DünyaGenelGündem

DSÖ: Kovid-19’dan ölenlerin sayısı kesinlikle 1 milyondan çok daha fazla

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, ABD'nin New York kentinde Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurulu kapsamında Kovid-19 salgınına dair düzenlenen faaliyete video konferans yolu ile katıldı.

Abone Ol  
 
67 / 100

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, ABD’nin New York kentinde Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurulu kapsamında Kovid-19 salgınına dair düzenlenen faaliyete video konferans yolu ile katıldı.

Salgının dünya çapında gidişatına değinen Ghebreyesus, “Dün, Kovid-19’a karşı ortak mücadelemizde tatsız bir dönüm noktası oldu. Bir milyon insanın bu yeni virüsten ötürü hayatını kaybettiği teyit edildi. Gerçek sayı mutlaka bundan daha yüksek. Daha çok insan da dünyanın her yerindeki hastanelerde hayat mücadelesi veriyor.” dedi.

Bireylerin, toplumlar ve ekonomilerin korku ve belirsizliğin pençesinde olduğunu altını çizen Ghebreyesus, “Bilim, bize yeni testler, terapötikler ve umarız ki bir aşı şeklinde çözümler sunuyor. Fakat dayanışma olmadan bilim ve çözümler tesirsiz kalacaktır.” ikazında bulundu.

DSÖ eş güdümünde yürütülen Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) hakkında da bilgi veren Ghebreyesus, dünya nüfusunun yüzde 70’ine tekabül eden 167 ülkenin şimdiye kadar COVAX’a katıldığını bildirdi.

Kovid-19 aşısının bütün ülkelere eşit ve adil şekilde dağıtılmasını hedefleyen COVAX’a Çin, Rusya ve ABD ise şimdilik katılmadı.

DSÖ, COVAX aracılığı ile 2021 sonuna kadar 2 milyar doz aşıya ulaşmayı hedefliyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri