EkonomiGenel

Dünya için en büyük tehlike su stresi

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) Genel Müdürü Ece Börü, "Dünyamız için en büyük tehlikeyi su stresi oluşturuyor." dedi.

Abone Ol  
 
67 / 100

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) Genel Müdürü Ece Börü, “Dünyamız için en büyük tehlikeyi su stresi oluşturuyor.” dedi.

Finish’in Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) ile iş birliğiyle yaşama geçirilen Finish Su Endeksi’nin çevrimiçi basın toplantısı ve gong töreni TSKB Genel Müdürü Ece Börü, Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Ali Ömürbek ve Reckitt Benckiser Ev ve Hijyen Pazarlama Direktörü Tarık Bayar katılımı ile gerçekleşti.

Basın toplantısında konuşan Börü, hedeflerinin TSKB olarak genel geleceği koruyan üretim kültürüne katkıda bulunmak olduğunu söyledi.

“Tüm bankacılık faaliyetlerimizi ve kendi kredi programlarımızı bunun yanı sıra bütün inceleme ekiplerimizi ve inceleme raporlarımızı da bu alanda odaklamış durumdayız. Su hususu da TSKB olarak kaynak verimliliği yönünden perspektifiyle mühim gündem maddelerimizden birini oluşturuyor.” diyen Börü şunları kaydetti:

“Tüm hayati ihtiyaçlarımız için olmazsa olmaz en mühim kaynak su stresi içinde bulunduğumuz dönemde dünyamız için en büyük tehlikeyi su stresi oluşturuyor. Bu bakış açısı ile 2019 yılının mart ayında TSKB Ekonomik Araştırmalar doğrultusundan hazırlanan SU: Yeni Elmas adı altında bir rapor yayımladık. Bu raporda çok etkileyici bulgular ver bilgiler vardı. Özümsenmiş ve özet bulgularla bütün dünyanın ve Türkiye’nin hali iş ve kamu dünyasına sunuldu.

Büyük bir ilgi gördü. Sonra da bizi bu çalışma ile buluşturdu. Oldukça anlamlı bir projede buluştuk. “SU: Yeni Elmas” raporumuzdaki bilgiler kısa sürede büyük farkındalık yapan Yarının Suyu kampanyasına baz oluşturdu. Bundan bunun dışında büyük sevinç duyuyoruz. İki kurum olarak işbirliğimiz daha ardından su farkındalığına yönelik olarak oluşturulan çalışmalarda TSKB danışmanlık hizmetlerinin stratejik danışman olarak yer almasıyla devam etti. 2020- 2021 yılları arasında sürecek bu işbirliğimiz TSKB olarak Türkiye’deki su tehlikesini sayılaştırıyoruz. Çok classic klişeleşmiş bir laf vardır. Ölçemediğiniz şeyi yönetemezsiniz. Dolayısıyla su tehlikesinin sayısallaştırması suyla alakalı ölçümlerin yapılması bize çok büyük faydalar sağlayacak.”

Börü, Finish Su Endeksi çalışmasında yalnızca kendileri için değil hem yerel hem uluslararası veri tabanları ve akademik çalışmalarından kesinlikle faydalandıklarını belirtti.

– “Makine bulaşığını elde yıkadığınızda aşağı yukarı 100 litre suyu israf ediyoruz”

Reckitt Benckiser Ev ve Hijyen Pazarlama Direktörü Tarık Bayar ise geçtiğimiz pandemi devresi suyun önemini çok net bir şekilde anlattığını kaydetti.

Bayar, “Su olmadan yaşam yok. Ancak bu dönemde biz dedik ki her şeyi ölçüyoruz. Altın ve döviz olarak detaylı emtialara bakıyoruz. Ancak suyun değerine o kadar ilgi etmiyoruz. TSKB ile biz suyun kıymetini nasıl ölçebiliriz dedik buradan Finish Su Endeksi fikri meydana çıktı. Bu dizin gerçekte bizim var olan suyumuzu ne oranda kullanıyoruz. Kullandıktan sonra gerçekte ne kadar su kaynağımız kalıyor bunu tartmak için var.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de her 10 evin 9’unda bulaşık makinası olduğunu belirten Bayar, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Bulaşık makinası iyi bir şey zira hem enerji ve su tasarrufu sağlıyor. Bugün hanelerde tüketilen suyun neredeyse yüzde 15-20’si yıkarken harcanıyor. Bir makine bulaşığını elde yıkadığınızda aşağı yukarı 100 litre suyu israf ediyoruz. Bu bulaşık makinasında yıkandığında 9 litre ile yıkanıyor. Şöyle bir hesap yaptığımızda 23 milyon hane aşağı yukarı yüzde 90’ının da bulaşık makinası var ve haftada 4-5 kere bulaşık makinası çalıştırılıyor. Burada harcanan 250 milyon ton yani gerçekte bizim en büyük barajlarımızın bir tanesinin toplamı kadar bir su ya da Türkiye’deki orta ölçekli bir gölü onlarca kere dolduracak kadar. Türkiye’nin 3 tarafı denizlerle çevrili ama Türkiye su hususu ile alakalı gerilimli bir ülke.”

Reckitt Benckiser Finans Direktörü Tolga Balta da “Suyu yalnızca evimizde su içerken ya da yemek yapar iken kullanmıyoruz. Biraz daha açarsak sifon çekerken, duş alırken biraz daha açarsak Türkiye’deki suyun yüzde 85’i tarımda alanında, üretimde ve sanayide kullanılıyor.” diye konuştu.

Balta, bunun yanına sağlık sektörünü, turizmi ve hijyen konulduğunu vakit su gerçekte yaşamımızın ayrılmaz bir parçası olduğunu belirtti.

Balta, “Görevimiz, kariyer odaklarımız, uzmanlık alanlarımız ne olursa olsun yeni nesillere, çocuklarımıza bambaşka yaşanabilir ve yemyeşil dünya yapmamız için bu mevzuya çok çok eğilmemiz hepimizin taşın altına elimizi birlikte sokmalıyız.” açıklamasında bulundu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri