buzulları kapsıyor.” ifadesini kullandı.

Uzmanların meydana koyduğu buzul kayıbı oranının, Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) doğrulusunda özetlenen en kötü senaryo tahminleriyle eşleştiği kaydedildi.

Muhabir: Sümeyye Dilara Çelik

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri