DünyaGenel

DSÖ: Kuzey yarım kürede bazı ülkeler grip aşısı tedarik etmekte sıkıntılar yaşıyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını esnasında kuzey yarım kürede grip aşısı için taleplerin arttığını, birtakım ülkelerin bu aşıyı tedarik etmekte sıkıntılar yaşadığını bildirdi.

Abone Ol  
 
66 / 100

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını esnasında kuzey yarım kürede grip aşısı için taleplerin arttığını, birtakım ülkelerin bu aşıyı tedarik etmekte sıkıntılar yaşadığını bildirdi.

DSÖ Gribe Hazırlık ve Müdahale Başkanı Dr. Ann Moen, Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisinde düzenlediği basın toplantısında, yaklaşan influenza (H1N1) mevsimine dair uyarılarda bulundu.

Moen, güney yarım kürede yer alan Avustralya, Yeni Zelanda ile Güney Afrika ve Güney Amerika ülkelerinde DSÖ’ye bu yıl bildirilen grip vaka sayılarının “rekor derecede” düşük olduğuna ilgi çekerek, “Bunun, Kovid-19 salgını kapsamında alınan sosyal önlemlerden, fiziksel mesafelerden, seyahat kısıtlamalarından ve salgının başlangıcından bu yana yapılan başka birtakım önlemlerden kaynaklandığını düşünüyoruz.” dedi.

Kuzey yarım kürede ise grip aşısı talebinin arttığına işaret eden Moen, “Belirli ülkelerin ek grip aşısı tedarik etmeye çalıştığını duyduk. Bununla birlikte birtakım ülkeler ek aşı tedarik etmekte problem yaşıyor.” verisini paylaştı.

Söz hususu ülkelerin adını vermeyen Moen, grip aşısı tedariki için “oldukça uzun bir sürece” ihtiyac duyulduğunu, bir ileri sezon için gereksinim duyulan aşının 9-12 ay öncesinden sipariş edilmesi gerekliliğini vurguladı.

Grip aşısı tedarikinde ülkelerin denk geldiği problemlere ilgi çeken Moen, “Ekstra grip aşısı olan ülkeler bize bildirsin.” ifadesini kullandı.

“Yılda 1 milyar grip vakası görülüyor”

Mevsimsel gribin bütün ülkeleri etkilediğini dile getiren Moen, dünya çapında senede 1 milyar grip vakası görüldüğünü, bunların 3 ila 5 milyonun “ağır vaka” olduğunu ve senede ortalama 290 bin ila 650 bin arası insanın solunum yolları rahatsızlıklarıyla yaşamını yitirdiğini kaydetti.

Dr. Moen, “grip aşısının” hastalığın önlenmesinde, şiddetinin azaltılmasında ve hastalıktan kaynaklanan “toplumsal yükün” hafifletilmesinde “en iyi yol” olduğunu vurguladı. Moen, ayrıca, grip aşısında yaşlılara öncelik verilmesi gerekliliğini sözlerine ekledi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri