Genel

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus: Kovid-19 salgınını iki yıldan daha kısa bir sürede bitirmeyi umuyoruz

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, 100 sene evvel meydana çıkan İspanyol gribi ile yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) karşılaştırarak, "Küreselleşme, yakınlık ve bağlanmışlık gibi dezavantajlarımız var. Ancak ilerlemiş teknoloji gibi bir avantajımız var. Dolayısıyla, bu salgını (Kovid-19) iki seneden daha kısa bir sürede bitirmeyi umuyoruz." dedi.

Abone Ol  
 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, 100 sene evvel meydana çıkan İspanyol gribi ile yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) karşılaştırarak, “Küreselleşme, yakınlık ve bağlanmışlık gibi dezavantajlarımız var. Ancak ilerlemiş teknoloji gibi bir avantajımız var. Dolayısıyla, bu salgını (Kovid-19) iki seneden daha kısa bir sürede bitirmeyi umuyoruz.” dedi.

Ghebreyesus, DSÖ’nün İsviçre’nin Cenevre kentinde tespit edilen merkezinde video konferans yöntemiyle düzenlenen basın toplantısında, dünya çapında Kovid-19 vaka adedinin 22 milyonu, ölü adedinin da 780 bini geçtiğini söyledi.

Salgında yalnızca vaka ve ölüm adedinin mühim olmadığını izah eden Ghebreyesus, bunun dışında hastaneye yatış ve yoğun bakım hastalarının sayısında artış olduğunu, bunun sağlık sistemleri üstünde büyük bir baskı oluşturduğunu ve başka sağlık hizmetlerinin aksadığına ilgi çekti.

Ghebreyesus, isim vermeden dünyada birkaç ülkede çok az ya da hiç iletimin olmadığı uzun bir dönemden sonra salgının tekrar meydana çıktığına işaret ederek, ülkelerin toplu vakaları süratli bir şekilde belirleyip tedbir almasının hayati ciddiye sahip olduğunun altını çizdi.

Aşı tespit edilena kadar hiçbir ülkenin sahip olunan hali sürdüremeyeceği ikazında tespit edilen Ghebreyesus, şu şekilde konuştu:

“Aşı hayati bir vasıta olacak ve olası olan en kısa sürede aşı bulunmasını umuyoruz. Ancak bir aşımızın olacağının da garantisi yok ve aşımız olsa bile bu pandemiyi tek başına sona erdirmeyecek. Hepimiz şu an sahip olduğumuz vasıtaları kullanarak bu virüsü denetim etmeyi ve yönetmeyi öğrenmek zorundayız. Kendimizi ve birbirimizi güvende tutmak amacıyla günlük yaşamlarımızda lüzumlu olan düzenlemeleri yapmalıyız.”

Ghebreyesus, salgını bastırmak amacıyla “ülkelerin kapatılmasının” sağlık sistemleri üstündeki baskıyı azaltacağını belirterek, “Ancak, kapatmalar hiçbir ülke amacıyla uzun vadeli bir çözüm değil. Hayat ve geçim kaynakları arasında ya da sağlık ile ekonomi arasında seçim yapmamıza lüzum yok. Bu hatalı bir seçimdir. Aksine salgın, sağlık ve ekonominin birbirinden ayrılamaz olduğunu bize hatırlatıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmasının son alanında 1918’de meydana çıkan İspanyol gribinin iki senede sona erdiğini hatırlatan Ghebreyesus, “Küreselleşme, yakınlık ve bağlanmışlık gibi dezavantajlarımız var. Ancak ilerlemiş teknoloji gibi bir avantajımız var. Dolayısıyla bu salgının iki seneden daha kısa bir sürede bitirmeyi umuyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri